Smlouvu s rozhodčí doložkou bych v žádném případě nikdy nepodepsal. Myslím si, že solidní instituce nemá zapotřebí ždímat peníze ze spotřebitelů prostřednictvím rozhodčích doložek, naopak to ukazuje na nesolidnost, pokud je ve smlouvě rozhodčí doložka obsažena. Já požadovanou službu (zboží) můžu nakoupit kdy chci a u koho chci, oni tuto službu kdykoli neprodají. Proto je důležité číst smlouvu několikrát v klidu a podrobně včetně drobného písma, znát veškeré smluvní podmínky, rozumět smlouvě a v případě pochybností raději neuzavřít. Úplně nejdůležitější je ale přemýšlet, nenechat se zblbnout a nenechat si kálet na hlavu.
Jen tak zkusmo se podívejte na všechny smlouvy, co jste je kdy podepsal, a jejich obchodní podmínky. Rozhodčí doložku má v obchodních podmínkách pro pojištění aut například i Česká pojišťovna. Netvrdím, že je to extra seriozní ústav, ale extra neseriozní myslím také ne.
Někdo z jedné firmy mi tuhle vysvětloval, jak jsou rozhodčí doložky výhodné pro toho dlužníka, protože nebude muset (po rozsudku) platit soudní poplatek a odměnu advokáta. Myslet si o tom můžeme, co chceme.
Jinak samozřejmě rozhodčí řízení je vhodné pro spory ve specializovaných věcech - třeba rozhodčí řízení u Hospodářské komory a Agrární komory, které se cz.Nic snaží tlačit pro doménové spory, mi přijde docela rozumné.