Zdravím autora, článek je to zajímavý, ale říkám si, zda by nebylo možné podobné "shrnující články" doplnit _vždy_ jakýmsi vysvětlením základních principů. Prostě, jsem-li ekonomické střevo, ztratím se nepochybně už ve chvíli, kdy střídavě mluvíte o meziměsíčním a meziročním nárůstu (čehosi), navíc si nebudu umět představit, co to znamená.
Je to obecnější povzdechnutí -- u článků o omezování poslanecké imunity jsem ještě nikdy neviděl vysvětlení, proč vlastně je imunita důležitá a jak k tomuto principu lidé dospěli, u článku o znečišťování vod chybí nějaké základní údaje typu "na Zemi je X kvadriliard metrů krychlových vody, což představuje Y tisíc let současné spotřeby...", u ekonomických článků chybí vysvětlení takových těch pojmů "obchodní bilance", "HDP", rovněž by neuškodilo občas vysvětlit, proč centrální banky někdy zvyšují a jindy snižují úrokové sazby, co je to "intervence" apod.
Děkuji za připomínku. Příště se pokusím používané termíny lépe vysvětlit. Inflaci statistici měří různě. Nejčastěji se nyní lze setkat s meziročním vyjádřením, které porovnává cenový index v daném měsíci se stejným loňským měsícem (tedy např. únor 2008 s únorem 2007). Meziměsíční vyjádření inflace porovnává daný měsíc s měsícem předcházejícím (tedy např. únor 2008 s lednem 2007).
Autor
Omlouvám se - meziměsíční vyjádření inflace samozřejmě porovnává únor 2008 s lednem 2008 (nikoliv 2007). To je tak, když člověk pospíchá s odesláním odpovědi. :-)
Autor
To je zajímavý podnět. Tímto by se právě mohla lišit webová média od tištěných. V tištěných novinách je samozřejmě nemožné pod každý článek přidávat stále ty samé vysvětlivky. Nebo do každých novin vkládat dvoustranu s "vysvětlením základních pojmů z ekonomie, práva, fyziky, matematiky, ...". Proto se takové vysvětlivky do novin dostávají jen zřídka. To se prostě nedá nic dělat, chce to mít doma nějaké ty slovníky, encyklopedii a dohledat.
Ale na webu to je něco jiného. Máme hypertext. Takže v redakčím systému by mohla být funkce na provázání daného pojmu s heslem v interním slovníku, Wikipedii a podobně. Ostatně ono to tak leckde i funguje. Asi by nebylo dobré dělat to přímo automaticky, zřejmě by vznikaly bizarní odkazy. Ale nějaká poloautomatika (vždy kontrola autorem), případně jen ruční vkládání autorem - proč ne?