Hlavní navigace

Názor k článku Vláda chce vyšší slevu na dítě, přídavky pro víc rodin a snazší oddlužení od Jan Slanina - Nemyslím si, že je mnoho zaměstnanců, jejichž tříměsíční...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 2. 2017 0:37

  Jan Slanina

  Nemyslím si, že je mnoho zaměstnanců, jejichž tříměsíční nepřítomnost zaměstnavatele ohrozí, o zruinování nemluvě. A takoví zaměstnanci bývají placeni natolik dobře, že si dvakrát rozmyslí péči o blízkou osobu s dávkou nemocenské.
  I když bude v zákoně podmínka souhlasu zaměstnavatele, judikatura nepochybně (rozumně) dovolí, že tento souhlas může být odepřen jen ze závažných důvodů, tak jako dovodila, že odmítnout matce malého dítěte částečný úvazek lze jen z vážných důvodů.
  Ani bych si nedovolil souhlasit s názorem, že jde o korumpování vlastními penězi. Je tu přece jen pojistný princip. Zdaleka ne každému se to stane v době, kdy je ještě výdělečně činný. Mnohem horší korumpování jsou věci jako příspěvek na stavební spoření nebo daňový odpočet penzijního připojištění.
  Naopak logiku toho, co Jarmila nazývá "drastickým omezením" vidím v tom, že tři měsíce jsou doba dostatečně dlouhá na to, aby si zaměstnanec rozmyslel, co dál (pokud se ta opečovávaná osoba rovnou nezmátoží nebo naopak neumře). Vyběhá si příspěvek na péči a zůstane doma? Najme pečovatelku? Vyhledá nemocnému LDN?
  Obdobně se tzv. paragraf poskytuje jen na 9 (u osamělého rodiče 16) dnů. Buď se dítko do té doby uzdraví, nebo má rodič čas vymyslet, co s ním při delší nemoci udělá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).