Hlavní navigace

Silná koruna zlevňuje nákupy, může vás ale připravit o místo

4. 2. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Euro dnes koupíte takřka za 24 korun. Má takové posílení kromě makroekonomického dopadu také konkrétní vliv na vaši peněženku?

Měnový trh je podle ekonomické teorie takřka dokonale konkurenčním prostředím. Na základě vývoje kurzu koruny v posledních dnech a týdnech tak můžeme říci, že koruna je nyní jednoduše v kurzu. U koho? U investorů. Ti totiž rozhodují o pohybech kurzů více než mezinárodní obchod a další okolnosti. I když u koruny se právě nyní sešlo všechno tak, aby došlo k výraznému posílení. To ale není nic překvapujícího, začátky roku jí totiž tradičně svědčí.

O koruně platí, že má do nového roku hodně často dobrý start. Nový rok totiž znamená nejen přeskupování v portfoliích investorů, ale v případě České republiky také velmi výrazné přebytky zahraničního obchodu (konec roku bývá ve znamení silnějších dovozů do ČR, což na počátku nového roku opadá a celkové obchodní saldo se tak zlepšuje, což je pro korunu pozitivní), říká analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.

V prvních měsících roku na korunu netlačí ani další negativní jevy. Obvykle totiž na začátku roku neodtékají z české ekonomiky žádné velké objemy dividend do kapes zahraničních investorů a neděje se tak ani letos.

Co vlastně znamená silná koruna pro naše peněženky? A je současné posilování pouze chvilkovým záchvěvem nebo jde o nový trend? Odpovědi hledáme v dalším textu.

Prudký růst? Dlouhodobě nežádoucí

Silná koruna rovná se levnější nákupy v zahraničí. S tímto efektem rádi pracují lidé v pohraničí, je také dobré využít ho pro přípravu na dovolenou. A předpovědi analytiků na tento rok (dostaneme se k nim níže) říkají, že právě nyní je ideální čas na takovou přípravu. V letních měsících totiž koruna tradičně oslabuje a kdykoli může také přijít nevyhnutelná technická korekce.

Silná koruna také pomáhá dovozům, které tak zlevňují zboží v obchodech, čímž posilování koruny působí protiinflačně. Vliv rostoucích cen komodit je ale tak výrazný, že letos převáží nad předpokládaným posílením koruny, brzdí optimismus Pavel Sobíšek, ekonom UniCredit Bank.

Tlak sílící koruny na ceny, pokud je dlouhodobý, ale neprospívá domácím výrobcům, kteří se stávají méně konkurenceschop­nými. K tomu přidejte zhoršenou situaci exportérů a máte nebezpečný mix faktorů, které tlačí na zvýšení efektivity výroby a provozu domácích firem.

Za eufemismus zvýšení efektivity si dosaďte osekávání nákladů, od čehož je pak už blízko k propouštění a rázem víte, v čem pro vás spočívá nejvýraznější nebezpečí prudce posilující koruny. V uplynulých deseti letech česká ekonomika tomuto riziku několikrát čelila. Ze strany České národní banky jsme pak (v již vzdálenější minulosti) viděli jednak devizové intervence s cílem oslabit měnu – a úrokové sazby ČNB setrvávaly (a dosud setrvávají) na nízkých úrovních, velmi často pod úrovní měnově-politických sazeb ECB, ukazuje Radomír Jáč, že nejde o pouhé teoretizování. Na druhou stranu ale z jeho slov vyplývá, že netřeba být fatalisty, stačí věřit v sílu centrální banky.

Jak může centrální banka ovlivnit kurz koruny?

Představme si, že investoři zvýšili depreciační očekávaní u koruny (tedy očekávají oslabení koruny) a začali se zbavovat korunových vkladů. Rostoucí prodeje korun na měnovém trhu tlačí na depreciaci (oslabení) koruny. Naše centrální banka se ale obává, že depreciace vyvolá inflaci. Aby tomu zabránila, rozhodne se intervenovat na měnovém trhu. Jak?

