Ministerstvo se tak snaží, aby byl systém spravedlivý... Jsem strašně rád, že žiji ve svobodném domě, které regulaci nepodléhá. Být v domě s centrálním vytápěním, tak se asi odpojím i za cenu jednorázových nákladů a menšího komfortu.
Asi to je cíl, zlikvidovat centrální vytápění, které pokládám stále za rozumnou alternativu.
To je hloupost, co píšeš. Ministerstvo správně říká "spravedlivější", nikoli spravedlivý, jak jim ty připisuješ.
On totiž i o věci uvažující a mírně poučený laik ví, že spravedlivý systém nelze vytvořit, pouze více, či méně spravedlivý. Ale nikdy ne spravedlivý.
A fakt je, že tento systém a) je spravedlivější, nežli ten předchozí b) ten předchozí nebyl špatný, ale vlivem technického vývoje převážně zastaral.
Cílem není zlikvidovat centrální vytápění, ale naopak ho spravedlivějším systémem podpořit.
Velmi zjednodušeně jde o to, že slušně zatepleném domě, se slušnými okny atd., se teplota v okolních bytech ustálí na takové hodnotě, že lze vypnout topení, aniž by teplota klesna pod řekněme 18°C, takže neobývaný byt, či místnosti nemusí temperovat, a kde chce mít větší teplo třeba jen večer, tam má minimální náklady na topení. Dřívější způsob výpočtu, který byl sestaven v době kdy většina bytů neměla zateplené fasády, střechy a výrazně horší okna, vycházel z toho, že při stejném způsobu užívání byla teplota výrazně nižší, tudíž musel topit sám.
Zkrátka byl tam jiný tepelný tok, mezi byty a byt - venkovní fasáda. S lepší fasádou se stalo, že to umožnilo parazitování na sousedech.
Ale znova: úplně spravedlivý systém neexistuje, on je mimo mnoha dalších vlivů, rozdíl, jestli je mezi byty betonová stěna, cihlová stěna, cihlová stěna z dutinových cihel, nebo jak bylo asi 10 let, a bylo to docela nedávno zrušené, betonová stěna s zateplením.
Hloupost je snažit se regulací zespravedlnit topení.
A je rozhodně spravedlivější systém, kdy člověk ví, jaký má byt a platí tak jak topí. Je logické, že byt na rohu topí víc. Kdo si ho koupil, přestěhoval s IQ vyšším než 80 to ví.
Zvláště děsné jsou neustále změny systému.
Děsím se, až někoho napadne, že je nespravedlivé, že ten kdo si koupil byt na kopci v horách protopí víc než ten, kdo si ho postavil v závětří a bylo by "spravedlivější", aby druhý doplácel na toho prvního.
"Hloupost je snažit se regulací zespravedlnit topení."
Nerozumím jazyku tvého kmene.
A ani to další nedává smysl. Například proč považuješ za srovnatelné, a "argumentuješ" vytápěním sousedních bytů, jež se výrazně ovlivňují, s samostatnými domy, jež se vůbec neovlivňují.
No nic, pochopil jsem, že s tebou diskuze nemá smysl.
Diskutér VIK měl nejspíše na mysli situaci ve starší cihlové zástavbě, kde je zcela běžné, že je každá bytová jednotka vytápěna vlastním kotlem. A dík silnějším stěnám se byty navzájem méně ovlivňují. Oproti tomu situace v zatepleném panelovém domě byla pravděpodobně iniciací článkem popisovaných změn legislativy.
1) Nemohl mít na mysli "situaci ve starší cihlové zástavbě, kde je zcela běžné, že je každá bytová jednotka vytápěna vlastním kotlem", protože tam má každý vlastní plynoměr, a k žádnému rozpočítávání nedochází.
2) "A dík silnějším stěnám se byty navzájem méně ovlivňují." To také většinou není pravda. Pokud vezmu ty "solidní prvorepublikové činžáky" (a starší), tak tam je typická mezibytová konstrukce plná cihla 14cm + oboustranná omítka, celkem cca 17 cm. Cože je jen nepatrně tepelně lepší, nežli paneláková 19 cm železobetonová zeď, stejné jako dnešní 22 cm železobetonová zeď, nebo výrazně horší, nežli dnešní cca 24 cm zděná zeď. Tlustší zdi se vyskytují jen atypicky, kde to bylo nutné z statických důvodů, a i 60 cm zeď je horší, nežli dnešní 24 cm zdivo.
