Vlákno názorů k článku Soudní obsílce se už nevyhnete od MedaBeda - Opět další zákon, který ubere povinnosti státnímu aparátu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2009 16:07

    MedaBeda (neregistrovaný)
    Opět další zákon, který ubere povinnosti státnímu aparátu a omezí občany.
    Místo aby za nehorázně vysoké daně zkvalitnili soudní služby interním zlepšením, omezí svobodu pohybu.
  • 1. 7. 2009 16:37

    anonymní
    A jak byste prakticky vyřešil nevyzvedávání soudních obsílek? Mně napadá jenom to, že po třetím nevyzvednutí bude obsílka považována za doručenou.
  • 1. 7. 2009 16:57

    MedaBeda (neregistrovaný)
    1. Pokud se adresát vyskytuje v tomto státě (je účastníkem nějaké vlastnické, pracovní, obchodní vazby) tak ho aparát může vypátrat, prostředků má dost.
    2. Pokud je adresát nezvěstný tak nějaká fikce doručení stejně nemá smysl.
    3. To mají řešit ti, které od toho platíme. A pokud na to mentálně nestačí, tak ať aspoň neškodí.
  • 1. 7. 2009 22:58

    Roman (neregistrovaný)
    Nezlobte se na mě, ale co se bodu 1 týče, jste naprosto mimo realitu. Není možné, aby státní aparát (potažmo policie, protože nikdo jiný takové prostředky nemá) sháněl každého magora, který se vyhýbá převzetí obsílky od soudu, police, finančáku, celního úřadu, katastrálního úřadu, městského úřadu, krajského úřadu... takových lidí jsou, ruku na srdce, v republice minimálně desetitisíce. Není možné vyčlenit tisícovku lidí, kteří by nedělali nic jiného, než sháněli informace o takových lidech. Druhá věc je to, že i když je vypátrají, tak to neřeší problém doručení, protože když Vám prostě neotevřou dveře nebo se nechají zapírat, tak jim nic nedoručíte a jste ve stejné situaci, jako teď. A i když otevřou dveře, tak to taky nic nevyřeší, protože různé zákony řeší osobní doručení různě. Třeba pokud zákona o správě daní někoho potkáte na ulici, nemůžete mu doručit poštu, protože nemá povinnost ji tam převzít. Takže současná komplexní úprava doručování u všech zákonů pomocí fikce doručení + datových schránek, je podle mě rozumný kompromis. Já osobně, byť jako fyzická osoba - občan, jsem si o datovou schránku požádal. Přebírání pošty jsem se nikdy nevyhýbal a elektronickou komunikaci vítám. Už dosud jsem měl elektronický podpis a využíval jsej všude, kde se dalo, datové schránky budu taky využívat.
  • 2. 7. 2009 9:46

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Využíval jste elektronický podpis, kde se dalo? A kde všude se dalo? A co tomu říkaly třeba takové banky?
  • 2. 7. 2009 18:42

    Roman (neregistrovaný)
    Banky sice nic, protože tam je to na jejich dobré vůli, ale veřejná správa, tj. státní správa i samospráva ze zákona musí elektronická podání přijímat. Je pro mě pohodlnější poslat dopis e-mailem na město s elektronickým podpisem, než jej letět v provozní dobu pošty posílat doporučeně. Nehledě na to, že to poštovné není nijak zvlášť levné - v porovnání s elektronickou poštou.
  • 2. 7. 2009 19:44

    anonymní
    Kolik dopisů ročně si se státní správou vyměníte, aby to zaplatilo elektronický podpis za dvě stovky ;-)?
  • 3. 7. 2009 14:56

