při úrokové sazbě 2% p.a. a denním připisování se každý den připisuje úrok se sazbou (0,02 / počet dní v roce). Zuno bank používá jako jedna z mála anglické úročení tzn. rok má 365 dní.
Efektivní úrok - tzn. se započtením výnosů i z připsaných úroků je jiná věc. Nikdo tě přece nenutí držet výnosy z úroků na tom stejném účtě :-)
btw. ten vzoreček, co jsi napsal výše nechápu. Mimochodem výraz x^(1/y) je y-tá odmocnina z x ;-)
Dik za vyjasneni, zil jsem v domneni, ze banky udavaji efektivni urok; pravda, nikdy jsem se o to moc nezajimal, protoze na b. u. nedrzim zadne zazracne castky.
Ad vzorecek: chtel jsem vypocitat vysi denniho uroku. 365. odmocnina z 1.02 mi dava denni uroceni pri 2 % p.a. (pokud tedy predpokladame 2 % p. a. efektivne, coz uz vim, ze je omyl). Mozna bych byl tu myslenku esteticteji vyjadril jako: 127000⋅(1.02^(1/365)−1)
pravdou je, že kdyby banky uváděly efektivní úrok, tvářilo by se to lépe marketingově. Mimochodem MFČR tenhle trik použilo pro tzv. reinvestiční dluhopisy. Tam je podmínka, že úrokové výnosy se nevyplácejí v pravidelných intervalech, ale stávají se součástí dluhu. Celý dluhopis se pak navenek prezentuje svou efektivní úrokovu sazbou, která je samozřejmě vyšší než jeho nominální sazba.