Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Rodinný rozpočet: Jak vytvořit svůj rozpočet? od Jarmila - Kdysi jsem si takový přehled také udělala. Praktické...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 3. 2007 10:31

  Jarmila (neregistrovaný)
  Kdysi jsem si takový přehled také udělala.
  Praktické poznatky:
  Bod 1 se dá jen více nebo méně odhadnout. Proto jsem ho vynechala, podle mne moc smyslu nemá.
  Bod 2: nejprve jsem to udělala, jak to popisujete Vy.
  Je to ale nepraktické. Některé platby jsou totiž 1x do roka, jiné pololetně, další čtvrtletně. Pokud je rozpočítám do 12 měsíců, nemůžu po 11 měsíců ukládat např. 41,66 Kč protože mně 1x ročně čeká platba za psa ve výši 500,- Kč. Takže se ukázalo jako nutnost rozepsat platby do jednotlivých měsíců. Ono jich tolik zase není: elektřina, voda, plyn, povinné ručení, pes, popelnice, pojistky, platba úvěrů, spoření... Bylo to asi 12 stálých položek. V rámci toho se ukázal nejen součet výdejů, ale zatížení jednotlivých měsíců. Takže se výdeje postupně optimalizovaly, přičemž se ukázalo, že je zajímavé některé menší měsíční platby navýšit a provádět čtvrtletně (např. voda. Šetří se tím za bankovní převody). Tak jsem získala přehled o tom, co se zaplatit MUSÍ. Díky tomu jsem věděla, který měsíc je nutnými výdaji zatížen více a kdy nám peníze naopak zbydou. Výdeje za kulturu a jídlo neřeším, ale znám přibližnou výši, kde se jako rodina pohybujeme a co bychom asi nemohli překročit. Tak třeba vím, že pokud budu skromná, vejdeme se do výdajů na jídlo do částky 2.000,- Kč na osobu (také díky tomu, že máme část potravin samozásobitelsky), ale pod 1.500,- Kč/osobu se to prakticky stlačit nedá, zatímco nahoru můžeme jít vždycky. A tak můžeme pokračovat i v dalších komoditách.

  Nejsem příznivcem rozpočtu do nejmenších podrobností, to bych si nemohla udělat ani radost a koupit si třeba květinu do bytu, mlsání nebo překvapení pro děti, rodinu, ušetřit na dovolenou...
  To už je ale věc každé rodiny, každá má jiný systém (nebo nemá žádný).
 • 30. 3. 2007 11:58

  autor (neregistrovaný)
  Díky za výstižné poznámky. Předloženou kalkulačku chápu jako pomocné vodítko, jeden z možných způsobů, nikoli jako jediný nejlepší způsob :-)
 • 30. 3. 2007 12:23

  Jarmila (neregistrovaný)
  Já to taky tak brala.

  Mně z toho pak vyšly dvě excelovské tabulky. V jedné přehled po měsících, kdy byly platby rozepsány po dnech i s účty, na které odcházejí (podle toho se daly platby identifikovat ve výpisu).
  Ve druhé byly jednotlivé měsíce vedle sebe a platby seřazeny pod sebou. Tím se v tabulce i v grafu ukázalo, kolik financí proudí na prostou obživu, bydlení, pojištění úvěry a investice.

  Fakt je, že se to po cca 2 letech musí znovu přejít a aktualizovat.
 • 20. 2. 2010 12:34

  lu_2 (neregistrovaný) 77.92.218.---

  Hm rad bych se dozvěděl další a dle tebe jednoduší způsob??? Myslíš že to můžeš zveřejnit??? Nebo raději ne?;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).