Hlavní navigace

Splátkový prodej: Kdo vám půjčuje?

1. 6. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Úvěr či nákup na splátky vám dnes umožní téměř každý. Přesto jsou na trhu hráči, kteří půjčují největšímu množství lidí. Co jsou zač? Silné nadnárodní koncerny. Za jakých podmínek vám půjčí? Jak se liší jejich nabídky? Nákup na splátky je lákavý... ale také drahý.

V poslední době se mění nákupní zvyky spotřebitelů a ti se již nebojí zadlužit i za cenu vysokých úroků. Láká je vidina rychlého nabytí majetku bez nutnosti za něj okamžitě zaplatit. Nízká, případně nulová akontace a možnost odkladu splácení vábí stále větší počet zákazníků. Splátkový prodej tak získává na důležitosti a vchází do obliby spotřebitelů. Cílovou skupinu tvoří převážně lidé méně majetní a ti s průměrným příjmem.

Prodej na splátky nezatěžuje peněženky spotřebitelů jednorázovým velkým výdajem, ale umožní jim rozložit cenu na delší období, což je ale vykoupeno poměrně vysokým úrokem. Pokud si zákazník zakoupí zboží tímto způsobem, stačí pouze, aby se identifikoval, případně doložil pravidelný příjem, a dohodl se na splátkovém kalendáři s příslušným prodejcem. Po dohodě se zboží stává majetkem kupujícího, který ho splácí měsíce až roky podle nabídky dané splátkové společnosti.

Čím déle spotřebitel zboží splácí, tím nižší jsou pravidelné splátky, ale o to víc celkově zaplatí. Průměrně stojí zákazníka zboží zakoupené na splátky o necelých 20 procent ročně navíc. Taková je cena nedočkavosti a pohodlnosti.

V České republice působí mnoho společností, které půjčují peníze na cokoli, ať už se jedná o specialisty či banky. Rozdíly mezi splátkovým prodejem a spotřebitelským úvěrem jsou dnes už zanedbatelné. U splátkového prodeje se většinou platí hned akontace a se spotřebitelským úvěrem je více administrativní práce.

Mezi nejvýznamnější poskytovatele prodeje na splátky působící mimo jiné i našem trhu patří společnosti Cetelem, Home Credit a GE Money Multiservis.

Srovnání poskytovaných úvěrů

V tabulce jsou uvedeny nejdůležitější podmínky a parametry základních úvěrů největších splátkových společností. Zákazník si mezi nimi může vybrat pro něho nejvhodnější úvěr.

Největší rozdíly jsou v akontaci a dokladování příjmů při různých výších úvěru. Cetelem sice nepožaduje akontaci a nabízí nejdelší dobu splácení úvěru, ale nutno si uvědomit, že o to více zaplatí dlužník na úrocích. Co se týče úroků při srovnatelných úvěrech, spotřebitel zaplatí navíc přibližně 20 % ročně ze zbývajících splátek nezávisle na volbě společnosti.

V současné době působí na trhu rok od roku více poskytovatelů splátkového prodeje, případně spotřebitelských úvěrů. Jde o velmi perspektivní a ziskové odvětví a skvělý doplněk sortimentu pro stávající bankovní i nebankovní instituce.

Splátkový prodej
Essox Cetelem GE Money Multiservis Home Credit
Splátkový prodej Splátkový prodej Multiservis úvěr Spotřebitelský úvěr
Účel úvěru nákup libovolného zboží nákup libovolného zboží nákup libovolného zboží nákup libovolného zboží
Určení úvěru občan ČR občan ČR občan ČR občan ČR
18+ let 18 – 70 let 18+ let 18+ let
trvalý a pravidelný zdroj příjmů trvalý a prokazatelný zdroj příjmů
Min. výše úvěru 3 000 Kč 3 000 Kč 3 000 Kč 3 000 Kč
Max. výše úvěru 200 000 Kč 500 000 Kč 75 000 Kč 100 000 Kč
Min. akontace 0% 0% 10% do 18 000Kč* 10% do 20 000 Kč*
20% do 32 000 Kč* 20% do 100 000 Kč*
30% do 75 000 Kč*
Min. doba splácení (měs.) 5 5 4 4
Max. doba splácení (měs.) 45 72 50 48
Podmínky poskytnutí občanství ČR občanství ČR občanství a trvalé bydliště v ČR občanství ČR
věk 18+ let věk 18 – 70 let věk 18+ let věk 18+ let
platný OP pravidelný a trvalý zdroj příjmů na území ČR trvalý zdroj příjmů platný OP
druhý doklad totožnosti platný telefonní kontakt druhý doklad totožnosti
doložení stálých příjmů doložení stálých příjmů
Ručení bez ručitele bez ručitele bez ručitele do 30 000 Kč bez ručitele
do 20 000 Kč jen čestné prohlášení do 80 000 Kč bez potvrzení příjmu do 18 000 Kč (do 22 000 Kč pro klienty GE) bez potvrzení příjmu do 50 000 Kč bez potvrzení příjmu
nad 100 000 Kč ověření adresy
Poplatek za poskytnutí bez poplatku bez poplatku bez poplatku bez poplatku
Poplatek za vedení bez poplatku 50 Kč měsíčně (je zahrnuto ve splátce) 40 Kč měsíčně (je zahrnuto ve splátce)** 27 Kč měsíčně za výpis (je zahrnuto ve splátce)**
RPSN nelze určit (individuální podle výše a počtu splátek) nelze určit (individuální podle výše a počtu splátek) nelze určit (individuální podle výše a počtu splátek) od 27,9 %***

