Hlavní navigace

Sporotel je mrtev, ať žije Sporotel

Jiří Jíša

Tak je to tady. Sporotel bude 10. května zrušen. Někteří klienti jej zatracovali, jiní využívali. Stačilo jen zavolat na určenou linku spořitelny či poslat velmi složitou textovou zprávu na určené číslo.

Volání na linku bylo strašné. Místo lidského hlasu jsem většinou slyšel automat, který si vyžádal veškeré údaje nezbytné pro transakci. Transakci, ke které zpravidla nedošlo, protože systém zamítl hesla, i když to byla jediná správná hesla, která pro mě existovala.

Jako další způsob komunikace s bankou byl SMS Sporotel. Zpravidla se psala dlouhá složitá textová zpráva, která sloužila např. jako příkaz k úhradě či dotaz na stav na účtu. Jednoduché příkazy se daly ještě pomocí obsáhlé brožury sestavit, nedovedu si však představit, kolik klientů dokázalo napsat souhlas k inkasu na příjemce. Ti, kteří to dokázali, pak trávili dlouhé a vyčerpávající chvíle nad psaním nekonečné textové zprávy s obavou, aby celý příkaz napsali správně.

Mezi tím klienti některých konkurenčních peněžních ústavů využívali pohodlně GSM banking, zatímco klienti spořitelny trávili večery v rodinném kruhu psaním příkazů na svých mobilních telefonech.

Jako náhradu za vetchý Sporotel Česká spořitelna nabízí službu Servis 24. Konečně něco jako expresní linka, kterou nabízí konkurenční banky – 24 hodin denně a volání zdarma. Chyba! Tato linka je na rozdíl od konkurence zpoplatněná. Asi proto, aby ji klienti používali jen v největší nutnosti a aby nepřetěžovali pracovnice call-centra.

Zatímco klient konkurenční banky volá zdarma na zelenou linku, vy voláte přes den, máte-li např. předplacenou sadu, za „pouhých“ 15,50 Kč/min při tarifu Go nebo za 9,90 Kč/min při tarifu Twist. Předpokládáme-li, že hovor bude trvat kolem 5 minut, raději zavěste sluchátko a jděte na přepážku banky. Tam zaplatíte poplatek „pouhých“ 30 Kč.

A co GSM banking? Zatímco konkurence nabízí bankovní SIM kartu zdarma, vy si ji zaplaťte. Spořitelna přeci není žádná charita, aby svým klientům dávala něco zdarma!

Anketa

Jakou z uvedených služeb České spořitelny využíváte nejčastěji?

Našli jste v článku chybu?