    Roman (neregistrovaný)
    To odpovídal jiný Roman na mé vlákno. No pokud nepotřebujete komunikovat třeba s finančním úřadem, kde podáváte každou chvíli nějaké daňové přiznání nebo tam jdou podávat i nedaňová podání elektronicky, a se zdravotní pojišťovnou, tak je to šikovná věc. A co se té ceny týče - 190 Kč za rok je směšná částka, to už se nikdo nemůže vymlouvat na to, že se mu nevyplatí elektronický podpis, protože je to zcela zanedbatelná částka. Ale stejně se najdou lidi, kteří budou raději stát frontu před podatelnou a stěžovat si, jak je to hrozné, že tam musí chodit osobně - když se jim nechce obětovat čas od času 10 Kč za známku.
  • 7. 7. 2009 9:09

    anonymní
    Co se týče datových schránek, je to podobné jako s internetovým bankovnictvím. Pokud počítačům neholduji, tak je zbytečné (a drahé), abych si kvůli dvoum příkazům za měsíc pořizoval comp a z něj ovládal banku (pominu třeba Servis 24 České spořitelny, který je velmi často nepřístupný, ať plánovaně nebo neplánovaně). Někdo nížeji tady sice píše, že počítač s internetem je u nás standardem, ale i přes rostoucí počty PC a připojení tomu ve skutečnosti tak není a za civilizovaným světem stále zaostáváme. Tuhle zase někde vyšla statistika, a divil jsem se, co je u nás ještě vytáčeného připojení. A to připojení /ať vytáčení nebo ADSL/ opět není zadarmo. Ne každý má přístup k nějakému připojení zdarma nebo se mu nevyplatí jet desítky km tam, kde je WiFi zdarma. Základní ADSL od O2 spolu s pevnou stojí skoro tisícovku měsíčně, nyní přišli od O2 s "revoluční" nabídkou ADSL bez pevné, s nízkou zaváděcí cenou, která se ale po pár měsících promění v běžnou docela vysokou cenu. Tyhle všechny náklady a poplatky, nejste-li podnikatel, musíte do toho zahrnout. Pak nejde jen o oněch 190 za elektronický podpis. A taky jsem se divil, co různých malých podnikatelů nemá počítač, pevnou linku ani mail. Účetnictví jim dělá někdo externě a pokud se živí rukama, surfování po internetu by je zdržovalo a práci by za ně neudělalo.

    Pokud tedy všechny náklady rozpočítáte na 2 - 10 dopisů, vyjde vám to pěkně draho a určitě se vyplatí jít si stoupnout do fronty a nadávat.
    Nelíbí se mi, že instituce (nejen stát, ale třeba i banky) přenášejí své povinnosti, odpovědnosti, ale i náklady na běžné občany.
  • 6. 7. 2009 17:48

    Mameluk (neregistrovaný)
    Každého takévého nepoctivého účastníka správního řízení bych očipoval a hned by se vědělo, kde byl v tu dobu příjmu obsílky:-)
  • 5. 7. 2009 6:02

    jarda (neregistrovaný)
    Pane, vy zřejmě patříte také k těm vyčůránkům, kteří se doručení vyhýbají, že? A teď vám zatrnulo, že už to nebude tak lehké, tak jste začal nadávat. Řešení nemáte, čemuž se vůbec nedivím. Nadávky, házení vajíčky a jiné špíny, to jo, to vám jde. Ale přijít s nějakou mylšenkou? To nepřichází v úvahu, že?
  • 5. 7. 2009 17:33

    Kam (neregistrovaný)
    Ad bod 2.) fikce doruceni ma v soudni praxi naopak velky vyznam, je to prave ta vec, ktera urychluje rizeni a promita se vyznamne do procesni ekonomie (rychlejsi, mene nakladna justice) a take zachovani pravni jistoty, jistoty, ze se domuzu sveho prava i pres ignoraci ruznych skudcu. Pravdou je, ze v praxi to bude asi dvojsecna zbran. OSR se novelizuje porad, treba to brzo zase zrusi :-)
  • 5. 7. 2009 19:41

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Predevsim je na tom uzasne to preneseni nutnosti investic do prenosoveho kanalu na obcana. Drive za cenu dopisu byla Ceska posta povinna dorucit dopis kamkoli v CR, obcas musel investovat pouze do schranky na Dverich. Dnes za temer stejnou cenu ji urad ulozi do virtualni schranky a obcan musi investovat do pocitace a pripojeni k Internetu. To je opravdu genialni.
  • 5. 7. 2009 22:13

