Hlavní navigace

Schváleno: Kompenzační bonus i pro společníky malých s. r. o.

27. 5. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Dalibor Z. Chvátal
Společníci malých eseróček budou mít nárok na kompenzační bonus ve stejné denní výši jako OSVČ, tedy 500 korun za den, kdy nemohli vykonávat svou činnost. Na způsobu jeho financování se bude podílet stát, kraje i obce.

Poslanci 27. května 2020 schválili kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o. Ti nyní stejně jako OSVČ budou mít nárok na náhradu svých příjmů, o které přišli kvůli vládním omezením. Společníci malých společností s ručením omezeným tak mají nárok na 500 korun denně. Návrh ještě musí podepsat prezident.

Schválení předcházela vyhrocená debata o způsobu, jakým má být kompenzační bonus pro OSVČ a společníky s. r. o. financován. Senát původně vrátil návrh poslanecké sněmovně s tím, aby bonus 500 korun za den stát vyplácel ze svého rozpočtu a neomezil příjmy obcí a krajů. Právě obce proti současné podobě financování, kdy se na něm má podílet stát, kraje i obce, dříve protestovaly. Ministryně financí Alena Schillerová ale pohrozila, že v tom případě vyplácení kompenzací okamžitě zastaví, a návrh nakonec neprošel.

Bonus budou vyplácet finanční úřady

Kompenzace bude stejně jako v případě pomoci pro OSVČ spravována a vyplácena finanční správou, která začne přijímat žádosti po nabytí účinnosti zákona.

Podmínkou pro výplatu bonusu je být s. r. o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba, nebo s. r. o. s více společníky, kteří jsou členy jedné rodiny (v přímém příbuzenském vztahu). V takovém případě mohou o podporu požádat všichni.

Tip do článku - účto fakturace duben

Stejně jako u Pětadvacítky určené pro OSVČ nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění (s výjimkou zaměstnání v dané společnosti, například jako jednatel) a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, takzvaný kurzarbeit.

Nesmí také jít o stejného žadatele, který již bonus čerpá z titulu OSVČ. Nárok nevzniká ani společníkům ve společnostech, které byly v bonusovém období v úpadku, v likvidaci nebo nespolehlivým plátcem (nespolehlivou osobou) podle zákona o DPH, uvedlo ministerstvo financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).