"Česká národní banka (ČNB) v tomto roce předpokládá inflaci ve výši 2,0 %. Nepotvrdily se tedy odhady analytiků, kteří většinou předpokládali inflaci ve výši 2,5 – 3 %."
Vůbec bych se nedivil, kdyby tady někdo přestal číst. ČNB předpokládá, a proto se nepotvrdily odhady analytiků? A v ČNB mají na tu inflaci stroj času, aby se podívali do budoucnosti, jaká bude skutečná inflace, aby tedy ty odhady analytiků vyvrátili? Nebo je ČNB strůjcem inflace a inflace tedy bude taková, jakou si ČNB poručí?
Dobrý den, důležitý pro předpovídání inflace je především začátek roku. Vzhledem k tomu, že se zvyšovaly sazby DPH, pak se očekávalo, že ho promítnou výrobci také do zvyšování cen. Očekávalo se také, že ekonomika zaznamená propad ve výši 0,6-0,7 % HDP v roce 2012. Oboje se nepotvrdilo - propad byl vyšší a zvýšení DPH promítli výrobci méně, proto byla také inflace nižší, než předpovídali analytici. Konsensus je, že se bude držet kolem 2% hranice v roce 2013.
Je na pováženou, jakou dokáže elementární neznalost ekonomických veličin napáchat škodu na finanční gramotnosti. Tento článek je toho bohužel důkazem. Ozřejměme si pojmy inflace a úrok - viz např. Wikipedie:
a) Inflace je nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Změnu cenové hladiny za určité období udává míra inflace, která se vypočítává jako poměr vybraného cenového indexu na konci a na začátku období. Nejpoužívanějšími cenovými indexy jsou index spotřebitelských cen nebo index cen výrobců.
b) Úrok je peněžitá odměna za půjčení peněz. Věřitel, který může dočasně postrádat nějakou finanční částku, ji půjčí dlužníkovi, jenž s ní může disponovat; jinými slovy věřitel poskytne dlužníkovi úvěr. Do určité sjednané lhůty musí být zapůjčená částka – nazývaná jistina – navrácena spolu s navýšením, úrokem.
Takže:
- mezi inflací a cenou peněz není zjevná korelace - stačí se podívat na vývoj inflace a např. úroků za 10-ti leté dluhopisy nebo 12M PRIBOR za posledních 10 let.
- inflaci ČNB ovlivní nebo nastaví velmi nepravděpodobně - ta je ovlivněna cenami energie, ropy, DPH, potravin....Co ČNB ovlivní, je cena peněz - tedy úrok.
- udržení hodnoty úspor v čase je otázkou investičních alternativ -
rozhodně však nelze očekávat, že úroky z vkladů mají / musí pokrýt inflaci!
Taky moc nechápu tuto logiku. Samozřejmě, většina lidí si přeje, aby to fungovalo tak:
a) někam odložím pár peněz
b) několik let nebudu nic dělat
c-y) ... zde není zcela jasné, co by se mělo dít, ale "peníze pracují" a vo to de
z) ... prachy, sláva, dě*ky, šáňo, limuzíny, Karibik
Jenže stačí použít tu tak často zmiňovanou "selskou logiku". Když si sedlák ukládal seno na zimu (přes léto spořil aby měl rezervu), myslíte že to dělal proto, že čekal, že se mu seno přes zimu nějak rozmnoží?
To těžko, nebyl naivní. Věděl, že mu naopak spousta ubude, díky myším, plísni, zlodějům ... ale stejně se mu to vyplatilo, protože i přes jisté ztráty je to pořád výhodnější, než v zimě umřít hladem.
A proto i lidé vybavení jen prostým selským rozumem, jako já, spoří. Ne proto, že čekají že se jim peníze nějakým zázrakem rozmnoží, ale proto, aby až přijde zima, neumřeli hlady. Nebo se minimálně nedostali do zbytečných problémů, kterým bystrý sedlák mohl snadno předejít.
Takže vyplatí se spoření? Co vůbec znamená "vyplatit se"?
Dobrý den, oceňuji to, že se snažíte věnovat ekonomii, bohužel při interpretaci některých vět může docházet často k chybám. Pokud je v ekonomice vysoká inflace, pak centrální banka zvyšuje úrokové sazby, aby inflaci snížila a dosáhla inflačního cíle. Cena peněz se tak zvyšuje. Těžko si například v Chávezovské Venezuele vezmete hypotéku s ročním úrokem nižším než 20 %, inflace je zde vlivem devalvace a expanzivní měnové politiky vysoká.