    Roman (neregistrovaný)
    Buď se vyjadřujete k něčemu, o čem vůbec nic nevíte, nebo úmyslně šíříte bludy. Doručování Českou poštou se pro občana (a i podnikající fyzické osoby) nemění. Takže si nikdo nemusí investovat do počítače a přípojení k internetu (které je dnes standardem skoro každé domácnosti s výjimkou větší části důchodů - ve svém okolí neznám nikoho, kdo by neměl doma internet). Dopis bude dál chodit poštou, jenom se lépe vyřešila fikce doručení u těch, kteří si poštu úmyslně nepřebírají. Co se datových schránek týče, ty budou mít pouze právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, každé sebemenší s.r.o. (nebo jeho majitel) má počítač a internet, takže opět není nutné žádné investování do něčeho. Ani to, že by doručování přes datové schránky bylo za téměř stejnou cenu neobstojí, cena je i při maximální možné sazbě za kus méně než poloviční proti dosavadnímu doručování do vlastních rukou s dodejkou, a navíc vzhledem k množství úředních dopisů u nás je jasné, že brzy dojde k "přestupu" do nižších tarifů. Podle mého názoru jsou datové schránky krokem vpřed. Je zvláštní, že všichni chtějí e-stát, elektronickou komunikaci, žádné papíry, stěžují si, že když jim pošta doručuje doporučené dopisy domů, tak jsou v práci a nemohou si je převzít a pobočka už má zavřeno, ale když se zavede dobrovolný (kromě většiny právnických osob) způsob doručování elektronicky, který má ze zákona stejnou váhu jako dosavadní dopis, může Vám na e-mail nebo mobil dojít info o tom, že v datové schránce máte dopis, dostanete se k němu v podstatě kdekoliv a kdykoliv, tak se opět najde spousta lidí, kteří tohle začnou kritizovat a bez jakýchkoliv přesnějších informací začnou psát, že je to "geniální" a že stát je neschopný. Já bych se rád dožil situace, kdy bych mohl se státem komunikovat jenom elektronicky, kdykoliv a ne písemně, kdy má úřad nebo pošta otevřeno.
  • 6. 7. 2009 10:35

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Ano, pokud o tom temer nic nevite, tak to vypada jako krok vpred. Bohuzel vlastni technicke reseni je zoufale. Prectete si clanky na serveru lupa.cz, predevsim od pana Peterky. Pak zjistite o jaky prusvih se jedna. Ze "pocitac s pripojenim k Internetu ma prece kazdy" je naprosty nesmysl. Casem pujde i o fyzicke osoby. Ne kazdy sedi cele dny v CR a pokud si na dovolenou s sebou nepotahnete vlastni notebook, nemate sanci si pripadnou zpravu nekde precist.
  • 6. 7. 2009 14:24

    Roman (neregistrovaný)
    Pokud vím, v diskusi se nerozebíralo technické řešení jako takové, ale princip datových schránek. Pokud je technické řešení špatné, dá se v budoucnu vylepšit, případně zcela vyměnit. Hlavní je, aby zákon elektronické doručování umožnil a bylo z hlediska práva se stejnou mocí, jako klasické. A co se toho, že počítač s internetem má skoro každá rodina, s výjimkou důchodů, za tím si stojím. Neříkám, že každá, ale ti, co jej nemají, se jedná o mizivé procento. Osobě opravdu neznám nikoho, kdo by neměl doma internet, nehledě na tom, že spousta lidí jej má i v práci. Doma ale téměř každý. A zahraničí - opět narážíte na problém, ale jedná se o dovolené o to samé, jako v případě klasického dopisu, který si na dovolené taky nepřevezmete, když Vám doma ve schránce leží oznámení. Zákon ale nemožnost převzetí (nemocnice, zahraničí) řeší, takže o nic nepřijdete. Nehledě na to, že po návratu z dovolené si můžete po nahlédnutí do datové schránky dopis vyzvednout, stejně, jako si otevřít ten, který Vám pošta hodí po uplynutí lhůty do schránky.
  • 6. 7. 2009 14:29

