Hlavní navigace

Názory k článku Rychlý mobilní internet není drahý

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 11. 2004 1:20

  Ivo (neregistrovaný)
  tak si začínám vážit svého Wifi za 500 Kč (425/65 kb). 9k za modem a přes 1k měsíčně je podle Vás láce?
 • 23. 11. 2004 13:04

  kavol (neregistrovaný)
  nojo, když jsem viděl titulek, říkal jsem si "žeby Oskar překvapil?", když jsem začal číst článek, ohlížel jsem se, jestli není prvního dubna neboli apríl, a když jsem dočetl, už jenom uvažuju, jestli byl autor při psaní zfetovanej nebo zda je na výplatní pásce T-debila ... :-(
 • 14. 12. 2004 8:34

  CDMA (neregistrovaný)
  nahodou mam CDMA protoze na wifi bych tu byl sam a to pak neni za 500,- ale 2500,- , ale me bezi cdma slusne. Takle se ale dneska clanky pisou, clovek o tom hovno vi, hlavne kdyz "sokuje".. modem se prehrejva to jo, ale rozhodne se to nevyresi nesmyslem s lednickou. Staci z nej jednim prikazem udelat HDR only. ale to je jedno, to uz bylo asi na autora moc cteni a tak je jednodussi bejt jen zabavnej. Uz pri prvnich parametrech a predstavivosti o tom jak jsou vyuzity bts t-mobile a pak NMT sit, kazdymu dojde, co ma vetsi sanci na uspech. Ja osobne bych za ty samy prachy do byt jen zatim "teoreticky" 4x pomalejsi site, rozhodne nesel.
 • 9. 3. 2005 17:35

  mamoo (neregistrovaný)
  Vy jste také HDR only. Přehřívaly se mi tři modemy a Eurotel je po reklamacích měnil až je doměnil. Čtvrtý už jede. S ledničkou a mrazem je to pravda, pomohlo to vždy na nějakou dobu. Ale dobrý modem musí to "přehřátí" vydržet. Mobil Vám přece také nevypíná, když dobíjíte baterie. Doporučuji měnit a měnit. Záruka je dva roky a když přijdete vždy do sedmi dnů od výměny, musí modem vyměnit na počkání.
  Koneckonců oni o té vadné výrobě vědí, tak co.
 • 20. 1. 2005 1:56

  Zdeněk Manych (neregistrovaný)
  Když jsem na síti a vyjmu baterii a nenasadím spodní kryt modem se nepřehřívá.
 • 19. 2. 2005 15:02

  USER (neregistrovaný)
  NESPOKOJENÍ S CDMA BUDOU 1.3. OD VZDOROVAT EUROTELU

  POKUD MÁTE CDMA, TAK SE PŘIDEJTE - JE TO I VE VAŠEM ZÁJMU. NA ÚTERÝ 1.3. JE OD 9:00 RÁNO AŽ DO 9:00 NÁSLEDUJÍCÍHO DNE VYHLÁŠENÝ "DEN VZDORU".

  Smyslem je, přimět Eurotel vyšším zatížením sítě k tomu, aby dostál svým slibům o vysokorychlostním internetu, vhodném pro "stahování hudby a filmů" jak hrdě prezentoval. Aby si uvědomil, že si nemůže se svými zákazníky beztrestně zahrávat. Nedořešené technické problémy a omezování některých služeb činí v mnoha případech CDMA kvalitativně horším připojením, než je GPRS. Je smutné, že za daného stavu neřeší ISP vlastní technické problémy, ale místo toho se intenzivně věnuje náboru dalších klientů, kteří rozhodně nepřispějí ke zvýšení průchodnosti místy silně přetížené sítě.

  Na http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=40646&reakce=40646 , nebo na http://anon.free.anonymizer.com/http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=40646&reakce=40646 (anonymně) je vlákno, kde pozlobení uživatelé CDMA domlouvají na tom, jak pomocí zvýšeného objemu stahování dat (současné stahování Linuxových distribucí účastníky akce) přinutit Eurotel, aby dostál svým původním závazkům.

  CDMA, pomalejší, nespolehlivější a v neposlední řadě provázené neplněnými mediálními sliby je pro část uživatelů, vázaných poměrně nemravnou a téměř nevypověditelnou smlouvou, nepoužitelným připojením s ohledem na jimi plánované využití (z mediální kampaně Eurotelu neplynulo nic o omezování P2P sítí, natož o problémech se stabilitou připojení a přetížených oblastech...)


  Citace jednoho výmluvného příspěvku:

  "Pokud je na http://www.nix.cz/graf2/switch_16_2_4.html zobrazen tok přes CDMA, tak max. denní dat. tok je 180 mbps. Je-li celkem 30 000 lidí s CDMA přípojkami, potom je průměrný datový tok na existující přípojku ve špičce 100 kbps (průměr na počet připojení, ne tedy na aktuálně připojené).

  Protože pravděpodobně nikoliv nepodstatná část nepřijímá trvale běžící streamy, ale stahuje po malých kvantech (surfování, pop...), tak se nedá bez znalosti jiných statistických údajů odhadnout počet aktuálně připojených,

  Ve špičce bývá zobrazována průměrná rychlost (dsl.cz) pod 200 kbps, za předpokladu neomezené kapacity sítě sítě by stačilo na zdvojnásobení datového toku cca 1000 lidí (z těch, kteří v onu dobu trvale nestahují), na zvýšení o 10 % pouhých 100 lidí, na oněk cca 5 %skoku v době zavedení/zrušení FUP pouhých 50!!!

