Hlavní navigace

Rekordně nízká inflace dráždí ECB

1. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropská inflace v březnu podle Eurostatu propadla ještě více než jsme čekali.

Růst cen na úrovni 0,5 % meziročně je nejníže za více než čtyři roky. Živě to připomíná situaci, kdy v listopadu minulého roku nečekaně propadla ze 1,1 % na 0,7 % a ECB v reakci všechny překvapila snížením úrokové sazby.

Situace je dnes ovšem jiná ze dvou důvodů. Centrální banka své tradiční nástroje vystřílela a potřebuje se odhodlat k nasazení alternativních měnově-politických zbraní, tedy k snížení depozitní sazby do záporu nebo ke startu kvantitativního uvolňování. Takové rozhodování je vždy těžší a i ze zkušenosti ČNB víme, že vyžaduje vyšší oporu v datech a prognóze. Na rozdíl od konce roku 2013 také eurozóna viditelněji oživuje. To byl hlavní argument, který ECB vytáhla proti nízké inflaci na minulém zasedání. Od té doby se toho příliš nezměnilo a nová čísla, včetně včerejšího silného německého maloobchodu, pokračující oživení spíše potvrzují.


Na druhou stranu inflace je dnes nižší než v listopadu a začíná být jisté, že ECB bude muset svůj 1%ní inflační výhled na rok 2014 přepsat. V některých ekonomikách je navíc přes křehké oživení regulérní deflace.Je to především v těch koutech eurozóny, kde za sebou domácnosti nebo vlády táhnou velké dluhy, které se v prostředí padajících cen daleko hůře splácejí. V Řecku padají ceny již déle než rok v kuse o 1–3 %. V posledních dvou měsících začaly ceny padat také v Portugalsku a Španělsku. Záporná dynamika cen přitom může na některé členy bankovní rady zapůsobit jako červený hadr na býka, a čtvrteční zasedání ECB proto může být ještě napínavé.

Osobně jsem poslední dva měsíce v eurozóně marně sázel na další měnovou expanzi. Tentokrát mi ale přijde jako pravděpodobnější, že ECB v reakci na nižší inflační čísla “pouze” zesílí holubičí rétoriku a bude se modlit, aby tím zastavila zisky eura. To může být těžké a otázka měnové expanze pravděpodobně zůstane na stole i v nadcházejících měsících. Silnější euro v kombinaci s nižší inflací může dráždit i některé jestřáby v bankovní radě – jak ukázaly komentáře z německé Bundesbanky a finské centrální banky v uplynulém týdnu. K rozhoupání se k akci ale pravděpodobně bude zapotřebí nová prognóza, kterou budou mít ve Frankfurtu na stole na začátku června.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).