Centrální banka udržuje devizové rezervy – rezervy takových měn, jako je americký dolar nebo euro. Využije svých devizových rezerv k tomu, že na měnovém trhu kupuje koruny za dolary a eura. Tím zvyšuje poptávku po koruně a brání její depreciaci (jejímu oslabení).

Zdroj: Robert Holman, učebnice Ekonomie

Analogicky pro dnešní situaci platí, že pokud bude chtít centrální banka oslabit kurz, zvýší na trhu nabídku koruny a bude tedy navyšovat devizové rezervy.

Koruna se hledá

Kurz koruny k euru se těsně kolem hranice 24 korun pohybuje poprvé od roku 2008, kdy ji dokonce naposledy prolomil. Analytici se tím však nenechávají unést.

Neřekl bych, že je na kursu EUR/CZK k vidění nový, dlouhodobý trend. Koruna si spíš jen hledá rovnovážnou hodnotu v rámci změn probíhajících v globálních finančních tocích, říká Pavel Sobíšek.

Podle našeho názoru je současné posilování koruny příliš prudké a neodpovídá stavu ekonomiky, přidává se analytik GE Money Bank Petr Gapko a dodává: Koruna dlouhodobě posiluje, což je způsobeno tím, jak ekonomicky doháníme vyspělejší země. Krátkodobě se koruna od tohoto trendu odchyluje. A právě těmto výkyvům přisuzujeme současné rychlé posílení. Čekáme, že to nevydrží dlouho a koruna se časem vrátí k dlouhodobému trendu.

O pokračujícím a dlouhodobém posilování kurzu hovoří ve své nejnovější prognóze také centrální banka. Letošní průměrný kurz koruny očekává na 24,20 Kč/EUR a příští rok by měla koruna posílit na průměrných 23,70 Kč/EUR.

Co tedy bude dál? Záležet bude na působení několika různých faktorů. Výše zmíněné přebytky v zahraničním obchodu a neodtékající dividendy budou podle Radomíra Jáče působit ještě několik týdnů. Mělo-li by však dojít k dalšímu posilování koruny, pak by již zřejmě zasáhla centrální banka.

Nejistá je nálada investorů, kteří zůstávají citliví na zprávy z Maďarska a na pokračující nejistotu ohledně dluhové krize na periferii eurozóny. Podíváme-li se na vývoj v posledních dnech, tak je patrné zlepšení rizikového apetitu investorů na globální úrovni, včetně Evropy a středoevropského regionu: posiluje nejen koruna, ale také forint, rizikové prémie na vládní dluhopisy zemí periferie eurozóny v posledních dnech poměrně viditelně klesly. Globální a regionální faktory tedy koruně momentálně pomáhají, nicméně toto se může změnit, říká dále Radomír Jáč.

Proti dalšímu plynulému zesílení koruny jsou i další klasické zákonitosti měnového trhu. Kdykoli může přijít technická korekce, při které investoři po zhodnocení měny realizují své zisky. Dlouhodobě platí také to, že v letních měsících si koruna bere pomyslné prázdniny. Přesto lze předpokládat, že se koruna na nynější úrovni postupně zakotví.

I nadále předpokládám, že se koruna bude koncem letošního roku obchodovat na úrovních silnějších než 24,00/EUR (zhruba v oblasti 23,75), nicméně v mezidobí bych ještě předpokládal návrat blíže k úrovni 24,50/EUR, hledí do budoucnosti Radomír Jáč.

Pokud tato předpověď vyjde, půjde o pokračování dlouhodobého plynulého trendu, který nebude mít za následek výše zmíněné propouštění. Ano, koruna je nyní silnější, ale pokud se na stávajících úrovních zklidní, tak by to pro českou ekonomiku nemuselo mít nějaké hmatatelné důsledky, uzavírá Radomír Jáč.

 
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).