A to prosím platí až do staveb povolených do roku 1944, kdy vešel v platnost akustický předpis, a toto přestalo vyhovovat.
Nemohl? Ale měl: "Naštěstí bydlím v bytě s vlastním kotlem "...
Klasický činžák z té doby sice možná má tenké příčky, jenže mezi tím v nich došlo k významnému zcelení původních jedno pokojových bytů do větších celků, které jsou dnes ohraničeny nosnými stěnami s šířkami většími jak jedna cihla. Takže pak tam ten prostup tepla přes zdi je menší.
"Nemohl? Ale měl: "Naštěstí bydlím v bytě s vlastním kotlem "..."
Však se také celou dobu bavíme o zákonu, a jeho dopadech, ne o tom kde on bydlí, co měl k snídani, či o barvě jeho kalhot. (To je dnes materiál!) Po lopatě, pro obtížněji chápající: Tímto řekl, v podstatě se mě to netýká, ale...
"Klasický činžák z té doby sice možná má tenké příčky, jenže mezi tím v nich došlo k významnému zcelení původních jedno pokojových bytů do větších celků, které jsou dnes ohraničeny nosnými stěnami s šířkami většími jak jedna cihla. "
Ano, to je velmi rozšířený omyl, tradovaný už desítky let. Tedy tento omyl je tradovaný v podobě "komunisti rozdělovali velké byty". Což se i občas dělo. Nicméně v drtivé většině se jedná o "solidní prvorepublikový originál". Navíc po roce 1944 to není legislativně možné, co píšeš, kvůli závazným akustickým požadavkům.
Jestli nevěříš, zajdi se podívat do archívů, na původní plány, nastuduj předpisy, zejména stavební řád atd.
"komunisti rozdělovali velké byty"? Kde toto tvrdím? Já se tu bavím o domech, které stojí 200-300 let. Nemalé množství jsem jich navštívil. Ty byly stavěny s jedno max dvou pokojovými byty přístupnými z pavlačí nebo centrální chodby. A k jejich zcelování v drtivém množství případů došlo bez souvislosti s režimy ale na základě zvyšování požadavku na větší výměry bytů jako takových.
PS:
"Je logické, že byt na rohu topí víc. Kdo si ho koupil, přestěhoval s IQ vyšším než 80 to ví."
Kdyby tam ten rohový byt nebyl, tak se stane tvůj byt rohovým, tudíž by jsi měl vyšší spotřebu ty. Tedy on z části topí místo tebe. Tudíž je spravedlivé, když mu přispěješ.
PPS: Na jakou hodnotu sám hodnotíš své IQ?
S tím nesouhlasím, ten rohový byt tam bude stále a i když nebude vytápěný, bude tomu dalšímu bytu dělat nějakou tepelnou izolaci.
Dnes mají rohové byty koeficienty, kterými se jim upravují náklady na bydlení.
I mě nepřijde spravedlivé, že takovému bytu dotuji přes zmíněné koeficienty vytápění. Majitel si jej koupil a měl by vědět, že se s tím pojí vyšší náklady na topení.
Ale říkej si tomu jak chceš. Fyzikální zákony říkají, že tě soused z části vytápí, tudíž je férové mu za to i zaplatit. Pokud ne, tak to je jako kdyby jsi mu z každého oběda ukradl kus masa a tři knedlíky, na výkend jezdil s jeho autem, aniž by jsi mu za to zaplatil, což je obyčejná zlodějna.
Může. Onen byt je vytápěn sousedy, i shora a zdola, nezaizolovanými stoupačkami, solárními zisky, takže pro tebe je výrazný rozdíl, jestli máš za zdí prostředí s 17°C, nebo 5°C. Oproti tomu ho ty částečně vytápíš přes konstrukci s horšími parametry, nežli by jsi měl obvodovou zeď.
