Naprostá většina sankcí je účinná pouze když jsou překvapivé a i tak je účinnost jen dočasná. Pamatuji si, jak při okupaci Krymu MC a Visa "vypnuly" ruské karty. Myslím, že to trvalo asi dva dny, protože Putin pohrozil, že jestli to okamžitě nezapnou, vykáže je z Ruska a přejdou na vlastní systém. Platby byly sice obnoveny, ale Rusko se (očekávatelně) začalo na příští podobnou situaci připravovat a je vidět, že se připravilo dobře.
Rusko (a pár obdobně velkých zemí, jako je Čína) má výhodu v tom, že si ekonomicky může vlastní systém dovolit a pro obchodníky v jiných zemích je motivační umožnit akceptaci těchto karet. Očekával jsem, že Rusko přejde na Union Pay, ale že to půjde takto hladce, to mě tedy překvapilo.
Ostatně stejně očekávám, že se obdobně vypořádají se SWIFTem. I kdyby třeba jen tak, že si ruské banky udělají sběrný účet v Bank of China a příjemce platby se bude identifikovat nějakým kódem ve zprávě pro příjemce.
Není to fér, nás by takové opatření zničilo (ostatně jak se v minulosti ukázalo, než bychom zjistili, že se něco děje, byli bychom obsazeni, Ukrajina se zmohla na odpor také díky své ohromné velikosti - větší něž Francie nebo Španělsko a dvakrát větší než Německo, Polsko nebo Itálie) ale velké země typu Rusko nebo Čína si poradí.
Navíc Čína vyrábí prakticky všechno, tj. výměnou za suroviny může Rusku dodat téměř jakékoliv zboží. Navíc díky přístupu na světové oceány (což se nás rovněž netýká) může navázat spolupráci s dalšími zeměmi více či méně nepřátelskými vůči Západu. Výhodou Číny a Ruska je, že u svých obchodních partnerů neřeší nic než nabídku a cenu zboží. Žádná lidská práva a podobně. A díky své velikosti si ani nikdo netroufne zastavovat jejich lodě "jako že sankce". A protože Čína vyrábí prakticky všechno nemůže si Západ dovolit ji nějak odříznout. Myslím, že vliv (ekonomický i vojenský) Číny bude neustále posilovat a naopak vliv zejména EU neustále slábnout, protože se bude vysilovat Greendealem a politickou korektností.
I Čína má svoje zájmy a potřebuje Rusko spíš slabé kvůli svým zájmům na Sibiři. Kdyby mělo Rusko pragmatického vládce, tak se spojí s Evropou proti Číně. Jenže bohužel nemá a tak radši bojuje proti imaginárnímu nebezpečí, místo proti tomu reálnému :-(
Válka na Ukrajině je samozřejmě mnohem akutnější, než environmentální změny. Ale ty jsou v dlouhodobějším (desítky let) horizontu mnohem větším nebezpečím. Takže i Čína má svůj Greendeal a do rozvoje obnovitelných zdrojů zuřivě šlape, protože její vedení je pragmatické.
Ano, politická korektnost mě taky štve. Nedávno pouze zrušili doménu dezinformačním webům a hned se vyrojila spousta "aktivistů", kteří ječeli, jak si můžeme dovolit označit nějaký web za dezinformační a že i naši nepřátelé mají právo na svobodu slova. Snad se to časem pohne.
To je až filozofická otázka, jestli máme právo na to psát a číst něco, co není mainstream. A kam až je možné zajít. Subjektivní názor na fakta, neúplná nebo zkreslená fakta (nemusí jít úplně o lež, stačí jen části vytržené z kontextu), nebo zakážeme až prokazatelné lži? A co považujeme za prokazatelné?
Já si myslím, že jsme zákazem dezinformačních webů otevřeli pandořinu skříňku. Chápal bych to v případě, kdy bychom byli sami zatažení do války, ale za současné situace myslím, že to bylo už "přes čáru".
Ano, to je ta ochromující politická korektnost, o které mluvím. Zatímco v Rusku zlikvidovali všechna nezávislá média a za šíření "neschválených" informací tam hrozí 15 let vězení, my tady mudrujeme, jestli můžeme alespoň symbolicky zasáhnout proti státu, který nás otevřeně označuje za nepřítele.
