Hlavní navigace

Sobě i dětem spoříme málo. Na stáří se to snažíme dohnat, ale nestačí to

25. 6. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
O tom, že si máme spořit na důchod, čteme v posledních letech velmi intenzivně. Češi spoří sobě a začali spořit i svým dětem. Aby se však dostali na cílovou částku, museli by spořit výrazně více.

Většina Čechů by při odchodu do důchodu chtěla mít naspořeno ideálně 1 500 000 Kč. Tyto peníze by pak použili ke starobnímu důchodu na dorovnání životní úrovně. Představy a realita se ale liší. Ačkoli lidé mají velké představy, výše jejich úspor a pravidelné měsíční úložky tomu neodpovídá. A nedostatečně spoří i svým dětem.

S přibývajícím věkem sice Čechům dochází, že výše úspor není dostatečná, a snaží se to dohnat, ale většinou už se to nepodaří.

Čtvrtina dětem nespoří

Ne všichni rodiče svým dětem spoří. Někteří si to jednoduše nemohou dovolit vzhledem k životní situaci, jiní to nepovažují za nutné, případně počítají s tím, že si dítě začne peníze samo odkládat, až například nastoupí do prvního zaměstnání.

Spoříte svým dětem?
Autor: ČSOB Penzijko

Spoříte svým dětem?

Z průzkumu, který realizovalo ČSOB Penzijko, vyplynulo, že dětem spoří 74 % rodičů. Zbylých 26 % nespoří.

Většina na úspory nemá peníze

Ačkoli o nutnosti spořit si na důchod, případně učit k odkládání peněz i své děti, se mluví stále častěji, ne každý si může dovolit odkládat každý měsíc stranou několik set korun pro sebe a několik set korun na spoření pro dítě. Většina těch, co nespoří, přiznává, že je to kvůli nedostatku financí.

Proč nespoříte sobě nebo svým dětem?
Autor: ČSOB Penzijko

Proč nespoříte sobě nebo svým dětem?

Téměř pětina pak zastává názor, že dítě je ještě malé a není potřeba mu odkládat nějaké úspory na budoucnost. Ve 13 % případů spoří rodiče jiným způsobem, například nakupováním nemovitostí. I tak si však 8 % rodičů myslí, že spořit dětem není vůbec potřeba.

Jak spoří ti, co spoří?

Většina rodičů se však snaží děti nějak zabezpečit a vytvořit jim určitý finanční polštář. Nejčastěji začínají, když jsou dítěti 3 roky.

Spoříte svým dětem?
Autor: ČSOB Penzijko

Spoříte svým dětem?

Je zajímavé pozorovat, jak se způsob spoření mění podle toho, kolik je dítěti let. U nejmenších dětí do 6 let dominuje spoření v hotovosti. Rodiče tak dítěti ukládají peníze třeba do kasičky, do obálky apod. U dětí ve věku 7–12 let se ale rodiče začínají poohlížet po jiné variantě. Téměř polovina zvolí nějaký finanční produkt.

U dětí od 13 do 18 let rovněž převládá spoření formou investičního produktu. Druhou nejčastější variantou jsou pak například investice do nemovitostí, kdy rodiče koupí například byt, aby v něm dítě časem mohlo bydlet. Přibývají ale i další možnosti, například běžný účet, se kterým se už dítě učí zacházet samo.

V každé věkové kategorii se však najde pětina až třetina rodičů, kteří dítěti nespoří nic.

Z finančních produktů vede stavební spoření

Ti, co zvolí spoření formou investičního produktu, využijí nejčastěji stavebního spoření. Sáhne po něm 56 % rodičů.

Jaký investiční produkt využíváte?
Autor: ČSOB Penzijko

Jaký investiční produkt využíváte?

Druhým nejoblíbenějším produktem je spořicí účet, následovaný životním pojištěním. Doplňkové penzijní spoření pak využívá pouze 8 % rodičů. A ve 14 % případů volí rodiče zcela jinou formu spoření a investic.

Nejčastěji spoříme do 500 Kč měsíčně

Rodiče, kteří se rozhodli svým dětem spořit, ukládají měsíčně za tímto účelem nejčastěji jen pár stokorun. Téměř 50 % rodičů spoří dítěti do 500 Kč měsíčně.

Kolik spoříte svým dětem?
Autor: ČSOB Penzijko

Kolik spoříte svým dětem?

Dalších 14 % dotázaných pak měsíčně odkládá pro své dítě částku do 700 Kč a desetina dokonce částku nad 1500 Kč.

Češi situaci podceňují

Spořit malému dítěti pár set korun měsíčně je plně dostačující. Čím starší ale dítě je a čím později se se spořením začíná, tím narůstá i částka, kterou je potřeba měsíčně vynaložit, aby při odchodu do důchodu pokryla očekávané potřeby.

A ačkoli o tom všem Češi vědí, ještě stále situaci mírně podceňují. V článku Jak se nám bude žít na stáří? Představy mladých se od reality liší jsme vás informovali o tom, že lidé mají nějakou představu důchodu na stáří, ale ví, že realita tomu neodpovídá.

Při odchodu do důchodu by si Češi přáli mít měsíčně 20 000 Kč včetně toho, že část pokryjí svými úsporami. Očekávají však, že dohromady dají měsíčně maximálně 12 000 Kč, což jim podle dotázaných v žádném případě nezajistí důstojné stáří.

Pár set korun versus několik tisíc

Průměrný věk účastníka ve III. pilíři důchodového spoření je 48 let. Průměrná úložka činí 600 Kč. Při plánu na důchod ve výši 20 000 Kč by ale v případě nulových úspor měli lidé spořit částku okolo 3000 Kč měsíčně. To už však může výrazně zatížit rozpočet oproti tomu, kdyby lidé spořili dříve, ale po malých částkách. Lidé tedy začínají spořit pozdě a spoří málo.

skoleni_27_5

Při měsíční úložce 600 Kč a začátku spoření ve 48 letech si lidé do odchodu do důchodu naspoří necelých 230 000 Kč. Pokud ale Češi plánují jít do penze v 65 letech a pobírat k důchodu v průměru dalších 8000 Kč, budou potřebovat úspory ve výši přibližně 1 500 000 Kč.

Stále jsou na tom však lépe než jiní, jelikož ve III. pilíři si spoří jen 42 % populace. U starší generace pak spoří dva lidé ze tří. Ani mladí lidé nespoří svědomitě. Ve věku od 18 do 29 let si spoří jen 30 % Čechů. Oproti zahraničí je tu vidět propastný rozdíl, kdy v zahraničí si spoří přes 90 % mladých lidí – a to od okamžiku nástupu do prvního zaměstnání. V zahraničí pak po odchodu do penze bere senior v průměru 75 % své mzdy. Je to však i zásluhou celoživotního spoření.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).