A hlavně, i když má topení zavřené, tak právě díky tomuto zákonu všem sousedům, tedy i tobě, za to temperovánáí na řekněme 17°C, platí.
Takže v tém případě tě nevytápí teplem, ale platí ti penězi.
Anebo by jsi považoval za spravedlivé, aby jsi ty tohoto souseda vytápěl, aniž by ti soused za to cokoli platil?
Ale hleďme na to positivně: sice jsi více LOL, nežli rozum, ale ten tvůj závěr dává naději, že přeci jen vše není v tvém případě úplně ztraceno.
Pokud budeme dodržovat zákony, pak je vnitřní výpočtová teplota vytápěných prostor stejná pro všechny byty v domě, dle projektu 20-22°C. Takže by měli všichni mít v bytech stejnou teplotu. A tuto teplotu, dle legislativy, má regulovat otopná soustava včetně kompenzace případných tepelných zisků.
Ačkoliv mě spousty diskutérů bude nazývat šetřílkem, protože mám včechna topení "vypnutá", mám v bytě stálou teplotu regulovanou otopnou soustavou, TRV. Pěkně je to vidět na dlouhodobém měření, které provádím: http://fisero.eu/ Mluvím o tom rozdílu teplot na radiátoru a v místnosti.
Takže, dle fyzikálních zákonů, nikoho nevytápím a na nikom neparazituji. Jenže tu pak máme onu "chybovou" veličinu v podobě uživatelů otopné soustavy, kdy někdo musí mít 25 a jiný 18. A dostáváme se do složitostí, které zákonodárce řeší článkem zmiňovanou vyhláškou. Takže pokud nezanedbatelná část bytů vytápí na vyšší teploty, zvyšuje tím cenu tepla i těm, kdo dodržují projektovou teplotu. Ale tito jim na jejich nadstandard platí ve společné složce z metru a pak přes koeficienty a dorovnávání cen. A toto mi přijde nespravedlivé, proč mám někomu platit za teplo, které nechci? Na druhé straně jsou lidé, kteří zasáhnout do ventilů a radiátory uzavřou úplně. Mají sice také "nulové" náměry jako já, ale jejich chování je jiné a nutí okolní byty topit více. A teď, kudy z toho začarovaného kruhu, pokud se nechci stěhovat?
Máte pravdu, dneska je to děsná diskuze, s vámi.
Už mě nebaví hledat název argumentačních faulů.
Takže dle stejné logiky, když nedobrovolně poslouchám řev sousedovic dětí tak jim taky kradu zvuk? :) A je férové jim platit za divadelní představení? :) Jinak je to prachsprostá zlodějina?
Já nestojím o jeho teplo a nevyžádané dary se nevrací. Stejně jako nestojím o teplo, které mi předává jeho byt v létě.
Vážený pane "hvězdičko" přeji příjemný den.
PS: "víkend".
ad "Kdyby": Prosím věnujme se reálné situaci. Nemá smysl se zabývat např. situací, kdyby jste nejedl, nepotřebujete záchod. Nutil někoho si koupit rohový byt? Nutí někoho ho topit (vyjma extrémních případů, které lze řešit jinak - odpovědností za škodu)? Kdybych bydlel v rohovém bytě, tak bych se smířil s vyšší spotřebou, nebo ne a řešil bych ji.
Naštěstí bydlím v bytě s vlastním kotlem a nemusím připlácet nikomu na to, že topí na vyšší teplotu nebo naopak neřeším, že mu prohřívám zeď, když je na dovolené, nebo byt prázdný.
ad "hloupost"+ PPS: argumentační faul "útok na osobu" http://www.obcanskevzdelavani.cz/argumentacni-fauly. Nevím, jaké si myslíte, že je vaše? Testy IQ "spolehlivě" změří hodnotu do hodnoty 160, pak je měření značně chybové z důvodu málo lidí s podobným IQ :D
Pokud je dům s desítkami bytů, jak ovlivňuje byt v přízemí byt např. v 5. patře? Dle vyhlášky tyto dva byty si budou například vzájemně platit, pokud budou patřit do "nadlimitní" oblasti. Jak se to liší od situace domu v horách a domu 50 km daleko?
