A proto je lepší mít datovou schránku, skoro nic to nestojí a potom je povinností zasílat listiny soudní a veřejné moci do datové schránky občana bez vyjímky. Já bych se i prikláněla tuto službu rozšířit a např. pošta by měla oznamovat do DS info o zásilce a bylo by jasno, obsah samozřejmě otevírat nemůže, ale naskenovat obálku/oznámit zásilku, to by neměl být žádný problém.
Jj, taky jsem si kdysi naivně myslel, že ty elektronické vychytávky vymýšlené státní správou jsou k něčemu... Takže jsem si opatřil drahý elektronický podpis a na jím opatřený mail zaslaný státní správě jsem jako odpověď dostal dopis do vlastních rukou na doručenku... Tím jsem s veškerými nápady bavit se se státní správou elektronicky skončil...
Hmmm, a jak to uděláte v okamžiku, kdy dotyčný/á
a) nemá smartfouna nebo PC s připojením k netu
b) neumí zacházet s výše uvedenými přístroji vzhledem k věku nebo níži (chtěla jsem napsat výši, ale u některých lidí se vskutku jedná o níži) IQ?
Datová schránka má také některé nešvary, lepší je doklad uchovávat v papírové podobě. Spousta lidí má sice PC s netem, ale už třeba nemají tiskárnu.
Datová schránka hlavně nic neuchová! Musíte si buď platit službu Datový trezor https://www.datoveschranky.info/aditivni-sluzby/datovy-trezor v cenách od několika set do několika desetitisíců Kč ročně dle počtu zpráv, která zachová dokument právně platný déle než 90 dnů nebo si každý chodit převést do papírové podoby na Czechpoint za 30 Kč / A4. Ve skutečnosti představuje Datová schránka jen neustálou pozornost a další náklady.
Tiskárna je vám k ničemu, protože takový dokument pak nemá naprosto žádnou právní platnost.
Nemusíte platit za datový trezor je vychytávka v podobě portálu občanu který se dá propojit s datovou schránkou a zprávy se na portále občana uschovají aniž by by potřeba datový trezor. A jinak státní instituce mají povinnost pokud dotyčný má datovou schránku zasílat dopisy takto,bohužel ani soud tak nečiní automaticky. Musel jsem opakovaně soud upozornit na to,že porušují zákon,že mám datovou schránku a tudíž jsou povinni zasílat dopisy tam. Snad to po 2.letech stížností,urgencí a žádostí konečně začali respektovat.
1. Na portálu občana je ovšem limit 500 MB, a to navíc na vše. Tedy těch 500 MB není vyhrazeno pouze pro data z datové schránky. Takže dost omezená služba. Navíc s tím zatím nejsou zkušenosti, jak to bude fungovat.
2. Vztahuje se to pouze na schránky zřízené dobrovolně.
3. Tak jak to píšeš "Musel jsem opakovaně soud upozornit na to,že porušují zákon,že mám datovou schránku a tudíž jsou povinni zasílat dopisy tam.", tak je to dost zavádějící. Nevím o žádné povinnosti "státní instituce" hledat, jestli máš datovou schránku, a tedy i ověřovat, zda tím držitelem této schránky "Nereg." není jiný "Nereg."
Existuje ovšem jiná povinnost: s tím kdo komunikuje DS také komunikovat DS. Chápeš ten rozdíl?
1. Existuje možnost stáhnout celou datovou zprávu i s obálkou a tu si uložit. Např. aplikací zdarma od NIC.CZ. Platnost takto uložené zprávy pro konverzi je 4 roky.
2. Na schránky vytvořené ze zákona i dobrovolně platí stejná pravidla.
3. Povinnost používat přednostně DS stanoví zákon:
Umožňuje-li to povaha dokumentu a má-li fyzická osoba, podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba zpřístupněnu svou datovou schránku, orgán veřejné moci doručuje dokument této osobě prostřednictvím datové schránky, pokud se nedoručuje veřejnou vyhláškou nebo na místě.
1. 4 roky většinou nic neřeší. Druhá věc je, že je to drbání se levou nohou za pravým uchem. Místo abych měl věci an jednom místě, tak je budu různě rozstrkávat a ručně ukládat do nějakých aplikací? Děkuju, nemám zájem.
2. To ano, ale řeč je o něčem jiném...
3. To není v rozporu s mnou napsaným.
1. 4 roky řeší naopak prakticky všechno. Je velmi málo věcí, které je třeba uchovávat déle. Ovšem i v tom případě lze zprávu v DS opatřit časovým razítkem a prodloužit tak její platnost od další 4 roky. Nebo, v případě soudu, lze požádat znovu o zaslání.
