Hlavní navigace

Spojeným státům se překvapivě daří

30. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americká ekonomika má našlápnuto k lepším zítřkům. V poslední době nás o tom přesvědčují zveřejněné indikátory.

Vzhledem k tomu, že Spojené státy procházejí fiskální konsolidací, je na místě se ptát, co stojí za překvapivě pozitivními údaji světové hospodářské jedničky. Vládní restrikce by měla z letošního růstu HDP ubrat 1,2 pb, a hlavně by na datech měla být již znát. Vždyť zvýšení daní je účinné od začátku letošního roku a ke škrtům ve veřejných financích se vláda rozhýbala od 1. března. Je tak do jisté míry hádankou, co stojí za slibným vývojem.

Jedním z možných vysvětlení je, že fiskální restrikce paradoxně uklidnila trhy a přinesla jim určitou jistotu. Schválené kroky by měly být dostatečné k tomu, aby se dluh stabilizoval. Podniky by se tak již nemusely obávat dalšího výrazného utahování opasků, což by se mohlo odrazit ve větší ochotě najímat nové zaměstnance a investovat.

Dosavadní vývoj na trhu nemovitostí pak může být také odpovědí. Rostoucí ceny nemovitostí mají pozitivní dopad na bohatství domácností, které může kompenzovat zvýšení daní.

skoleni_4_3

Do třetice se nabízí uvolněná měnová politika, která eliminuje negativní dopady vládních kroků. To má za následek i nižší fiskální multiplikátory, prostřednictvím kterých se opatření promítají v hospodářském růstu. Výše uvedený negativní dopad do HDP by tak za těchto okolností nemusel být tak vysoký.

Ať je tomu tak, či onak, budoucí nastavení měnové politiky, respektive ústup ze současně extrémně uvolněných podmínek bude závislý na přicházejících indikátorech. Ač Fed se zatím k postupnému snižování měsíčních nákupů cenných papírů nemá a zaujímá spíše vyčkávací pozici, trhy s tímto krokem začínají pozvolna kalkulovat. To se odráží na vzestupu amerických výnosů a posilování dolaru. A tento trend by měl být zachován i ve zbytku letošního roku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).