Hlavní navigace

Sázení přes Internet: Zakazuje se!

2. 9. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Chcete sázet přes Internet? Máte smůlu! Český zákon to českým občanům zakazuje. Na území České republiky není povoleno ani provozování, ani účastnění se internetových hazardních her. Přitom se jedná o oblast stejně bezpečnou a transparentní, jako je internetové bankovnictví.

Nejsem žádný náruživý hráč, a ve svém článku se chci věnovat připravované novele loterijního zákona především z pohledu člověka, který rozumí síti Internet, zná její rizika a umí je minimalizovat.

Se sázením přes Internet jsem se setkal před několika měsíci při vyšetřování jednoho vykradeného účtu přes internetové bankovnictví. Pachatel tohoto případu, snad v domnění, že zamaskuje svoji identitu, převedl peníze z účtu poškozeného na svůj podúčet u internetové sázkové kanceláře. Pachatel ale nemohl tušit, že internetová sázková kancelář, přestože sídlila v zahraničí, spolupracovala s českým vyšetřovatelem rychleji než banka, ze které byly peníze odcizeny. Argument zástupce internetové sázkové kanceláře byl v celku jednoduchý, i když v našich podmínkách netradiční. V zájmu zachování svého dobrého jména, důvěryhodnosti sázení přes Internet a ochrany poctivých sázejících spolupracoval a spolupracuje s vyšetřovateli i ze zahraničí.

Drobná příhoda, která nám pomohla vyřešit jeden případ, a možná bych na ni po čase i zapomněl.

Zajímá vás, jaké jsou možnosti internetového sázení? Čtěte v článku Oldřicha Hantona „Internetová kasina a hazard na internetu

V posledních měsících se na stránkách některých českých informačních serverů objevila reklama na kasina, sázení a hazardní hry na internetu. Kasina na Internetu fungují v zahraničí již mnoho let, a tak mne zajímalo, zda „štiky“ českého hazardu zaspaly, nebo je problém někde jinde.

Technicky je možné sázení přes Internet provozovat již dnes. Současné technologie umožňují on-line sázení či provoz heren prostřednictvím sítě Internet při zajištění odpovídající úrovně bezpečnosti operací a důvěryhodnosti pro klienty i organizátory her.

Jedna věc je rovina technická a něco jiného je rovina legislativní. Provozování sázek a loterií je specifická oblast, která je regulována zákonem určujícím pravidla, povinnosti a případně i sankce. V České republice se dnes jedná o zákon 202/1990 Sb. V zákoně je uvedeno, že na území České republiky není povoleno provozování ani účastnění se her a loterií prostřednictvím sítě Internet. Tohoto zákazu se dotýká mimo jiné ustanovení § 4 odst. 11 zákona 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách.

Příklady reklamy na sázení na Internetu v ČR

Expekt
Sportingbet
Sportingbet

Obrazovka z ČT1 z přestávky v hokejovém zápase na MS v ledním hokeji ve Vídni.

Vláda schválila 20. července 2005 novelu zákona 202/1990. Její vypracování bylo možná iniciováno loňským atentátem na šéfa Casina Roayal v Praze v ulici Na Příkopech. To by bylo v pořádku. Sázky a loterie jsou poněkud specifickou oblastí, která přitahuje podsvětí, a je tedy třeba čas od času reagovat na nové hrozby změnou či drobnou úpravou pravidel pro zabránění nebo ztížení toho, aby podsvětí ovládlo trh kasin a sázkových her a „pralo“ přes ně špinavé peníze.

Jenže současně s bojem proti praní špinavých peněz se do novely zákona dostala i zpřísňující ustanovení o provozování sázek prostřednictvím sítě Internet. Přesněji novela přímo zakazuje internetové sázení, a to jak u českých, tak u zahraničních sázkových kanceláří.

(Podrobnosti můžete nalézt jednak v návrhu zákona a současně i v důvodové zprávě k tomuto zákonu.)

Nejsem specialista na právo EU, ale domnívám se, že takové omezení by mohlo být v rozporu se svobodným poskytováním služeb a volným pohybem kapitálu. Tuto moji domněnku by měl posoudit právník, já, Nápravník, vím, že pokud jde o důvěryhodnost sázení přes Internet, tak je to možné zajistit, stejně jako spolehlivou identifikaci hráčů. Napadá mne v této souvislosti porovnání s internetovým bankovnictvím, kde jde při převodech o daleko větší peníze, a způsob identifikace klientů je ponechán na rozhodnutí konkrétní banky.

