Od loňska má finanční úřad speciální formulář, do kterého má zaměstnavatel druhého z manželů potvrdit, že dotyčný daňové zvýhodnění neuplatňuje. Tento formulář musí ten z manželů, který daňové zvýhodnění uplatňuje, předložit svému zaměstnavateli. U OSVČ tento formulář nahrazuje čestné prohlášení, které by mělo obsahovat stejný text jako ten formulář (tj. že pan XY neuplatňuje daňové zvýhodnění na dítě ZY...). Toto čestné prohlášení se používá ve všech případech, kdy druhý z manželů nemá zaměstnavatele (tj. nejen u OSVČ, ale např. i u manželky, která je nezaměstnaná).
Čestné prohlášení není dokument, kterým byste se, jak píšete "zbavoval nároku". Je to prostě potvrzení, že vy zvýhodnění neuplatňujete - a může si je tedy uplatnit manželka.
Omlouvám se, ne každý:
„ (2) Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník učinil u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč. “