Hlavní navigace

Spořením k nižším daním

23. 1. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak získat státní příspěvek a ještě odvádět nižší daně? Které finančí produkty nabízejí největší daňové úspory? Jaké investice budou v tomto roce bezpečné?. Dozvíte se v následujícím textu.

Investice s malým rizikem budou letos opět lákat většinu tuzemských domácností. Zájem tedy bude o termínované vklady, stavební spoření, penzijní připojištění a životní pojištění. A na co by měl každý investor dbát především? Na to, kdo banku, pojišťovnu, či penzijní fond vlastní. Silný a důvěryhodný vlastník totiž snižuje riziko možných ztrát.

Slušný výnos letos opět zaručí především stavební spoření a penzijní připojištění, u kterých přispívá stát. Ponechme stranou diskusi kolem smysluplnosti státních podpor a příspěvků všeho druhu. Již v 19. století řekl Frédérick Bastiat: „Stát je velkou fikcí, pomocí níž se každý snaží žít na úkor všech ostatních“. Jak si tedy (na účet všech ostatních) můžete přilepšit? U stavebního spoření můžete dostat od státu ročně až 4500 korun a u penzijního připojištění až 1500 korun. Bezpečnou a zároveň výnosnou investicí jsou také hypoteční zástavní listy, které jsou kryty hodnotou zastavených nemovitostí. Vice se o nich dočtete v článku Mirka Sojky „Jsou hypoteční zástavní listy výhodné?“

Podívejme se blíže na stavební spoření. Veškeré výnosy ze stavebního spoření, tedy úroky i státní podpora jsou od daní osvobozeny. Navíc pokud je půjčka použita k vytvoření nebo nákupu nové bytové jednotky, jsou úroky z úvěru od stavební spořitelny až do tří set tisíc korun (za celou domácnost) odpočitatelnou položkou z daňového základu fyzických osob. Stejný limit se vztahuje i na hypotéky.

Stejně jako u stavebního spoření lze i u hypotečních úvěrů využít obou forem státní podpory bydlení – finanční příspěvek při vytvoření nové bytové jednotky, či snížení daňového základu o úroky z hypotečního úvěru.

skoleni_8_6

V tabulce uvádíme příklad daňové úspory při splácení překlenovacího úvěru 270 000 korun, který lze získat na základě stavebního spoření. Z tabulky je vidět, že lze za těchto podmínek ušetřit ročně na daních v závislosti na výši příjmu až šest tisíc korun!

Tabulka č. 17
Měsíční příjem (Kč) 15 000 18 000 25 000
Zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření (Kč/rok) 24300 24300 24300
Úspora na daních (Kč/rok) 4860 6075 6075

Závěr: Zákon o dani z příjmu dovoluje odečíst zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření a hypoték od daňového základu. Nezapomínejte tedy, že nejen příjmy, ale i výdaje mohou být předmětem daňové optimalizace ;-).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).