  Pochopitelně, čím více, tím lépe, ale netřeba se obávat nízké efektivity - stačí cca 0,17% menšina (o více než řád méně, než je homosexuálů v populaci :-)))

  Z grafu nixu vyplývá, že oněch 180 Mbps nebylo v rámci kalendářního roku překročeno, možná se z toho dá usoudit, že existuje nějaká horní limita dat, ke které se ET přiblížil. Možná právě proto omezuje co může, protože o co sníží stávající datový tok, to může rozprodat formou dalších přípojek.

  To je také patrně důvod, proč se "nesosači" nemohou dočkat zlepšení - omezení se nedělají kvůli nim, ale kvůli přílivu dalších...

  Zkusit to k 1.3.? Proč ne, je to den, jako jakýkoliv jiný... Mělo by ale o tom vědět co nejvíce lidí, takže bychom měli všichni informovat kde se dá - alespoň na jednotlivých fórech. Času je zatím dost a účast je zapotřebí co nejvyšší.

  Na závěr ještě poznámka - na http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?PG=1&ARI=121504&CAI=2114 je moc zajímavé srovnání - odcituju: "Následující graf ukazuje podíl jednotlivých rychlostí při měření. Rozsahy jsou v 50kbit rozestupech, hodnotě 100 tedy odpovídají rychlosti 100-149 kbit/s, 150 pak odpovídá 150-199 kbit/s. Dobře je vidět, že nejvíce uživatelů CDMA dosahuje rychlostí 100-149 kbit/s, zatímco u ADSL je většina uživatelů soustředěna na horní hranici rychlosti, tedy 400-450 kbit/s. Ač je tedy v průměru CDMA o třetinu pomalejší než ADSL, většina uživatelů bude ve skutečnosti pociťovat spíše čtvrtinovou rychlost." Podívejte se prosím na graf na onom linku (Podíl jednotlivých rychlostí u ADSL a CDMA) - je to velmi smutný pohled.

  Eurotele, Eurotele, kde zůstaly tvoje sliby..."
 • 23. 2. 2005 14:00

  T.O. (neregistrovaný)
  Nekteří účastnící diskuse na CDMA serveru ( http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=40646&reakce=40646 ) se podle mého skromného soudu "dotkli podstaty" - a to, že těžištěm problému není chování jednotlivých "zájmových skupin" uživatelů, ale přístup ISP a technické parametry jeho sítě. Bezuzdná touha po zisku prostá byť i stopy "obchodní etiky" (nejsem socan, jenom se zlobím) maximalizace zisku za jakoukoliv cenu, slova a přísliby nikoliv jako součást informačního toku, ale jako účelově používané nástroje bez jakýchkoliv zábran. Proti tomu je v nejobecnější rovině protest zaměřený.

  Je jedno, co konkrétního Vás přiměje, abyste se pčidali - jestli rychlost připojení, stabilita, latence, omezení P2P, HW, placený technical support, nekvalifikované a nepravdivé odpovědi "specialistů", nulová kompenzace faktu, že nebylo měsíce, kdy by byla síť v bezproblémovém provozu...

  Podstatné je, abyste si uvědomili, že my všichni - uživatelé CDMA - stojíme na jedné lodi - nikoliv tedy proti sobě, ale že za problémy, které pociťujeme, je odpovědný jen a jen náš ISP - tedy společnost Eurotel.

  Jestli bude naše akce úspěšná (tedy pozorovatelná a předem i ex post medializovatelná) záleží nejvíce na dvou netechnických faktorech a teprve potom na vlastním provedení:

  1) Jaká bude účast
  2) Nakolik budou předem známé informace o chystané akci.

  Chceme-li uspět, měla by se co nejvíce rozšířit informace o "Dni protestu" s jeho odůvodněním (hezky formuloval o kousek níže pan Ovo). Smyslem je informovat o chystané akci lidi, kteří jsou připojeni pomocí CDMA (tento server není pupek světa, většina "normálních" uživatelů "technické" servery vůbec nenavštěvuje!) a také média, respektive ty, kteří do nich přispívají.

  Existuje nepřeberně fór, chatů, diskusních skupin, článků, na které jde reagovat, novin, rádií a televizí, úřadů...

  Měli bychom každý alespoň malinko přispět ke "zvýšení informovanosti".

  V době privatizace Českého Telekomu - majoritního vlastníka Eurotelu, je cokoliv z tohoto segmentu trhu zajímavé, pokud to ovšem leží nad "mezí rozlišení" médií. Proto je zapotřebí co největší účast, co největší a nejviditelnější efekt.

  Snažme se, je to jen a jen v našem zájmu. Nemáme co ztratit (ed extrem riskujeme dramatický pokles přenosové rychlosti, nebo dokonce nepravděpodobně výpadek, což není nic, na co bychom nebyli v minulosti zvyklí). Můžeme za to očekávat obavu ET o vlastní Image a goodwill (nikoliv jako ISP, ale jako GSM operátora!) a následně viditelnou snahu o nápravu, o dostátí vlastním závazkům...

  Posledním faktorem, který ovlivní úspěch, je vlastní provedení. V tomto vlákně je uvedeno hodně linků a způsobů, jak zajistit co nejvyšší datový tok. Bylo by dobré si je přečíst a předem se připravit...

  Podle NIXu před dvěma dny má síť ET značnou rezervu - je tam pozorovatelný skok datového toku o desítky procent. ET se pravděpodobně připravuje... Nelze vyloučit, že od že od samotného počátku limituje celkový datový tok a na pár hodin zkusil "zdvihnout stavidla"...

  O to více nás musí být, o to lépe musíme být připraveni...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).