Vlákno názorů k článku Rychlé služby pod taktovkou České spořitelny od anonym - Mno tak to pevně doufám, že se jim...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 10. 2007 20:12

    anonymní
    Mno tak to pevně doufám, že se jim (a to nejen ČS) konečně podaří realizovat mezibankovní převody do 24 hodin... V dnešní době vysoce výkonných počítačových systémů je otřesné, že ve středu večer zadáte příkaz přes web a peníze jsou na kontě adresáta až v pondělí dopoledne. Je to běžná věc. A to si banky nechávají zaplatit každé h...o a drze zpoplatňují příchozí platbu z jiné banky, jejíž realizace jim přitom trvá celou věčnost. Takže zákonem - povinnost uskutečnit převody do 24 hodin a tuto "inovaci" provést na vlastní náklady, nikoli na úkor klientů.
  • 31. 10. 2007 23:19

    anonymní
    Kdysi bylo běžné, že banky vám platbu zadaly do systému v den podání (pokud jste nepožadoval pozdější datum) příkazu. Pak však vyšel zákon o platebním styku a banky využily lhůt daných zákonem k tomu, aby platbu v den podání příkazu nazvaly urgentní a vyžadovaly za to extra příplatek. Sviňárnám dnešní doba přeje ...
  • 1. 11. 2007 9:04

    Pan D. (neregistrovaný)
    Kdy to bylo běžné? Nějak jsem tu dobu asi prospal. Jo, pamatuju se doby, kdy i vnitrobankovní platby (skoro ve všech bankách) byly prováděny nejdříve do druhého dne, ale aby mezibankovní platby byly někdy standardně rychlejší než je tomu v současnosti, to teda nepamatuju. Jestli si to nepleteš s tím, že banky už často jen sbírají příkazy na pobočkách a zpracování se provádí až druhý den centrálně. V tom případě se ovšem nejedná o stejnou situaci, protože až doby zpracování toho papírového příkazu zůstávají peníze na účtě odesilatele a už v nočním zpracování se dostávají do clearingového centra ČNB, stejně jako tomu bylo vždy.
  • 1. 11. 2007 13:00

    anonymní
    Když jsem asi před 5 roky dělala ve Spořitelně, tak se skutečně příkazy braly a typovaly téhož dne, kdy nám je klient podal (pokud neměl uveden pozější datum splatnosti), a to až do konce pokladních hodin. Někdy to byl docela šrumec, když klient ve třičtvrtě donesl štus příkazů, aby se to dalo stihnout. Protože pak v určitou dobu byla uzávěrka systému, kdy si data odebírala centrála, aby je mohla předat do CC ČNB. Nevím, jak dlouho se to praktikovalo, ale když jsem tuhle byla podat ve Spořitelně zcela výjimečně jeden příkaz na papíře přes sběrný box a ptala se, zda to půjde ještě týž den, tak se mi bývalé kolegyně vysmály, jestli jsem nespadla z višně, že už tomu tak není. No, hold krok nazpátek ...
    Asi jste měl opravdu dobu temna, pane D!
  • 1. 11. 2007 14:03

    Pan D. (neregistrovaný)
    A nebo taky ne. Víte, on zmíněný zákon nemá ale zhola nic co do činění s tím, kdy banka zpracuje příkaz, ale řeší pouze to, do kdy musí být peníze převedeny od chvíle natypování.

    Nebyl jsem v ČS nikdy zaměstnán, ale ve svém putování po bankách jsem pracoval i jako přepážkový pracovník v jiné velké bance, kde se dříve také příkazy standardně zadávaly do systému na pobočkách (v den předání). V době výplat jsme běžně dělali cca 500-1000 položek denně (kolegyně, která přešla později do ČS vyprávěla jako veselou historku, že jí na tamnější pobočce řekli, že dneska mají hodně příkazů a vytáhli na světlo balíček s třiceti položkami).
    Vím, že ČS na tom byla se systémy dost mizerně (oproti konkurenci), ale bohudík jsem dělal jen v bankách, které minimálně v rámci svých účtů účtovala vždy v reálném čase.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).