Hlavní navigace

Šetřit se bude pomaleji. Vláda nechá českou ekonomiku růst

22. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vláda uznala, že přispěla k recesi a je na čase umožnit ekonomice růst. Ministerstvo financí předpokládá příští rok růst, ekonomové si myslí, že budeme rádi za stagnaci.

I když se nám pomalinku blíží konec světa, EK /ECB / MMF to zřejmě nevidí a snaží se něco udělat s Řeckem. Včera se znovu nedomluvili jak to udělat, aby (aspoň na papíře) řecký dluh v roce 2020–22 byl někde kolem 120 %. Němci a spol. nechtějí odepisovat nic z toho, co stále nazývají „půjčkou Řecku“, MMF nechce dát Řecku 2 další roky na to, aby těch 120 % dosáhlo a všichni se dohadují, jak sehnat peníze, o nichž se už teď ví, že budou v roce 13–14 proti plánu chybět. No, nepodceňuji byrokraty, že ty peníze nakonec najdou (možná jenom část a část pak, ale najdou), ale je skoro jasné, že Řecko si s tímto dluhem nedokáže pomoci samo a budou mu něco muset odpustit (pochybuji, že prodloužení o dva roky něco změní). BTW, pamatujete, když mělo Řecko dluh 300+ mld. EUR, než mu začali „pomáhat“. Od té doby už soukromí investoři co-to odepsaly (pamatujete hrátky s aktivací CDS?) a i tak jsme v horší situaci, než na začátku. Epic fail if u ask me. 

První žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA klesly o 41 tis., ale zůstávají nad 400k, což je obvykle spojeno s recesí. Teď je to ale jenom důsledek hurikánu Sandy, takže bych se toho neobával. Konec-konců, relativně OK výkonnost potvrzuje i předběžný výrobní PMI, který se dostal na 52,4, nejvíce za posledních 5 měsíců. Není to nic světoborného, ale je to konzistentní s pokračujícím pomalým růstem ekonomiky – to také naznačil index předstihových indikátorů, zveřejněný rovněž včera. Trh si těchto nemastných-neslaných dat moc nevšímá, EURUSD se motá mezi 1,275–1,285. Mnohem více se čeká, co Obama a Republikáni ohledně fiskálního útesu. 

Fitch zřejmě pod tlakem okolí (v pondělí snížila rating FRA Moody’s) řekla, že se podívá AAA ratingu Francie v roce 2013 na zoubek. S EURUSD to hned moc nehnulo. Fitch je poslední z velkých agentur, která má u FRA nejvyšší rating. Jinak, FRA 10Y bondy jsou nad českými zhruba o 15–20 b.b. No, tak možná se Fitch rovnou pohne i k tomu, že zvýší český rating ;) 

SPA se dnes začíná financovat na rok 2013 – potřebuje 208 mld. EUR, pokud tedy budou schopni mít deficit 4,5% HDP (jako že máme své pochybnosti). Madrid zatím odolává tlaku požádat o pomoc, ale dle mého nakonec nevydrží…Letos nejspíš deficit 6,5% také nedodrží (včera na toto upozornila i SPA CB). 

skoleni_8_6

Monti v ITA ustál hlasování o důvěře spojené s rozpočtem. Od 07/2013 tak poroste např. DPH (na 22%). 

Vláda v ČR schválila rozpočet na rok 2013 a rámec na 2014–2015. Na 2013 rozpočet zůstává na deficitu 2,9 % HDP, ale v roce 2014–15 je proti úplně původnímu plánu 2,5 % a 1,6 % nyní plánován deficit 2,7 % a 2,4 % HDP. To je v důsledku „uznání“ ze strany vlády, že k trvající recesi jistou mírou přispěla a že je na čase umožnit ekonomice růst. MFČR počítá s +0,7% růstem ve 2013, což se nám jeví jako optimistické – myslíme, že ČR bude ve 2013 ráda i za stagnaci. To se může projevit větším tlakem na deficit v průběhu 2013. Uvolnění restrikce na 2014–15 ale vítáme. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).