Já bydlím v panelovém domě vytápěném z CZT. A protože nejsem spokojen s účtovanou cenou tepla, projevil jsem nemalou iniciativu ve směru zateplení (i těch rohových bytů) a instalace vlastní kotelny. Víc udělat nemohu.
Problém je, že nemáme v rukách levnou a spolehlivou metodu k měření spotřeby tepla jednotlivých bytů. U zatepleného panelového domu roste význam prostupu tepla mezi byty a z jiných zdrojů. Výsledkem je snaha zákonodárce situaci nějak řešit a bohužel i s tím sociálním prvkem vzájemných dotací.
vyhláška v r. 2015 a ta hrůza v r. 2016 , to jsou 2 pokusy na lidech, kdy ani v jednom případě nemají obyvatelé bytů možnost srovnání s uplynulým rokem.A to je hodně důležité pro jejich peněženky!
Jakmile se jedná o peníze je soused sousedovi vlkem a v době pronájmů kdy nájemníci vlastníků nemají k bytům žádný vztah a k domu už vůbec ne, tak zavírají topení , baráky plesniví, konstrukce se ničí a v bytech můžete mít klidně 24 st. , ale vlhké lezavé zimy.Záleží nejvíc na vlhkosti a tu jen tak nevysušíte, budete-li ždímat z těles teplotu do 20 st. !A jak jistě víte, právě vlhkost zkresluje pocitovou teplotu.
A zateplovaní v Česku místním folklórem polystyrénem plodí jen vlhko, plísně ,zatuchlo a dávno se ví , jak se éra polystyrénového zběsilého zateplování po r. 1989 podepsala na komfortu bydlení .Než polystyrén, lepší holá, ale dýchající zeď.Mít v bytě 18 st. C je nesmysl, to je teplota chodeb v činžáku.
A proto, není vyhláška spravedlivá, byla by jedině tehdy, kdyby kohouty u topení byly u všech vyregulovány na jednotnou teplotu , pod kterou kohout nezavřou.V nové vyhlášce opět zvítězí ti, co se nechají vytápět, pořád totiž zaplatí míň , než ti co je vytápí.
Za rok si to povíme .
Dobrý den, já tedy měřič tepla doporučuji. Mám ho od http://www.mereni-tepla.cz/mereni-tepla a mohu jen doporučit!
Co je státu do toho,jak se co rozpočítává v čistě soukromém obchodním vztahu?Soukromé zdroje,soukromé teplárny,soukromé byty ... A stát bude regulovat?
Kdo má WAW,zaplatí,co protopí,bez regulace,bez koeficientů,bez přepočtů na krajní,horní,přízemní a jiné byty.Ale teplárenská lobby jede holt na plné obrátky a čím se bude víc šetřit,tím víc je třeba vymýšlet,jak to z lidí dostat!Takže návrat do soicialismu,kdy se topilo naplno při otevřeném okně,jelikož to "nic" nestálo?A ostatní,co buď šetří nebo prostě jen nepotřebují žít v teplotě 22° a více,zaplatí za ty,co jedou naplno.
přece tam, kde každý byt má svůj vlastní tepelný zdroj - nepochybně taky dochází k prostupu tepla mezi méně a více (případně vůbec) vytápěnými byty. neměli by tedy obyvatelé baráků, kde každý má svůj etážový kotel (wafky, přímotopy, atd) platit nějakou zvláštní daň za "prostup tepla"? nebo neměli by předkládat byťáku účty za topení, a platit 40% do společného jackpotu, který se pak spravedlivě přerozdělí mezi ty méně a více topící?
proč jsou tou pochybnou "spravedlivostí" při paušálních platbách za prostupy tepla trestáni JEN obyvatelé bytů s centrálním vytápěním - copak teplo z etážových kotlů neprostupuje stěnami a nemá větší ztráty v rozích?
Pro koho není tradiční způsob výpočtu tepla v bytovém domě vyhovující, tak má možnost si vytápět sám. Stačí mu dohodnout se s ostatními vlastníky bytových jednotek. Pokud je ukecá, tak má vyhráno.