A nejen to, i proti nám podniká akce. Nainstaloval sem svého prezidenta, pracovníci jeho kanceláře čtou tajné zprávy, jednu dokonce nejspíš poslali v originále do Ruska. Za covidu organizovalo Rusko rozsáhlou kampaň proti opatřením a očkování, aby nám způsobilo co největší škody. Není náhodou, že se mnozí "bojovníci proti COVID fašismu" mávnutím kouzelného proutku stali obhájci ruské agrese (Chcípl PES, Zdravé fórum). Do horké války zataženi nejsme, ale v konfliktu s Ruskem jsme už dávno a Rusko nám aktivně škodí a (nepřímo) zabíjí lidi.
Navíc, žádné weby zakázány nebyly, pouze pár zrušil CZ NIC v souladu se stanovami CZ doménu. Což je ekvivalent maximálně tak plácnutí srolovanými novinami přes čumák.
Občas se děsím, že když by náhodou Rusko přímo zaútočilo na nás, tak se najde spousta lidí co budou křičet, že se nesmíme bránit, protože bychom mohli pošlapat něčí právo být okupován.
Nemám radost z toho, že Rusové takhle automaticky obejdou sankce. Ale taky jsem rozhodně neměl žádnou radost z toho, že skoro celý svět používá platební karty pouze dvou firem a obě přitom sídlí v USA. To je taky central point of failure.
Za normálních okolností bych teda jásal, že se konečně budou více rozvíjet další možnosti k tomu oligopolu Visa + Mastercard. Takhle mám smíšené pocity.
Za normálních okolností bych teda jásal, že se konečně budou více rozvíjet další možnosti k tomu oligopolu Visa + Mastercard. Takhle mám smíšené pocity.
To jsme na tom podobně. Také mám radost, že se někdo dokázal vzepřít dominantnímu postavení dvou firem, ale nemám radost z důvodů a okolností za kterých k tomu došlo.
Každopádně od země s takovou rozlohou, počtem obyvatel a velmocenskými ambicemi se dalo očekávat, že s platebním systémem nebude chtít být závislá na konkurentovi/nepříteli/ne zrovna příteli (dle aktuální situace). Možná by k tomu tak došlo i za mírové situace, jen později a více pozvolna.
Přemýšlím, jestli obdobný nápad budou mít i jiné země, kde by rozloha, počet obyvatel a (ne)vztah k Západu takové opatření "opodstatňoval". A jestli se třeba dočkáme situace, kdy banky pouze vydají karty s nějakým jednoznačným identifikátorem a my se pak sami rozhodneme pro zprostředkovatele plateb, nebo naopak vybranou kartu od konrétního zprostředkovatele napojíme na svůj účet.
Včera jsem zde dal článek i s odkazem k podobnému tématu s tím jak to dopadne byl okamžitě smazán , dneska je zde přesně v duchu mého odkazu už jsme pochopil proč , musí se nám to podávat po troškách autor si zřejmě myslí že jsme prosťáčci jenže ne , nejsme ono totiž pořád platí že jedna + jedna = jsou dvě a že logické myšlené pořád funguje že vážený pane autor
Prosím, co to je tzv. dezinformační video? I ti komunisti nás kdysi učili, že informace máme vyhledávat a ověřovat si v různých zdrojích. Na nás pak je, abychom vyhodnotili, co je pravda a co nikoli. Pravda stejně vyšla najevo, ať už se snažili ji zastírat jakkoliv. Za fašistů byly na rádiích lístečky, že "poslech zahraničního rozhlasu se trestá smrtí". Komunisti měli na hranicích rušičky a rušili nejen televizní vysílání, ale i rádio Svobodná Evropa nebo Hlas Ameriky. Ještě že se jim nedařilo rušit Radio Tirana, to by měli teprve osypky z toho, co se na této stanici vysílalo :-). Přes veškerou propagandu věděl celý národ, že Rusko nás okupuje a že to není žádná "bratrská pomoc", jak hlásala oficiální propaganda. No a dneska se budou děti ve škole učit o mediální gramotnosti, jak poznat tzv. dezinformační weby. A tak se třeba dočteme, že Rusko údajně ovlivňovalo americké prezidentské volby a další pikanterie. Zajímalo by mě, jak může někdo ovlivnit volby v té výspě demokracie, kterou mají býti USA. Šíření tzv. dezinformací se trestá sazbou 2-5 let nepodmíněně. Holt doby se mění, ale propaganda zůstala stejná. Goebels by zajásal, neb on jest právě autorem výroku, že "stokrát opakovaná lež se stává pravdou".
