Hlavní navigace

Názory k článku Slovensko zavede příští rok euro. Co tím získá?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 5. 2008 6:05

  Luboš (neregistrovaný)
  Protože v ČR v příštích volbách zvítězí ČSSD, tak budou zvýšeny sociální dávky různým nefachčenkům. Tím se zvýší zadlužení státu a zavedení Eura se bude stále oddalovat i když Sobotka a Paroubek budou lhát, že Euro bude celkem brzo. Takže na Euro Češi zapomeňte a choďte na pivo , volte ČSSD a divte se, že Euro v ČR není a nebude.
 • 19. 5. 2008 14:42

  Pavel (neregistrovaný)
  Mno, kazda mince ma dve strany. Jestli tohle, co tu je, nekdo povazuje za jediny spravny typ nakladani se statem, tak potes koste. Zatim je zlikvidovano skolstvi a zdravotnictvi. Take doprava na tom neni dobre a kdyby existovala armada, jiste by i ona mela co rici. Jo, bohaty se maji dobre, ale ty dane neplati. Takze co udelala modra vlada pro normalni lidi? Mimochodem ty nefakacenky si plati kazda vlada, ale to je vec jina. A ptat se, co prinese euro Slovensku? Spise by to melo byt, co Slovensko ztrati prijetim eura. A ze ztrati hodne, to je uz ted jiste.
 • 8. 6. 2008 21:09

  anonymní
  nejblíže dle zprávy ecb má asi estonsko a litva. bohužel se potýkají s vyšší inflací. polsko se svým největším zadlužením hned po maďarsku zrovna není nejlepším kandidátem. maďarsko je asi největší outsider ze skupiny. neplní všechna kritéria. asi se mu tam nechce jak našim. nejde o to, že by tam chtěli, ale nedodržujou to, co slíbili a to je hlavní důvod nepřijetí. velkohubé bolševické lhaní. slovákům přeju vše nejlepší, že se vymanili z bolševismu. slova dokládají činy, jak je tomu zvykem a samozřejmostí ve vyspělé západní evropě.
 • 10. 7. 2008 10:27

  x (neregistrovaný)
  Jsem příležitostný sběratel nejen platidel, a tak pro mně to přinese další exponáty do sbírky, osobně se těším jak oslníme EMU našimi mincemi (Jsme na to přece machři). Doufám že bude každá jiná, nebo aspoň jako slovensko, tj. po trojicích. Slovensku nezávidím, spíš je obdivuju, protože, ačkoliv si to politici nechtějí přiznat tak nám naši bratia tak trochu vypálili rybník.
  Bohužel blahobyt lidí není daný tím jakou měnou platí (ať je to česká koruna, euro, nebo třeba rubl). Protože přechod na € znamená poctivý přepočet centrálně stanoveným kurzem, nemělo by to znamenat nic jiného než obyčejná výměna. Né jako v roce 1945 (omezená výměna) a 1953 (peníze a úspory 50:1, ceny 5:1). Takže na slovensku budou mít tu samou bídu, pouze vydělenou číslen 30,126 a pro platbu budou používat jiné obrázky a žetony, jinak se nic nezmění. To samé platí i pro případné zavedení eura u nás. Jediný vážný dopad to bude mít na směnárny, protože jejich služby bude potřebovat stále méně lidí (zkušenost ze zemí eurozóny - skončilo 90% směnáren).
 • 10. 7. 2008 14:44

  reality (neregistrovaný)
  A až přijmeme € i my, tak můžeme porovnávat bez složitých přepočtů. Akorád si po zavedení eura spočítáte a uvědomíte si ten ohromný "úspěch" že např. na prašivou fabii obětujete 20 platů, Němec 7,5 platu a brat Slovák 39. A pak to, že v Německu bude Fabia levnější dejme tomu o 2000 € a bude úplně jinak vybavená než ta naše pro tuzemský trh.

  Zrovna v dnešních Hospodářských píší o 68. a uvádí, co tehdy psávali o délce práce v hodinách, potřebných k zakoupení čs / západoněmeckým dělníkem: psací stroj 128 /32, televizor 470 /133, boty 17 / 8. Podobná srovnání mi nyní chybí. V tisku se občas objevují srovnání (ale jen jednostranná) z období po převratu: a tak můžeme zjistit, že zatímco v r. 1993 jsme potřebovali k nákupu počítače 8,80 průměrného platu, nyní je to jen 0,6 Ø platu nebo že jsme si tehdy mohli za průměrný plat jkoupit 642 ks chleba, kdežto nyní 967 ks. Nikde se již však neuvádí, že v 1993 nebyly tak propastné mzdové rozdíly jako cnes (tudíž tehdy brala průměrnou mzdu naprostá většina lidí, kdežto dnes na průměrnou mzdu 2/3 lidí nedosáhne!). A pak se samozřejmě nepíše o položkách typu nájem, eletřina, voda atd., které šly oproti platům mnohonásobněji výše a jejich placení nám pak ubírá prostředky zbylé na nákup dalších věcí. Čili zjednodušeně řečeno, oněch 967 ks chleba si opět nekoupím, protože díky dražším nájmům, vodě, eletřině mi zbyde měsíčně jen na 20 ks chleba - je jen jiná struktura výdajů. Něčeho, méně potřebného k životu, si mohu koupit více, něčeho, více potřebného k životu, si mohu dovolit naopak méně.
 • 5. 1. 2009 14:37

  Peta (neregistrovaný)
  x.neregistrovanymu: Vy jste hloupy, vazne. Prave prevedenim na euro se vse zneghodnoti(myslim tim veskere platy, duchody) a obchodnicci si opet namasti kapsu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).