Hlavní navigace

Názory k článku Sdílená ekonomika: Pro někoho jen výpomoc a hezká myšlenka, pro jiného byznys

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 4. 2018 8:09

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Ono jde skutečně jen a pouze o peníze. Zatímco živnosťák stojí 1.000,- Kč, registrace miniživnosti by stála 2-3.000,-Kč. PROČ? Proč tolik?
  Dále: jaký je rozdíl mezi tím, že budu prodávat u silnice borůvky z vlastního sběru nebo česnek z vlastní zahrádky a vydělám si dejme tomu 10.000,- Kč. To nedaním, protože spadám do nezdanitelného limitu. U borůvek a česneku se registrovat nemusím, u příležitostného pronájmu ano? Jistě, chápu, že obě služby (Uber, Airbnb) jsou problémem hlavně v Praze. Jako by nestačilo, že jsme zavedením EET téměř zlikvidovali farmářské trhy, kde třeba důchodkyně prodávaly květiny z vlastní zahrádky nebo se tam daly koupit zajímavé sazenice, které jinde na trhu nebyly. Mám to chápat tak, že na miniživnost by se EET nevztahovalo? Opět: proč?

 • 24. 4. 2018 8:16

  thr

  Podle mne by se v článku citovaná asociace především měla jasně distancovat od aktivit typu Uberu, který nemá se sdílenou ekonomikou společného vůbec nic, je to plnohodnotné podnikání/profese. Spor o to, zda je to taxi nebo něco jiného je sice zajímavý, ale to nic nemění na tom, že zaklínat se v tomto případě sdílenou ekonomikou je pouze snaha o zneužití tohoto pojmu pro lobbying atd. Tady mi nedává smysl ani žádné zjednodušení pro nižší výdělky...

  Airbnb je složitější, tam se asi pořád ještě najde ne úplně zanedbatelné procento těch, na které by původní představa sdílené ekonomiky seděla. A určitě se podobné případy najdou i u jiných služeb. Ale jestli je nejlepším řešením situace právě "miniživnost" si moc jistý nejsem :-(

 • 24. 4. 2018 17:48

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  To je právě otázka. Protože živnost je zákonem definována jako "Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem" (Živnostenský zákon, § 2). Přičemž slovo "soustavně" si každý vykládá jinak. My jsme dělali 1x za rok akci pro děti a při druhém opakování jsme byli upozorněni na fakt, že 1x za rok je považováno za "soustavně", neb jest to "činnost pravidelěn opakovaná" a že na pořádání akce bychom měli mít živnosťák. Poté by ještě přistoupilo EET, protože jsme vybírali vstupné. Tak jsme to zabalili, protože úřední buzerace už bylo na dva dny konání akce příliš.

  Pokud ale mám třeba chalupu, nechci tam být celé léto a párkrát ji pronajmu, proč bych to měla hlásit jako živnost? Nebo letos týden pronájmu a napřesrok taky týden už je "soustavně"? Případně jedu služebně sama z Prahy do Hamburku a chtěla bych si cestou pokecat, tak záměr zveřejním na spolujízda.cz, uvedu cenu a počet míst a klidně někoho svezu. Aha, jó, brala jsem za to peníze v hotovosti, takže bych měla mít pokladnu s EET a až pojedu příště z Prahy do Bernu, tak už na to musím mít ŽL, protože to je "soustavně"? Tak příště se pak nekoná a my se divíme, že lidi budou radši ležet na kanapi a natahovat ruce po sociálních dávkách,místo abychom jim umožnili rozumný přivýdělek a třeba i začátek podnikání. Pak budeme číst ty dechberoucí americké příběhy o tom, jaký je 6-letý chlapec šikovný podnikatel, protože na vesnickém fotbalu prodával za pár šušňů domácí limonádu a vydělal si na kopačák. U nás by dostal pokutu, až by se rodiče prohnuli, protože provozoval živnost bez povolení, neměl pokladnu s EET, nepřiznal příjmy (dobře, to nemusel, bylo to do 10.000,-Kč), neměl potravinářský průkaz, neměl hygienické zázemí, kdovíkde sebral ty citróny, co do toho namačkal, voda neměla potřebný atest a co kdyby se potom někdo posr.. eee měl zrychlený krok atd. atd. JIný zajímavý příklad je např. toto: https://www.firstclass.cz/mysleni-bohatych/podnikat-zacal-ve-13-letech-milionarem-byl-v-15-jak-se-da-vydelat-i-detskou-naivitou/ Jen nevím, jestli by to u nás prošlo bez následků.

 • 7. 6. 2018 10:39

  bič na ovčany (neregistrovaný) ---.190.broadband5.iol.cz

  Přesmě tak ovčane! Přece tady nebudeš podnikat svobodně! Musíš se nám nahlásit, aby o o tobě Finančnice věděla a ještě to zdaníme tak, že se radši na to vykašeleš!! A radši budeš jezdit od těch "posvěcených"

  PS: Fandím uberu, je to svobodné podnikání, taxikářům když se to nelíbí,ať upraví ceny nebo přejdou pod Uber nebo podnikají na sebe

  To říkal regan: když se to hýbé, zdaň to, reguluj to

  [b]Nesouhlasím se sprcováním údajů, zejména, zveřejněním něčeho nad Políčko Přezdívka a Názor [/b]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).