V Evropě žádná banka nevydává Union Pay. Seznam je tady: https://www.unionpayintl.com/jfimg/2016-44/card_application_en.pdf
Ještě by mě zajímalo, jak je to z pohledu obchodníka, resp. lokality platebního terminálu.
V Rusku asi nějak organizačně zařídili, že jsou všechny terminály připojeny přes ten "domácí ruský platební systém".
U nás ale nic takového není, je zde k dispozici spousta platebních bran. A předpokládám, že je legální, aby platební terminál byl přímo napojen na platební bránu v jiné zemi. Řekněme, že jde o pobočku německé firmy, která použije i pro českou pobočku stejnou platební bránu jako v Německu. Jen by se vše odehrálo v CZK. Takže zákazník to nemá šanci z ničeho poznat.
Je možné, že je s tím nějaká legislativní překážka, takže by německá platební brána odmítla připojit zahraniční terminál. Ale nemusí být německá, může být třeba čínská. Taková by se nejspíš našla a žádné legislativní omezení by nerespektovala.
A jo, Vy asi myslíte v Rusku. Teď jsem to ověřoval a Discover se oficiálně z Ruska nestáhl, v celém Rusku jede na bázi frenčízy, takže teoreticky by karty Diners Club fungovat měly... Ale nemám to jak ověřit v praxi. (Možná za měsíc, dva, až tam zase pojedu.)
7. 3. 2022, 20:09 editováno autorem komentáře
O tom, jak jsou rusáci v pohodě, bych s úspěchem pochyboval. Pokles kurzu skoro o 50 %, vysoké poplatky při nákupu valut (pokud jsou), nucený výkup devizových příjmů, omezení převodů a vývozu valut, v Thajsku je vyházeli z hotelů (ne kvůli politice, ale kvůli kartám) a to je jen začátek. O perspektivách cestování se stačí přesvědčit, když se mrknete na web Šeremětěva - za den jsem napočítal 6 zahraničních letů - Bělehrad, 2x Emiráty, 3x Egypt. Můžete se podívat i na ceny letenek: zpáteční Moskva - Praha přes Dubaj za výhodných 45 tis., a to se vyplatí. K tomu jim tam vypnuli všechny nezávislé nebo zahraniční televizní a rozhlasové kanály, zablokovali FB, Twitter a prakticky všechny myslitelné on-line služby, možná jim zahraniční internet vypnou úplně. Pro informační detox naprostý ráj na zemi.
Tak kdo byl nekdy v Cine, tak vi jake to tam je platit evropskou kartou kartou.. vetsinou to funguje na jednu platbu pak se karta blokuje.. Navic ani treba v Nemecku ne vsude berou Visu, protoze i oni maji sve providery. Ten monopol v CR vnimame protoze tu opravdu krome Visa a Mastercard nic jineho nefunguje. Tedy posledni dobou jeste Google pay, Apple pay. Nicmene.. pokud bude potreba tak se i ty cinske platebni systemy zablokuji, zalezi jak moc s tim cinan bude vydrbavat. A pro Cinu je USA co si budeme povidat krapet dulezitejsi partner nez Rusko. Ropa bude soon over a co pak s Rusem.. Je fakt ze si ted rus bude muset pred cinanem kleknout na ctyri a delat veci ktere se mu asi uplne libit nebudou a jeste se u toho bude muset usmivat.. oni nejsou korektni EU, tam veci funguji jinak, to vi kazdy kdo tam byl..
Byl jsem v Pekingu a s placením jsem neměl problém. Asi záleží na (české) bance, jak moc danou zemi vyhodnocuje jako rizikovou.
Co se Německa týče a jejich GiroPay (dříve EC Karte) - ano, jeto Německo-Rakouský "trucstandard", ale už nemá tak "navrch", jako dříve, kdy se v "neturistických" obchodech jinou kartou zaplatit nedalo.
Samozřejmě je jasné, že vítězem války bude Čína, která výrazně posílí svoji pozici.