Doplnění 6. 6. 2007:
* U vybraných produktů od 0 %.
** Netýká se všech produktů.
*** I nižší dle aktuální nabídky.

Cetelem

Společnost Cetelem ČR, a.s. vznikla v roce 1996 a v současnosti patří mezi největší nebankovní společnosti, jež se zabývají poskytováním úvěrových služeb spotřebitelům přímo v místech prodeje. České zastoupení těží z více než 50leté zkušenosti mateřské společnosti, francouzské banky Cetelem S.A. Cetelem je od roku 1999 součástí BNP Paribas, která je se svými 138 000 zaměstnanci a zastoupením v 85 zemích světa jednou z největších světových finančních skupin.

V roce 2006 poskytla společnost Cetelem spotřebitelské úvěry v celkové výši téměř 9 mld. Kč.

Jméno a oblibu společnosti u klientů jen podtrhuje ocenění v anketě Zlatý Měšec 2005, kde veřejnost zvolila Cetelem jako nejlepší společnost v oblasti splátkového prodeje. O úspěšnosti svědčí i více než 900 000 klientů v České republice.

Skupina Cetelem zaujímá v současné době v Evropě první místo na trhu spotřebitelských úvěrů. Více než 18 000 zaměstnanců skupiny Cetelem nabízí finanční služby již 31 milionu klientů po celém světě.

Home Credit

Společnost Home Credit a. s. vstoupila na český trh v roce 1997 a dnes patří k lídrům trhu spotřebitelského financování v České republice. Za rok 2006 profinancovala nákupy svých klientů v hodnotě 7,1 mld. Kč.

Společnosti skupiny Home Credit, působící na trzích střední a východní Evropy a střední Asie, vydaly v roce 2005 úvěry v celkovém objemu 2,1 mld. USD. Home Credit je součástí skupiny PPF, která se řadí mezi přední finanční skupiny v České republice a regionu střední a východní Evropy.

Společnost PPF vznikla v roce 1991 a dnes je nejvýznamnějším investorem a finanční skupinou v České republice. V současnosti spravuje aktiva v hodnotě cca 220 mld. Kč.

GE Money Multiservis

Společnost GE Money Multiservis je nejznámější a největší společností na českém trhu, která se specializuje na splátkový prodej spotřebního zboží. Od roku 2000 GE Money Multiservis (původně pod značkou GE Capital Multiservis) podniká i na Slovensku, kde poskytuje podobný rozsah finančních služeb.

skoleni_29_6

Mateřská společnost GE Money, sídlící v USA, je s aktivy ve výši přesahující 190 miliard USD předním poskytovatelem úvěrových služeb spotřebitelům, maloobchodu, dealerům s automobily a malým a středním firmám ve 47 zemích celého světa.

GE Money je dceřinou společností GE (General Electric), která byla založena v roce 1892. Působí ve více než 100 zemích a zaměstnává přes 300 000 lidí na celém světě. GE získala několik let za sebou prestižní ocenění nejobdivovanější společnost světa. Na vysvědčení kvality a na zdraví firmy ukazuje její ratingové ohodnocení nejvyšším stupněm AAA. GE je z hlediska tržní kapitalizace jednou z největších společností na světě.

Anketa

Využil/a jste již nákup na splátky?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).