Hlavní navigace

Sázení - hazard nebo investice?

3. 1. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Každý máme nějaké ty neřesti. Ten pije, ten se přejídá, ten chodí za ženskými. Jak by řekla moje babička: někdo má rád holky, jiný zase vdolky. A někdo podlehl kouzlu sázení. Je tato neřest nákladnější než ostatní jmenované? Nebo se dá naopak na sázení systematicky vydělávat?

Na českém trhu kursových sázek působí v současnosti čtyři subjekty: Tipsport, a. s., Fortuna, a. s., Chance, a. s. a Sazka, a. s. Zatímco první tři jmenovaní si účtují manipulační poplatek (poplatek za podání sázky) shodně 10 procent, Sazka si tento poplatek neúčtuje, ale její kursy jsou o poznání nižší.

Kursy nastavují v sázkové kanceláři tzv. bookmakeři. Ráno se vypíší na tabuli a během dne se pak drobně upravují (i podle zájmu sázejících). Platí však, že pozdější úpravy kursu nemají vliv na kurs, za jaký jste vsadili před touto změnou. Kursy jsou synchronizovány mezi jednotlivými pobočkami sázkových kanceláří. Také mezi konkurenčními sázkovými kancelářemi, které se vzájemně sledují, se kursy liší jen minimálně.

Nejčastěji se sází na výsledky fotbalových, hokejových, tenisových a basketbalových zápasů. V případě větších událostí typu mistrovství světa nebo olympiáda se okruh sportů rozšiřuje. Příležitostně se sází i na takové události, jako která dívka se stane Miss ČR nebo jak dlouho vydrží stávkovat televizní revolucionáři. Sázková kancelář Chance nabízí jako jediná u fotbalových a hokejových sázek možnost tipovat i počet gólů.

Jak se tedy sází? Očekávané zápasy a kursy naleznete buď vyvěšené na tabulích v pobočkách sázkových kanceláří, v bulletinech, které káždá z nich vydává nebo na jejich webových stránkách. Vyznat se v hustě popsaných tabulích chce trochu cviku, ale není na tom nic složitého. Jednotlivé kursy jsou vypsané v sloupcích pod čísly, jejichž význam naleznete v tabulce.

Tabulka č. 205
1 10 0 02 2
Vítězství domácích Neprohra domácích Remiza Neprohra hostů Vítězství hostů

V případě, že byste chtěli sázet na počet gólů v hokejových zápasech, platí následující značení:

Tabulka č. 206
 – = +
Méně než šest gólů Šest gólů Více než šest gólů

Vyberete si tedy zápas a odhadnete výsledek. Zapíšete si kód (viz obrázek). Hlavní kouzlo sázení spočívá v tom, že na jednom podaném sázkovém ticketu můžete tipovat více zápasů. To je případ i našeho sázkového ticketu: *** AKO *** znamená „akumulovaná sázka“. V případě, že všechny vaše tipy vyjdou, jednotlivé kursy se mezi sebou vynásobí (viz Max. kurs) a vy si vyzvednete svoji předem známou výhru (viz Max. výhra).

Pokud se některý ze zápasů, na který máte vsazeno, nekoná a ostatní zápasy vám vyjdou, násobí se pouze kursy odehraných zápasů. Jestliže máte vsazeno pouze na jeden zápas a ten se nekoná, dostanete zpět svůj vklad, ovšem bez manipulačního poplatku. Jestliže vám však nevyjde jediná ze sázek na ticketu, pak tento ticket nevyhrává nic.

Na našem ticketu je první sázka (kód 961) sázkou na počet gólů. Znaménko „-“ ukazuje, že sázíme na „méně než šest gólů“. Třetí řádek je sázkou na výsledek, „1“ značí „vítězství domácích“.

Mnoho sázejících používá strategii, které se v sázkařském žargonu říká „plachta“. Vsadí se nízká částka (většinou je minimální sázka 20 Kč) na větší množsví výsledků (maximum je sázkovými kanelářemi omezeno). Výsledný koeficient je po vynásobení příjemně vysoký a také potěšení ze hry roste přímo úměrně s počtem očekávaných výsledků.

Nabízí se srovnání s investováním na burze. Existuje analogie? Podle mne ano. Na burze jsou v zásadě tři typy investorů. Stejně jako mezi sázejícími.


1. typ
Na burze: zastánci fundamentální analýzy – sledováním hospodářských výsledků jednotlivých firem se snaží odhadnout tzv. vnitřní cenu akcie, to znamená, zda je podle jejich názoru akcie (její kurs) podhodnocená, či nadhonocená a podle toho tento titul buď kupují, nebo prodávají.

Sázející: také oni sledují pečlivě formu jednotlivých týmů a hráčů – zda tenista nedostal rýmu, zda klub koupil nového útočníka nebo vyměnil trenéra, apod.


2. typ
Na burze: vyznavači technické anlýzy – věří tomu, že vývoj ceny cenného papíru sleduje učité opakující se vzory a snaži se na tom vydělat.

Sázející: týmy často vyhrávají/proh­rávají v jakýchsi „sériích“. Někteří sázející hledají pravidelnosti ve vývoji výsledků.


3. typ
Na burze: investoři řídící se moderní teorií portfolia – používají při výběru jak fundamentální analýzu (analýzu podniků a odvětví), tak analýzu rizika (historická volatilita cenného papíru, vztah CP k trhu – sledují pohyby titulu trh? Jak silně?) a snaží se namixovat ideální portfolio.

Sázející: o strategii „plachta“ jsme již mluvili. Namixovat ideální sázkový ticket se pokouší většina sázkařů. Někteří sázející rozloží svou sázku do jednoho riskantního a jednoho jistějšího ticketu.

Tip do článku - účto fakturace duben

Také v sázení platí známý inverzní vztah mezi rizikem a výnosem. Potenciální výhry jsou vysoké. Na našem ticketu činí očekávaná výnosnot (386.6 – 110) / 110= 250 %, ale rizko, že alespoň jeden z tipovaných výsledků nevyjde a vy přijdete o celý vklad, je vysoké.

Neznám nikoho, kdo by na sázení systematicky a dlouhodobě vydělával. Podobně jako na kapitálových trzích by totiž kursy měly odrážet veškeré dostupné informace. Pro většinu sázejících je tak sázení jednoduše forma zábavy a odreagování se. A případná vysoká výhra potěší natolik, že veškeré prosázené vklady jsou zapomenuty…

Anketa

Sázíte?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).