Podobně jako v případě jiných změn má i v případě povolování sázení přes internet Slovenská republika náskok. Na Slovensku je sázení přes internet povoleno a jejich obdoba SAZKY, národní loterijní společnost TIPOS, a.s., již na svých stránkách http://hry.etip.sk nabízí možnost uzavřít sázky pro hry LOTO, LOTO 5 z 35, KENO10 a EUROMILIÓNY přes internet. Určitě i na Slovensku a jinde v zahraničí tento způsob sázení posuzovali a nakonec došli k závěru, že je vhodnější jej povolit a kvalitně dozorovat, než aby se celé toto podnikání (sázení přes celosvětovou síť Internet) přesunulo potají a bez kontroly do zahraničí.

Na sázení prostřednictví sítě Internet není ve světě jednotný názor. Zatím. Před časem se spor o sázení přes internet řešil až na úrovni WTO (Světové obchodní organizace), která rozhodovala o sázení občanů USA v zahraničí. WTO v tomto případě dala za pravdu státečkům Antigua a Barbuda. Podle rozhodnutí WTO nesmějí USA bránit svým občanům v sázení prostřednictvím Internetu v hernách a kasinech v zahraničí. Občané USA vzhledem ke své kupní síle a používání počítačů a internetu jsou rozhodně pro jakéhokoliv obchodníka na internetu zajímavou cílovou skupinou. To platí i v případě loterií a sázek.

Další spor v oblasti sázení prostřednictví internetu se objevil v Portugalsku, kde má být hlavním sponzorem ligy rakouská internetová kancelář betandwin.com. Smlouva mezi internetovou sázkovou kanceláři a vedením fotbalové soutěže byla ale napadena asociací portugalských kasin a státní organizací Svatý dům milosrdenství (sázková kancelář zaměřená na sázky na sportovní utkání).

Sázení prostřednictví sítě Internet umožňuje spolehlivě určit identitu sázejícího, například podle platební karty nebo bankovního účtu, ze kterého přišly do sázkové kanceláře peníze. Stejně tak je možné řešit i omezení hry osob mladších 18 let. Dnes je sázení osob mladších 18 let mimochodem také omezeno, ale přesto děti běžně podávají ve sběrnách tikety (tatínek je doma a odpočívá).

Jak jsem již uvedl v předchozích odstavcích, zajištění bezpečnosti sázení přes internet je již dávno vyřešeno. Jasným důkazem jsou aplikace internetových sázkových kanceláří v zahraničí a například i aplikace internetového bankovnictví v ČR. Z pohledu technika je jedno, zda se dává příkaz k převodu peněz z účtu na účet, nebo zda zadávám svoji sázku na nějaký sportovní zápas. Technicky je to stejné, a přitom banky nikdo v provozování jejich aplikací neomezuje, přestože jsou občas bankovní účty přes internetové bankovnictví vykradeny a banky to nezajímá.

skoleni_27_5

Poněkud složitější je možná oblast pocitů, dojmů a strachu z praní špinavých peněz. Jistě, taková situace by mohla nastat, pokud by neexistovala účinná kontrola internetového sázení, ale to platí i pro klasické formy sázení a loterií. V oblasti kontroly internetových kasin a sázkových kanceláří je již ve světě velké množství zkušeností, ze kterých je možné čerpat. Názorným příkladem spolupráce při odhalování trestné činnosti může být příklad, který jsem popsal v úvodu, kdy provozovatel britské internetové sázkové kanceláře spolupracoval s českými policisty rychleji než česká banka.

Domnívám se, že k povolení provozování internetových sázkových kanceláří dříve nebo později dojde. Dnes existuje reálná šance, že by zde mohla vzniknout sázková kancelář (kanceláře), která by nabízela své služby i v zahraničí a daně by odváděla zde, v ČR. Po uplynutí několika dalších let omezování a zákazů bude ČR zajímavá pouze jako bydliště zájemců o hru, zisky ale skončí v zahraničí.

Anketa

Má stát právo zakazovat plnoletým občanům sázení přes Internet?

Autor článku

Autor se věnuje počítačové bezpečnosti a zjednodušování pracovních postupů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).