Jistě, z úhlu pohledu překonání inflace lze souhlasit, že spořicí účty a mnohé termínové vkaldy svými výnosy jsou pod inflací. Ale: Vaše dobré rady, jak to vylepšit investicemi do akcií aj. téměř vůbec nezohledňují druhou stranu mince. Mdlé konstatování o vyšším riziku většině nezaangažovaných lidí nic neřekně. Domnívám se, že Váš postoj je shodný s těmi (fondy, makléři), jež mají z investování jiných užitek (netvrdím, že to je špatně) a záměrně nemluví o reálném riziku, že můžete prodělat desítky % za krátkou dobu. Zabýval jste se nějakými věrohodnými zdroji, zda je podchyceno, kolik např. z 1000 investorů v průměru za 5 let vydělá a prodělá? Zdaleka ne všichni byli Sorošové. Takže nejčastěji půjde o spor, zda tradiční výnos bude na hranici inflace anebo budu "moderní" a postoupím riziko ztráty, kterou již nikdy nemusím dohnat (u někoho to může být na sebevraždu). O psychických poruchách v letech, kdy sledujete, jak se Vaše investice propadá, ani nemluvě. Prostě to vše není tak růžové, jak (jednostranně) předkládáte (vysvětlení by bylo pouze v tom, že jste zaangažován v AWD, akciových fondech...).
Dobrý den,
jako investice jsem uváděl nejen akcie, ale termínované vklady u nás, termínované vklady v Polsku a nemovitosti. Sám do akcií investuji jako drobný investor, používám zásady hodnotového investora: http://trhy.mesec.cz/clanky/zbohatnete-pomoci-hodnotoveho-investovani/. Můj osobní názor je takový, že pokud investor vybere akcie společností, které je zdravé a podhodnocené, pak při diverzifikace se dá omezit riziko na skutečné minimum.
Ano. Diverzifikujete-li a rozkládáte riziko na minimum (a investujete jen malou část majetku), tak sice nemusíte moc prodělat, ale v případě štěstí v období růstu indexů ani moc nevyděláte. Jádro mých myšlenek bylo, že "pěkně" vydělat lze při vyšším (vysokém?) riziku, kdy ale následně musíte mít hodně štěstí - prostě se trefíte se štěstím do několika proměnných, jež nelze předem odhadovat (zpětně, dodatečně, se analyzuje snadno). A buď vyděláte hodně anebo stejně tak proděláte při nenaplnění výše zmíněného a v extrémním případě z toho jsou ony sebevraždy. Mediálně jsou vděčným objektem jen ti, co vydělali, pomocí nichž se fondy snaží ukázát "neomezené možnosti" a přilákat klienty (z jejichž majetku mají poplatky kolem 2 % ročně). Nic proti tomu, pouze nabádám, že to vše si má investor uvědomit na začátku, nejen to, že může překonat inflaci.
Dobrý den, s příspěvkem, který jste napsal souhlasím. Já mám rád kontrolu nad svým životem a majetkem. Proto v článku nebyly zmíněné penzijní ani podílové fondy, já bych byl takový hnidopich, že bych kritizoval téměř každý prodej či nákup jednotlivých akcií ve fondu :) Pokud tedy prodělám na akciovém trhu tak, že se svezu s davem a koupím předraženou akcii, pak za své prodělky může vinit jedině sebe :) Navíc vyznat se v podílových fondech je podle mě velmi náročné a je otázkou, zdali finanční poradce je dostatečně erudovaný k tomu, aby odborně v této problematice poradil.
Že investování do akcií podporují všichni ti, jež pomáhají s organizací investic a mají z toho provize a živobytí (včetně AWD) je pochopitelné. Problematičnost se "odbývá" termínem ", že akcie jsou "poněkud rizikovější". Většina burzovních hlavních indexů a tím i fondů nepřekonala údaje z roku 2000. Od té doby pouze proběhly asi 3 velké vlny a vydělal jen ten, kdo se štěstím naskočil ve správnou chvíli (a se štěstím včas vysedl). O těch, co prodělali, se nepíše. Čili tolik doporučované dlouhodobé investování (v tomto případě 13 let) vedlo k nule či mírnému propadu či zisku, při větší smůle k pokračujícímu propadu (závisí na typu akcií), kdo se zalekl během těch 13 let poklesů (a nebylo by divu) a vystoupil, prodělal i desítky %. Takže jednoznačná propaganda pro akcie je nezodpovědná. Platí, že sice můžete významně překonat inflaci (o tom se výše píše), ale stejně tak, se stejnou pravděpodobností, se můžete dostat hluboko pod inflaci a možná už nikdy nevystoupáte na původní stav.
"Většina burzovních hlavních indexů a tím i fondů nepřekonala údaje z roku 2000. " × tabulka (kladného) výnosu indexu Dow Jones od nedávných "katastrof" včetně roku 2000 http://www.vhi.cz/index.php/blog-2/item/funguje-strategie-kup-a-drz-ve-21-stoleti.html
Obávám se, že většinou prodělali právě ti, co se snažili včas naskočit a včas vyskočit.