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Vyzvednout pouze do 90 dnu, v klasicke postovni schrance vydrzi i dele. Ale to neni jediny problem.
  • 6. 7. 2009 17:50

    Roman (neregistrovaný)
    S tímto s Vámi souhlasím, že by tam, podle mého, měly písemnosti zůstávat trvale. On textový soubor v pdf zase tak závratných velikostí nedosahuje. Ale toho čtvrt roku je na vyzvednutí docela dostatečná doba. Navíc, pokud si nastavíte upozorňování na e-mail i na mobil, tak víte, že Vám něco došlo (nevím ovšem, jestli v takovém upozorňování je i to, která instituce dopis poslala, asi ne; pokud by bylo, není problém si nechat udělat fotokopii ze spisu). Proti současnému stavu máte 15 dnů, pak se dopis vrátil zpět odesilateli a šel na veřejnou vyhlášku, kde byl dalších 15 dnů a považoval se za doručený. Takže během měsíce jste měl písemnost stejně doručenou, ale nevěděl, co v ní bylo nebo kdo ji poslal. Takže nový způsob doručování je ve Váš prospěch (90 dnů se na tu písemnost bude moci podívat).
  • 6. 7. 2009 18:13

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Bohuzel realita je opet jina. Existuji vyjimky, kde se stale budou posilat papirove dopisy, protoze datova schranka pro to neni vhodna. V takovem pripade vam vsak nebude do DS (ani jinam) zaslano ZADNE upozorneni (je to drahe), ze mate cekat papirovy dopis. Takze musite vlastne sledovat oboje soucasne.

    Ne, v CR nemuze nikdy nic fungovat normalne.
  • 6. 7. 2009 21:23

    Roman (neregistrovaný)
    To máte pravdu, že jsou výjimky, kdy bude dopis chodit poštou. Ale v takovém případě Vám je, po uplynutí úložní lhůty vhodí do schránky, takže se jeho obsah dozvíte. Jednak budete mít ve schránce oznámení o uložení zásilky a poté i samotný dopis. Proti dosavadní praxi je to opět ve prospěch adresáta, protože dosud ležel dopis 15 dnů na poště, pak dalších 15 dnů na veřejné vyhlášce - a byl doručený. Pokud si někdo nepřebíral poštu, tak se ani nedozvěděl, že mu vznikla nějaká práva nebo povinnosti. Současné doručování to bude řešit, protože pokud budete dlouhodobě pryč a nemohl jste si písemnost převzít a třeba se ztratila a ve schránce jste ji nenašel, tak máte možnost využít opravných prostředků a lhůty Vám poběží znovu. Takže o nic nepřijdete.

    Jinak si nemyslím, že musíte sledovat obojí současně. O příchodu do datové schránky Vám příjde e-mail (a pokud nechcete i zpoplatněnou SMS info zprávu, přepošlete si tento e-mail navíc na mobil, tak to budu mít já) a poštovní schránku sledovat přece nemusíte, poštu určitě vybíráte ať už čekáte úřední dopis nebo ne. Aspoň já teda vybírám poštovní schránku každý den.
  • 7. 7. 2009 1:09

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Takze jsme dosli k tomu, ze je to k nicemu, kdyz stale musim vybirat postovni schranku. Nevim proc bych to mel delat, kdyz postou chodi bud pitomosti (reklamni letaky) nebo neprijemnosti (dopisy od statu - coz mela nahradit DS). Nic normalniho touto cesto neocekavam.
  • 7. 7. 2009 11:28

    Roman (neregistrovaný)
    Já jsem k tomuto názoru nedošel :-) Ano, má to své mouchy, ale stejně si myslím, že se jedná o krok vpřed. A co se těch "klasických" dopisů zasílaných přes poštu týče, myslím si, že to bude v počtu zaslaných dopisů mizivé procento (tím teď myslím adresáty, kteří mají datovou schránku, ti, co ji nemají, to je věc druhá). Nechci věštit z koule, ale můj názor je, že pokud někdo bude mít datovou schránku, tak pravděpodobnost toho, že mu přijde dopis z úřadu poštou, bude zanedbatelná.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).