Aplikace DS naopak sdružuje zprávy do jednoho místa. I z více schránek.
3. Aplikace, kterou má dnes soudce/vykonavatel přenesené pravomoci k dispozici, přímo vyhledá sama, zda má strana účet na DS. Kdysi tomu tak nebylo, ač ta povinnost existovala.
1. On bude za 4 roky "prakticky" konec světa? Nebo jak to myslíš, že "4 roky řeší prakticky všechno"?
A upřímně: tvůj smysl pro humor je naprosto mizerný. Si myslíš, že lidé žijí proto, aby si staré dokumenty přesouvali mezi nějakými aplikacemi a co několik let je nezapomněli obnovit? To není vtipné, takový mizerný humor mi není blízký.
2. Nikoli, žádná povinnost aktivně vyhledávat datové schránky neexistuje a nikdy neexistovala. Přečti si ten zákon znova, a nefantazíruj. Z toho lze jen dovodit, že když o to majitel schránky při podání osobním/papírovém požádá, je povinnost mu vyhovět, a když to přide přes DS, je povinnost přes DS odpovědět. Nic více, nefantazíruj.
Ostatně já bych byl dost naštvaný, kdyby mi to někdo provedl - přidělal by mi tak starosti s dalščím použitím. I proto se to zákon (asi) neodvažuje nařizovat.
Jo a "aplikace", sice nevím co máš na mysli, je jen nějaká databáze, kde jsou tam jen taková data, které tam někdo dal, se všemi chybami a neaktuálností.
Všechny soudy mají aplikaci, která automaticky před odesláním každého dokumentu provádí lustraci datové schránky adresáta.Je-li nalezena, je doručováno do DS. Zákon prioritně určuje způsob doručování do DS, z čehož vyplývá povinnost provádět tuto lustraci. Tak jako u všech informačních systémů a aplikací ojediněle vznikají chyby, například při nesouladu údajů o adresátovi v aplikaci a v centrální databázi majitelů DS, kterou vede česká pošta, nedojde ke spárování údajů a pak nelze DS identifikovat. Těžko z toho někoho vinit, nikdy nebude žádný systém na 100% dokonalý, nebylo tomu u doručování poštou před 100 lety, není tomu ani dnes a nebude ani v budoucnu. Vhodným nastavením postupů lze vždy jen chyby minimalizovat na co nejnižší únosnou mez.
No to je možné, že si nějakou takovou aplikaci soudy pořídily. Ale bavíme se o tom, jestli byla povinnost soudu a celé státní správy si takovou aplikaci pořídit. To, že si ji soudy pořídily, nic nevypovídá o tomto tématu.
A když to sám zmiňuješ, to "vhodné nastavení". Je vhodné nastavení, aby dodavatel aplikace neručil za nic, a uživatel za všechno? Anebo snad dodavatel této aplikace za správnost ručí? Jak?
Nejedná se o moji logiku, ale výklad několika zákonů a celé řady prováděcích předpisů, což vyžaduje dost dobrou znalost nejen těchto předpisů, ale i celkový přehled o fungování elektronických komunikacích a návaznost na právní pořádek. To je opravdu velmi složité, což je samozřejmě špatně a nemělo by to tak být. Pravidla by měla být jednoduchá a srozumitelná.
Jen jsem chtěl říct, že málokdy lze dosáhnout dokonalosti čehokoli - prostě technika se může pokazit a člověk zase zmýlit.......
On ten text zákona, nejlepší co k případu našel, zde už kdosi nakopíroval. Tak si ho přečti.
Úplně stačí si ho přečíst. Nic více, ni méně. Nic takového tam není.
"výklad několika zákonů a celé řady prováděcích předpisů, což vyžaduje dost dobrou znalost nejen těchto předpisů, ale i celkový přehled o fungování elektronických komunikacích a návaznost na právní pořádek. To je opravdu velmi složité"
Mi připomínáš jednu slečnu, která když nevěděla co říci, tak měla universální hlášku: Ale profesor XXX říká, že...
Najdi text zákona, který by při korespondenci nařizoval úřadu aby sám od sebe vyhledal datovou schránku, kterou dotyčný pro danou věc používá, když ji dotyčný sám neuvede, z ní nic nepošle, ani jiným způsobem si zaslání do datové schránky nevyžádá, nebo mlč. A ušetři nás pindů o "výkladu několika zákonů a celé řady prováděcích předpisů".