Tak to já možná vidím špatně, ale jsem větší pesimista. Před pár lety jsem si musel kvůli zděděným akciím založit majetkový účet. Sympatický mladík u přepážky mi radil, abych přikoupil akcie ČEZu, že to není žádný zázrak, ale jistota. Ochotně mi vysvětloval, jak se zachází s internetovou aplikací a najel při tom na svůj účet, kde jsem zahlédl (nechtěně) jedině akcie ČEZu za cca 100 tisíc. Věřil tomu, co radil druhým. Říkal jsem si, na mlaďocha je to dost peněz, a držel jsem mu palce, aby o ně nepřišel. Teď jsem se po dlouhé době podíval na vývoj akcií ČEZu za uplynulé období. Z tehdejších cca 850 Kč jsou na 575 Kč. Tj. ze sta tisíc 67 tisíc. To není zisk 5%, ale ztráta skoro 33%. Snad to včas stihl prodat a třeba i něco vydělat. Což mě přivádí k "dlouhodobým horizontům". Po zkušenostech s akciemi z kuponovky nechápu, jak někdo může něco takového ještě propagovat. Uložil jsem dle rady pana Ježka a dalších expertů akcie z kuponovky hluboko do šuplíku a zapoměl na ně. Výsledek: kromě pár zcela zbytečných a relativně drahých výletů pro papírové akcie na druhý konec republiky, kromě složenek za vedení účtu, z nich nezbylo téměř nic. Žasnul jsem, že mi někdo mohl akcie vyvlastnit a prodat v dražbě na úhradu nákladů dražby. Nazdar totalito, za tebe mi také vyvlastnili majetek, ale alepoň ve veřejném zájmu a výhody jsem konzumoval spolu s ostatními. Akcie mi byly vyvlastněny v zájmu soukromého podnikatele, který mi rozhodně žádné výhody neposkytuje, zkonzumuje je sám. Tedy děkuji, nemám zájem ani o akcie, ani o tuto povedenou demokracii. A připomínám dnes oblíbené heslo: co bylo ukradeno, musí se vrátit!
Ano, je pravda, že zrovna Dow Jones, jako jediný (z těch velkých), rok 2000 překonal, ale ten není zcela typický, myslím, že zahrnuje vybraných 30 akcií. Reprezentativnější S&P 500 právě až v současnosti dosahuje +- rok 2000. Jak říkají teoretici, pokusy o načasování obvykle dopadají špatně a ta další pravidla o dlouhodobém držení aj., vyvozovaná z dřívějších 80 let, už zdaleka nemusejí platit. Myslím, že vydělat se dá jen se štěstím (velkým), nikde není statistika ukazující, kolik lidí ze 100 investorů po dobu x let vyděla a prodělá.
Hlavně skoro nikdo nedodrží doporučené (ve skutečnosti je můžeme brát za povinné) investiční horizonty. Ty rezervotvorné smlouvy na dvacet a více let jsou pro většinu lidí zkrátka blbost. I dneska mi klient (věk něco kolem 40 let) říkal, že má v penzijku uloženou železnou zezervu. Je jen otázka času, kd yna ni sáhne (děcka jsou/začínají na studiích).
... přicházejí tradičně už na počátku ;) "Česká národní banka (ČNB) v tomto roce předpokládá inflaci ve výši 2,0 %. Nepotvrdily se tedy odhady analytiků, kteří většinou předpovídali inflaci ve výši 2,5 – 3 %." To, že ČNB má nějaký odhad přece ještě nepotvrzuje (ani nevyvrací) jiné odhady a předpovědi. To se bude vědět, až se ta inflace spočítá, no ňy?
Za půl roku nám doběhnou tři stavební spoření, kam dáváme 5 tisíc měsíčně (těch 5 tisíc, které jsme mohli prožrat, protože spořit se nevyplatí). Momentálně je tam naspořeno cca 460 tisíc, po doběhnutí tam bude cca 500. Ptám se chytráků, kteří pořád zkoumají inflaci a bankovní úroky, jestli se opravdu nevyplatí spořit.
Vidím to i na okolí, kdy si mladí lidi berou hypotéky, aniž předtím uspořili korunu (protože se to nevyplatí). Jak si asi budou utrhávat od huby na splátky, když nejsou schopni a zvyklí cokoliv ušetřit? Proto považuju tyhle články za kecy v kleci.
Tyto články se píší v naději, že se někdo ze čtenářů chytí, peníze vybere a svěří je makléřům, kteří chtějí také z něčeho žít. Vy o peníze nejspíš příjdete, ale oni v každém případě vydělají, ať vy vyděláte nebo proděláte. To je obrovská výhoda a nově nabytá svoboda po roce 1989, tak si toho prosím náležitě važte.
Také krize jako nějaký pohanský Bůh potřebuje další oběti, aby její síla rostla a měla dost sil strhnout nás do svého chřtánu a konečně už z finančních obětí přejít na ty krvavé. Sebrat nám naše peníze v bance nebo inflací jde také, ale když tomu sami ochotně napomůžeme, půjde to rychleji. Jako když sníte Arsen.
Systém vysavače zdrojů je neobyčejně dobře propracovaný.I z rostoucí ceny akcií nebohatne majitel,ale broker a správce portfolia.Za vše je nutné opakovaně platit.Za nákup, za prodej,za správu účtů.A navíc ony zlodějské instituce vydělávají bez rizika.To s radostí přenechají investorovi a díky nudě ze své vlastní výdělečné jistoty a vysokým bonusům rozvíří snahu o profit svých chlebodárců úžasnými turbulencemi, které jsou kořením jejich rozmařilých životů.Tak je to.Jsou to hry, které nejvíce chleba nenabídnou spořivcům.