Vlákno názorů k článku Rusové se na blokaci platebních karet připravili, nijak je neohrozí od anonym - Nechápu k čemu jdou sankce , které nikdo...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 3. 2022 8:21

    bez přezdívky

    Nechápu k čemu jdou sankce , které nikdo ani nezaregistruje 🤷‍. Pokud někdo ví , poučte mne .

    Zatím to vidím že jen k tomu , aby se naoko jako něco dělalo a novináři měli co psát .Sorry jako 🤦‍.

  • 7. 3. 2022 10:51

    Patrik Chrz

    Naprostá většina sankcí je účinná pouze když jsou překvapivé a i tak je účinnost jen dočasná. Pamatuji si, jak při okupaci Krymu MC a Visa "vypnuly" ruské karty. Myslím, že to trvalo asi dva dny, protože Putin pohrozil, že jestli to okamžitě nezapnou, vykáže je z Ruska a přejdou na vlastní systém. Platby byly sice obnoveny, ale Rusko se (očekávatelně) začalo na příští podobnou situaci připravovat a je vidět, že se připravilo dobře.

    Rusko (a pár obdobně velkých zemí, jako je Čína) má výhodu v tom, že si ekonomicky může vlastní systém dovolit a pro obchodníky v jiných zemích je motivační umožnit akceptaci těchto karet. Očekával jsem, že Rusko přejde na Union Pay, ale že to půjde takto hladce, to mě tedy překvapilo.

    Ostatně stejně očekávám, že se obdobně vypořádají se SWIFTem. I kdyby třeba jen tak, že si ruské banky udělají sběrný účet v Bank of China a příjemce platby se bude identifikovat nějakým kódem ve zprávě pro příjemce.

    Není to fér, nás by takové opatření zničilo (ostatně jak se v minulosti ukázalo, než bychom zjistili, že se něco děje, byli bychom obsazeni, Ukrajina se zmohla na odpor také díky své ohromné velikosti - větší něž Francie nebo Španělsko a dvakrát větší než Německo, Polsko nebo Itálie) ale velké země typu Rusko nebo Čína si poradí.

    Navíc Čína vyrábí prakticky všechno, tj. výměnou za suroviny může Rusku dodat téměř jakékoliv zboží. Navíc díky přístupu na světové oceány (což se nás rovněž netýká) může navázat spolupráci s dalšími zeměmi více či méně nepřátelskými vůči Západu. Výhodou Číny a Ruska je, že u svých obchodních partnerů neřeší nic než nabídku a cenu zboží. Žádná lidská práva a podobně. A díky své velikosti si ani nikdo netroufne zastavovat jejich lodě "jako že sankce". A protože Čína vyrábí prakticky všechno nemůže si Západ dovolit ji nějak odříznout. Myslím, že vliv (ekonomický i vojenský) Číny bude neustále posilovat a naopak vliv zejména EU neustále slábnout, protože se bude vysilovat Greendealem a politickou korektností.

  • 7. 3. 2022 13:25

    L.

    I Čína má svoje zájmy a potřebuje Rusko spíš slabé kvůli svým zájmům na Sibiři. Kdyby mělo Rusko pragmatického vládce, tak se spojí s Evropou proti Číně. Jenže bohužel nemá a tak radši bojuje proti imaginárnímu nebezpečí, místo proti tomu reálnému :-(

    Válka na Ukrajině je samozřejmě mnohem akutnější, než environmentální změny. Ale ty jsou v dlouhodobějším (desítky let) horizontu mnohem větším nebezpečím. Takže i Čína má svůj Greendeal a do rozvoje obnovitelných zdrojů zuřivě šlape, protože její vedení je pragmatické.

    Ano, politická korektnost mě taky štve. Nedávno pouze zrušili doménu dezinformačním webům a hned se vyrojila spousta "aktivistů", kteří ječeli, jak si můžeme dovolit označit nějaký web za dezinformační a že i naši nepřátelé mají právo na svobodu slova. Snad se to časem pohne.

  • 7. 3. 2022 22:35

    Patrik Chrz

    To je až filozofická otázka, jestli máme právo na to psát a číst něco, co není mainstream. A kam až je možné zajít. Subjektivní názor na fakta, neúplná nebo zkreslená fakta (nemusí jít úplně o lež, stačí jen části vytržené z kontextu), nebo zakážeme až prokazatelné lži? A co považujeme za prokazatelné?

    Já si myslím, že jsme zákazem dezinformačních webů otevřeli pandořinu skříňku. Chápal bych to v případě, kdy bychom byli sami zatažení do války, ale za současné situace myslím, že to bylo už "přes čáru".

  • 8. 3. 2022 7:47

    L.

    Ano, to je ta ochromující politická korektnost, o které mluvím. Zatímco v Rusku zlikvidovali všechna nezávislá média a za šíření "neschválených" informací tam hrozí 15 let vězení, my tady mudrujeme, jestli můžeme alespoň symbolicky zasáhnout proti státu, který nás otevřeně označuje za nepřítele.

    A nejen to, i proti nám podniká akce. Nainstaloval sem svého prezidenta, pracovníci jeho kanceláře čtou tajné zprávy, jednu dokonce nejspíš poslali v originále do Ruska. Za covidu organizovalo Rusko rozsáhlou kampaň proti opatřením a očkování, aby nám způsobilo co největší škody. Není náhodou, že se mnozí "bojovníci proti COVID fašismu" mávnutím kouzelného proutku stali obhájci ruské agrese (Chcípl PES, Zdravé fórum). Do horké války zataženi nejsme, ale v konfliktu s Ruskem jsme už dávno a Rusko nám aktivně škodí a (nepřímo) zabíjí lidi.

    Navíc, žádné weby zakázány nebyly, pouze pár zrušil CZ NIC v souladu se stanovami CZ doménu. Což je ekvivalent maximálně tak plácnutí srolovanými novinami přes čumák.

    Občas se děsím, že když by náhodou Rusko přímo zaútočilo na nás, tak se najde spousta lidí co budou křičet, že se nesmíme bránit, protože bychom mohli pošlapat něčí právo být okupován.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).