Opravdu zajímavý je vzorec Komerční banky:
Vybíraná částka * (0,5 * Platná úroková sazba) * (Počet dní do splatnosti * 100/360)
Kromě toto, že uzávorkování je zcela zbytečné, lze vzorec zjednodušit na:
Vybíraná částka * Platná úroková sazba * Počet dní do splatnosti * 50/360
Tedy výše sankce odpovídá řádově 50tinásobku úroků vkladu. Plus 150 kč. To je síla.
Termínovaný vklad je smlouva, která jak už z jejího názvu vyplývá, je o termínu.
No a porušení smlouvy se trestá. A předčasný výběr je trestem. Hnusné je, že člověk nejenom že přijde o úroky, ale ještě i část svých úspor. Při těch úrocích, které banky dneska poskytují se málem vyplatí peníze zakopat někde na zahradě. Protože je mám pořád po ruce a když mě nikdo neuvidí, jak je tam zakopávám, tak mi je ani nemůžou ukradnout.
Opravdu se dnes vyplatí raději peníze nacpat do štrozoku nebo zakopat na zahradě, jak píšete. Při současných poplatcích a úrocích blížících se nule je spoření na nic. Když vidím ty směšné částky, které může klient získat za cenu blokovaného přístupu k penězům, tak si říkám, že kvůli tomu je zbytečné se vůbec namáhat. Mít 30 Kč nebo nemít, to mi nepřipadá jako velký rozdíl. Banky nás sprostě vydírají, protože klienti si nechají skoro všechno líbit, tak proč by to nedělaly.
A proč?
Svojí úrokovou sazbou se rovná nebo překračuje sazbu pro termínované vklady. Nevidím v tom srovnání nic nefér.
Copak je nefér srovnávat termínovaný vklad a účet s odpovídající výpovědní lhůtou?
Oranžové konto má tu výhodu, že má stejnou nebo vyšší sazbu než účet s výpovědní lhůtou.
Nezlobte se na mě, ale já v tom nic nefér nevidím.
Má to absolutně všechny parametry termínovaného vkladu s, řekněme, třídenní výpovědní lhůtou (tj. cca 3. den po pokynu máte peníze k dispozici). Pokud si zákazník hledá nějaký rozumný způsob krátkodobého a operativního uložení peněz, je to rozhodně varianta - nejen že ty peníze máte výše (i když stejně mizerně) úročeny a pojištěny, ale navíc během krátké doby k dispozici.
Jak již napsal Ján Simkanič, ING Oranžové konto není uvedeno, protože se jedná o spořící účet, nikoli o termínovaný vklad. V případě, že bych uváděl ING, musel bych uvést všechny spořící účty (jinak by to nebylo fér vůči nim), odtud bych musel uvést vkladní knížky (vždyť mají k termínovaným vkladům stejně daleko jako spořící účty)... tím by se změnil účel článku, který má upozornit na sankce při předčasném rušení (a částečném rušení) termínovaného vkladu - cílem článku nebylo poskytnutí kompletního přehledu úrokových sazeb depozit na českém bankovním trhu.
To není tak úplně stejné. Podílové fondy, stavební spoření - to je běh na dlouhou trať až velmi dlouhou. A přecejen ty podílové fondy nejsou "peníze". Jsou to "papírky", které mohou stoupat, ale i výrazně klesat! A jejichž nákup/prodej je zatížen různými poplatky nebo jinými náklady.
Ano, každá forma spoření (či investic) má své klady a zápory. U termínovaných vkladů je to nízká úroková míra, u stavebního spoření nízká likvidita a u podílových listů vyšší riziko investice.
Musím s vámi jedině souhlasit, že v současné době jsou 3 % úroků na Oranžovém kontě unikátní mezi českými bankami. Na termínovaném vkladu získáte více jedině při úložkách v řádu statisíců až miliónů na dobu v řádech měsíců (u milionových částek i v řádech dnů...). V každém případě jsem přesvědčen, že v článku o výpovědi termínovaných vkladů je pro spořící účty, byť jakkoli výhodné, stejné místo jako například pro stavební spoření...