U nás si to tak udělal ve svém domě opoziční zastupitel co dlouhé roky bojoval proti lokálnímu městkému dodavateli tepla a konečně se mu dobře usíná.
...další výtvor lidí, kteří nebydlí v domě s dálkovým topením. Autoři tohoto výpočtového spravedlivějšího zázraku bydlí v rodinném domě , ale lůze v paneláku zajistí spravedlnost. Nebo se mýlím ? Takže vážení ... nešetřit, nešetřit, nešetřit , otevřít všechny ventilačky. Nezapomenout ale povinně namontovat měřiče, jinak vám hrozí vysoké peněžní sankce. V celém systému je zřejmá snaha podpořit organizace vypočítávajících teplo, podpořit firmy montující měřiče. .. a lůza z paneláku to zaplatí. Soudruzi, dobrá práce!!!!!
Samozřejmě najdou se argumenty pro i proti tomuto opatření. Veskrze je to spravedlivé z důvodů uvedených jak v článku tak v diskuzi na druhou stranu věc, která to činí méně spravedlivým je ta, že existuje mnoho lidí hloupých bez sebemenšího vztahu k ekologii, pro které je normální v zimě topit na 25°C a chodit doma v trenkách...
Lidi by měli trochu víc myslet na ekologii a uvědomit si, že nějakých 19-20° se dá v pohodě přežít jen se holt stačí trochu obléknout. Navíc je to dobré i ze zdravotních důvodů, jelikož čím menší teplotní rozdíly mezi prostředími ve kterých se pohybujeme tím lépe. To samé jsou hlupáci co si v autě nastaví klimatizaci na 27° a pak nastydnou při menším ofouknutí..
veskrze spravedlivé = nespravedlivé, podobně jako veskrze jisté = nejisté.
Mám shodou okolností možnost vidět spotřeby bytů v jednom nájemním domě. Všechny byty jsou podobně veliké, stejně situovány na světové strany, v podobném stavu, shodou okolností vím, jak kdo topí, krom jedněch co topí na cca 25 stupnů, topí na +- stejně. Nicméně spotřeba plynu naprosto rozdílná a to i s přihlédnutím k počtu osob. Těžko rozklíčovat čím je to způsobeno, ale zde je pár možných příčin:
- někdo spotřebuje na osobu a měsíc, kubík vody, někdo jich spotřebuje 6 - z toho nepřímo koreluje spotřeba plynu kvůli teplé vodě - na druhou stranu použitím teplé vody se částečně vytopí byt, pokud má elektrický bojler.
- někdo vytápí na 25, jiný na 22 (někdo možná jen 20)
- někdo větrá průvanem pár minut, někdo má pootevřené okno přes den
- některé byty jsou obsazené celý den, některé jen ráno a večer - možná že topí jen když tam jsou; někteří topí i v noci
- někdo v bytě vaří, peče a o to méně topí
- někdo v bytě má elektro spotřebiče nebo jen sušičku, o to méně topí
- někdo má termostaty v pokojích, někdo topí celý byt či vůbec
- někdo topí na zadanou teplotu, někdo topí na zadaný výkon (ať už svítí slunce či ne)
- asi těch příčin bude víc.
Můžeme se bavit, co je ekologické, co méně. Jaký smysl má dorovnávat rozdíly ve spotřebě tepla díky umístění bytu, které se odhadují na základě spotřeby tepla a přitom spotřeba tepla se liší jen chováním lidí a to násobně (800Kč × 3000Kč) ???
"Veskrze spravedlivé" za těchto podmínek je dle mě nespravedlivé.
Co je na tom spravedlivého? V domech s dálkovým ÚT se bude postupovat podle pravidel stanovených vypatlanými socialistickými ideology z ministerstva, zatímco v domech, kde má v bytě každý svůj plynový/elektrický kotlík, si každý cáluje sám? Neměl bych náhodou kriplům od vedle, kteří jsou zvyklí na 25°C, zatímco mně stačí 20,5°C, doplácet na plyn, protože oni mne vlastně podle logiky nějakého pitomce z ministerstva vytápějí?