PS: také zkus přemýšlet. Začni třeba tím, jak by měla být adresa DS získána, spolehlivě získána? To by musela existovat oficiální databáze VŠECH uživatelů. A vzhledem k zákonným povinnostem týkajících se zpracování osobních údajů, by VŠICHNI museli souhlasit s plným zveřejněním svého jména, plné adresy a dalších údajů. Přemýšlej na tím...
Budu dobrák napovím:
"Seznam držitelů datových schránek obsahuje informace o všech zpřístupněných datových schránkách s výjimkou fyzických osob, které požádaly o vymazání z tohoto seznamu ve smyslu § 14b odst. 4 zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů."
https://www.mojedatovaschranka.cz/sds/welcome.do?part=state
Sakra už, ono se říká, že myšlení bolí. Ale to tě to bolí až tak moc?
Jak jsem psal v jiné diskusi - doručení fikcí z nás dělá nevolníky jako ve středověku. Můžeme jen sedět na zadku na adrese trvalého pobytu a čedkat, jestli se náhodou nějaký ouřada nerozhodl nám něco poslat. A ještě se modlit, aby pošta splnila, co má, a obsílku vůbec doručila.
Popis vývoje právní úpravy fikce doručení by šel nad rámec tohoto článku a nikdo by to neocenil, ale poznamenám, že to opravdu není výmysl exekutorů, i když pochopitelně ve vztahu k dlužníkovi - povinnému je jim i oprávněnému věřiteli ku prospěchu.
Onehdy jsem však stručně zmínil vývoj právní úpravy soudní nebo úřední písemnosti do schránky poté, co nastala fikce doručení, neboť jsem mohl citovat z rozsudku NSS, který mi ulehčil práci. V případě zájmu si jistě vyhledáte.
1. Netuším, který článek má autor na mysli. V dobrém, ale takto obecně to může být cokoli.
2. Pokud má autor na mysli důvodovou zprávu k zákonu, tak je to spíše úsměvné. Když budu chtít prodávat zbraně, zákon zdůvodním ne svým kšeftem, ale zvýšením bezpečnosti, hlavně pro slabé důchodce a děti. Když budu Hitler, a budu potřebovat židovský majetek, zdůvodním to kulturně a zdravotně, ne ekonomicky. Když budu Žid, a budu chtít prosadit svoji agendu na úkor většiny, budu hovořit o právech menšin a rasismu, kvůli diskreditaci oponentů záměru, zcela obecně. Když budu exkutorem, svůj kšeft nezmíním, naopak budu hovořit o zlepšení podmínek práce soudů. A když mi dojde fantazie úplně, zkusím zdiskreditovat odpůrce mého záměru pindama o závisti. Což je poslední záchytná štace.
Ověřit? Chachá, ten byl dobrej.
Ty údaje se berou od toho samýho člověka, co zk*rvil to doručení, víme? Ten si tam může napsat co chce a důlazní břemeno je na vás (absolutně nedokazatelný).
Já teď tady po osmi letech poprvý dostal k dopicu poučení podle zákona. Akorát že, ouha, zase prázdný, nevyplněný :D Naprostá fraška. Pošta opakovaně jenom mrví co může, úřad nic nezajímá, voni mají „doručeno“ a protože počta je v tomto úřad, tak co činí, dobře činí (aka presumpce správnosti). A já můžu jít k jinýmu úřadu (tč. soud, kam se chodí pro rozsudek, ne pro spravedlnost).
Pche, dneska pokračujem. Jdu pro úřední zásilku na počtu, je poslední den, podle lístku i webu otevřeno do 18, eště mi to samo vypočítává že dvě a půl hodiny. Lomcuju s dveřma, ve dvanáct zavřeli…prostě stádní podnik. Ne že by soukromá balíková firma byla lepší, v pátek nikdo nedojel, nikdo se neuráčil nikde napsat, že ani dneska nefungují…fakt bordel všude.
Celá tato procedůra má smysl za předpokladu, že pošta opravdu do schránky vhodí ten dopis. Když zapomene, vhodí to zpětně, ale napíše správné datum, jak toto řešit?
Mě se stalo, že zásilka byla na poště a dozvěděl jsem se o ní jen náhodou, že jsem tam byl. Žádná poštačka nepřišla, ani nevhodila nic do schránky, ale na poště měli evidované 2 opakované výzvy (jen na poště, ne u mě ve schránce). Ty výzvy v podstatě zfalšovali.
Celkem věřím té paní, že dopis dostala až pozdě, ale s datem týden starým.