Hlavní navigace

Ruská ERB Bank je možná před krachem

17. 6. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ruská banka, které ČNB už před časem omezila činnost, prý neplní její požadavky. Riziko krachu se zvyšuje.

Problémy ERB Bank, které Česká národní banka (ČNB) v březnu předběžným opatřením zakázala poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti, asi stále pokračují. Poukazují na to dnešní Hospodářské noviny.

ERB Bank chybí peníze

Podle nich zdroj z banky pod podmínkou anonymity deníku sdělil, že ERB Bank zatím nesplnila požadavky, které jí po inspekci stanovila ČNB a v bance chybí 1 – 1,5 mld. Kč.

Centrální banka se k situaci odmítla vyjádřit s tím, že do pravomocného ukončení správního řízení s ERB Bank není oprávněna sdělovat další informace.

Komentář k současné situace jsme zatím neobdrželi ani od samotné ERB Bank. Na webu se však po čase objevila reakce na článek v Hospodářských novinách:

Informace, zveřejněné dnes ve výše zmíněném deníku neodpovídají realitě a mají jediný cíl: poškodit ERB banku. Banka prohlašuje, že není na pokraji bankrotu a vždy zcela plnila a plní své závazky. Našim klientům vyplácíme a i nadále budeme vyplácet prostředky včas a dle podmínek uzavřených smluv.

V bance nechybí uváděných 1,5 miliardy Kč, naopak dodržuje veškeré regulativní požadavky na finanční ukazatele, a to včetně zpřísněných požadavků na kapitálovou přiměřenost, jejíž výši ČNB stanovila na 13%. ERB si dovoluje ujistit všechny své klienty, spolupracovníky a širokou veřejnost, že má významný a dostatečný objem likvidních prostředků k dalšímu uspokojování požadavků všech vkladatelů. Jen na svých účtech v České národní bance má dnes banka více než 1 mld. Kč.

Banka nijak nekomentuje své vnitřní obchody, ale potvrzuje, že spolupracuje pouze s důvěryhodnými a ověřenými obchodníky, mezi které patří také rakouská skupina M&A InvestConsult. Portfolio jejich nemovitostí svou hodnotou převyšuje 500 mil. EUR a její vlastník je velmi váženou osobou a jedním z nejbohatších obchodníků v Rakousku.

Způsob zpracování tématu ze strany Hospodářských novin se snaží vytvořit záměrně negativní obraz o ERB bance a znepokojit veřejnost. ERB banka bohužel považuje stylistiku a způsob zveřejnění předmětného článku za součást  protiruské rétoriky, která již delší dobu zaznívá v zemích EU a i částečně v České republice.

Podobný typ informací se bohužel objevuje opakovaně, například v lednu tohoto roku uvedl deník MF Dnes a Česká televize nepodložené spekulace o tom, že ERB bank se údajně podílí  na financování některých politických struktur v Evropě, což banka vzápětí dementovala. Vzhledem ke skutečnosti, že se uvedené zprávy nezakládaly na pravdě, byla ze strany MF Dnes později zveřejněna oprava.

ERB zvažuje i v tomto případě podniknutí příslušných právních kroků na ochranu svého jména a své pověsti.

V návaznosti na výše uvedené si ERB bank dovoluje zdůraznit, že zůstává i nadále stabilní finanční institucí a spolehlivým partnerem pro všechny své klienty.

ERB Bank

Od března omezený režim

Jak už jsme informovali v březnu, banka nesmí poskytovat úvěry a přijímat od veřejnosti vklady. Může také nyní pořizovat jen aktiva s nulovým rizikem (s výjimkou aktiv nutných k zajištění běžného provozu a s výjimkou ukládání vkladů v bankách, které mají licenci udělenou dle zákona o bankách nebo v bankách se sídlem v členských státech Evropské unie). Vyplácení vkladů nebylo  předběžným opatřením nijak dotčeno.

ČNB jako výkonný orgán dohledu nad finančním trhem po důkladném posouzení vyhodnotila situaci v ERB bank a rozhodla se vydat předběžné opatření a upravit prozatím pravidla pro fungování banky tak, aby v průběhu správního řízení nedocházelo k nevratným ztrátám v případě zhoršení její finanční situace, odůvodnil tehdy krok centrální banky její mluvčí Tomáš Zimmermann.

Zástupci ERB Bank byli omezením aktivit centrální bankou překvapeni: ERB bank obdržela od ČNB dne 8. 3. 2016 dopis, ve kterém ji regulátor omezil v některých jejích aktivitách. ERB nevidí důvody pro taková omezení ze strany ČNB, protože banka je stabilní bankovní institucí a plně kooperuje s ČNB ve všech aspektech regulace. Proto ERB podává vůči rozhodnutí ČNB oficiální rozklad a věří, že se během několika dní bude moci vrátit ke standardní každodenní činnosti.

skoleni_29_6

Dosud se postoj centrální banky k činnosti ERB Bank nezměnil, správní řízení není dosud u konce.

Je to předčasné, ale vklady máte pojištěné

Ačkoli laborovat nad tím je zatím možná předčasné, vklady v ERB Bank mají klienti pojištěné Garančním systémem finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů) do ekvivalentu 100 000 eur na jednu osobu. Od 1. června se navíc zkrátila lhůta pro výplatu náhrad vkladů na 7 dní. Na výplatu náhrady vkladů by ale došlo až poté, co by ČNB bance odebrala licenci kvůli insolvenci.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér a Deník N.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).