Spravedlivého nic.Kripl zůstane kriplem.Když je panelák jako u nás nezateplen, ztráty jsou na 10%. To ti zloději, co ten zákon sestavovali, opravovali ignorují.U nich jsou všechny paneláky zatepleny.Proč?Jsou to zloději. Když neotevřu kohout, stejně zaplatím ve dvou složkách 3 a 6 tisíc.Což mě zloději potvrdili zákonem.Byt má 6 stran. Když 4 strany nejsou stranou s byty kolem a jsou pouze podlaha a strop.Když mám na podlaze desky a koberce které neprostoupí žádné teplo, tak nemohu od nikoho odebírat teplo.Samotné teplo a nejtepleji je vždy u stropu o více jak 2 stupně.Dá rozum, že vrchní byt také nevytápím.Prostup vlhkosti a tepla bez centrálního topení tak bude stejný a pouze vrchní byty budou možná chladnější o 2 stupně.Když všichni topí, bude ztratné ještě vyšší!V bytě mám stálou teplotu 18-20 stupňů a větrám. Když nejdou odstranit trubky centrálního topení a zákon a idioti vedle ze samosprávy tomu brání, nelze s tím nic dělat.Zákon, který šikanuje je zákon zlodějů, který mě okrade ročně o 9000 Kč a nezajímá ho, že suché topení je zdraví škodlivé.Proč mám vytápět jiný byt, když on mě žádný nevytápí? Jde o to, že idiot a kripl který si vybral nevědomě byt, který musí přetápět a má v něm max. 22 stupňů a to jen někdy a musí dostávat dotaci v mých peněz, co si parazitně zákonem dotuje neprávem.To, co tu někteří píší je skvost hlouposti a závisti.
Ty desky a koberce na podlaze, kterými neprostoupí žádné teplo si dejte rozhodně patentovat. Když totiž normální stavebník chce aby mu příliš neprostupovalo teplo, tak to tomu potřebuje tak 15-20 cm EPS nebo stejné množství jiné izolace na vnější stěny a přibližně polovinu na vnitřní příčky. A až budete mít ty neprostupné desky a koberce patentované, tak je ještě doplňte na všechny příčky a nosné zdi, protože ty cihly a beton, které zdi tvoří jsou poměrně dobrý vodič tepla, takže I když budete mít neprostupné desky na podlaze a stropu, tak stěny budou tvořit tepelné mosty, kterým se bude předávat teplo mezi sousedy.
no, energie se šíří všemi směry, tady stěny nemáte zajištěné. Máte-li strany bytu ven, tedy nesousedí-li s ostatními byty , pak máte na ně odečty a to dost vysoké.
Nejen paneláky nejsou zateplené, půl republiky není zateplené, ale EU nám nadiktovala měřáky.A už teď se v odborných kruzích tvrdí, že je to blbost.Ano, poslanci jsou na tom tak, že si ani přes svého asistenta nezjistí jak se věci ve skutečnbosti mají, natož aby sami došli se optat na např. ČVUT nebo se seznámili s fyzikou staveb.
Pane, nechte ekologii ekologií.V době plynových kotelen a kondenzačních kotlů je to to nejmenší.25 st. je pohodová teoplota a rozhodně míň zátěžová, než revma , dutiny, rýma a věčně propocená trička a to z toho důvodu, že v bytě vlhkém neodpařujete pot .Jestli tohle Vám nevadí, tak mnoha lidem ano.
Šetřte ekologii, oni Vám stejně za rok zvýší když ne cenu plynu, tak za služby s jeho dodávkou spojené.
Máte-li auto, šetřte ekologii a nejezděte v něm sám
Dobrý den,bydlíme v bytě 2+1 s centrálním vytápěním.Uvyžuji o instalaci klimatizace,s kterou bych chtěl v zimě i topit.Přes léto je tu nesnesitelné vedro,bydlíme totiž v posledním patře a topení není zrovna levné.Jen nevím a možná mi někdo poradí,jestli se vyplatí topit klimatizací v zimě,nebo vyjde levněji topení centrální.Děkuji za informace.