Vlákno názorů k článku Reforma veřejných financí musí bolet! od mr.detlef - "V poslední době lze jen stěží najít článek,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 4. 2007 17:57

    mr.detlef (neregistrovaný)
    "V poslední době lze jen stěží najít článek, který by v souvislosti s vládními návrhy reformy veřejných financí nevyčísloval, kolik kdo prodělá. Přitom se pomíjí, že změny prováděné s cílem ozdravění veřejných rozpočtů nemohou být bezbolestné. Čím víc budou dnes bolet, tím větší efekt v budoucnu přinesou!"

    tak tohle mě doslova rozesmálo!
    Vy si opravdu myslíže že čím více budeme platit do rozpočtu, tím dříve se nám vše vrátí dejme tomu v lepším školství, zdravotnictví nebo že budeme jezdit po lepších silnicích? Já bych to viděl spíše asi takhle - čím více peněz dostane stát a ta pakáž na vysokých postech - tím více se bude rozkrádat a tunelovat! Samozřejmě že tím míň se to projeví u běžných lidí, kteří z toho nebudou mít nic.

    Už dnes se prohýří tolik peněz na úplné zbytečnosti, pojišťovny místo toho aby si stěžovaly, že nemají dostatek peněz by měly přestat utrácet za drahá auta a obří budovy pro svých pár zaměstnanců, kterým trvá věčnost než odešlou nemocenskou a tak by se dalo pokračovat do nekonečna...

    Dokud tady nebudou na důležitých místech čestní lidé a ne jen banda vyžírků tak můžou být daně i 99% a stejně budeme více a více zadluženější. Chtělo by to sekat ruce za každou byť sebemenší krádež ve státním sektoru a bandu provokatérů, kteří by nabízeli úplatky atd. To by tady chodilo hoodně lidí bez ruk - a žádné invalidní důchody - pěkně makat!!
  • 23. 4. 2007 19:03

    nemo (neregistrovaný)
    Tak nevím. Mám pocit, že nic o velebení nárůstu daní v článku přece není!!! Píše se tam snad o tom, že chtít snížit daně všem vrstvám obyvatel a zachovat stávající sociální roli státu prostě nelze. Jak chcete snížit daně všem a přitom zachovat plošné sociální dávky, vysoké důchody, "bezplatnou" zdravotní péči atd.? Leda si na to vypůjčit, tak jak to dělají vlády posledních patnáct let. Jenže půjčka není dar a jednou bude třeba ji splatit i s úroky! Takže samozřejmě, že reforma by měla spočívat nikoliv v navýšení daní, ale spíše v omezení sociální role státu, tedy i zmenšení státního aparátu atd. To je ale právě to, co tolik bolí! Všichni by totiž chtěli na reformě vydělat, tedy platit nižší daně a zároveň mít plný komfort od státu! Vždyť to je absurdní!!!
  • 23. 4. 2007 19:14

    mr.detlef (neregistrovaný)
    Aha ale co zvýšení DPH z 5 na 9 %? Na první pohled si polepší třeba i dost lidí, dostanou třeba o 4 stovky na výplatu více, ale co lidé s příjmem kolem 20 000 a jedním dítětem? A naopak co lidé dejme tomu se 100 000 / měsíčně - ti ušetří nejvíce. Jediní kdo na této reformě budou tratit jsou lidé s příjmy řekněme do 25000 a níž, což je prakticky většina. Zdraží se opět spousta věcí a na tom zase vydělá jedině stát. A jak jsem již jednou napsal - náš stát a státní instituce mají tolik zbytečných nákladů, že není problém aby nebyly sociální dávky, důchody, nemocenské atd. vyšší ( i když to samozřejmě zase bude nahrávat nemakačenkům, ale i to by se dalo ošéfovat - to by se musel zase někdo krapet starat )
  • 24. 4. 2007 9:00

    MoB (neregistrovaný)
    To máte těžké - lidé s většími příjmy doteď dotovali stát, odváděli větší daně, než je spravedlivé (krom závisti není důvod, proč by zaměstnanec s vyšší mzdou měl i vyšší sazbu daně). Jedna sazba je OK - i když s tím odpočtem na poplatníka to reálně udělá zase progresivní daň, ale přece jenom to bude vypadat lépe.

    No a lidi do 20tis. na tom vydělají více než někdo kdo má 30tis. - myslím, že někde kolem 31tis. je hranice, kde je absolutní minimum, tam na dani odvedené státu vyděláte jenom asi 27Kč.

    O zbytečných nákladech státu žádná, tam je zakopaný pořádný pes. Jenže o propouštění zbytečných úředníků a o racionalizaci státní správy v reformě není ani slovo. Akorát chtějí propouštět učitele. Jo, hloupý volič - dobrý volič. To platí pro všechny strany.

    Škoda, že u nás nefunguje žádná pravicová strana. A ne, ODS není pravicová strana.
  • 24. 4. 2007 9:42

    Ladislav (neregistrovaný)
    Píšete, že "Všichni by totiž chtěli na reformě vydělat, tedy platit nižší daně a zároveň mít plný komfort od státu! Vždyť to je absurdní!!! ". Dobře, ale ještě nám řekněte, proč to ODS před volbami všem slibovala. Nemyslíte, že tím obelhávala vědomě všechny voliče s cílem dostat se za každou cenu k moci? Slibují všechny strany, ale sliby ODS byli nesmyslné a absudrdní a nejvíce ze všech politických stran v rozporu s tím, co ODS nyní prosazuje.
    Stačí si připomenout: nezvyšování povinné účasti pacientů, výrazné snížení daně z příjmů, nulová DPH z potravin, zrušení daně z nemovitostí, výrazné zjednosdušení a zpřehlednění daní a daňového přiznání na jedné stránce, zrušení daně z převodu nemovitostí a darovací daně atd.
  • 24. 4. 2007 10:25

    Petr (neregistrovaný)
    Už se to mnohokrát řeklo, ale asi vám to stále není jasné.

    1. Toto je KOALIČNÍ vláda.
    2. Takže ODS do toho kafrAjí jak lidovci, tak i zelení.
    3. Ministrem financí je LIDOVEC Kalousek.
    4. V parlamentu je to plichta.

    Opravdu si myslíte, že za těchto okolností lze splnit 100% z programu ODS? To jste docela naivka.
  • 24. 4. 2007 10:51

    nemo (neregistrovaný)
    1. Hlavně je třeba si uvědomit, že aby reforma (resp. to, co se za ní vydává) měla šanci projít parlamentem, musí se líbit nejen ODS, lidovcům a zeleným, ale i přeběhlíkům z ČSSD. Takže to zkrátka nemůže nebýt paskvil. To už vůbec nemluvím o panu Tlustém, který asi hlavně cítí šanci, jak si zchladit žáhu a opět se zviditelnit, když byl tak nepěkně odejit ze scény.
    2. Všude - a v politice obzvlášť - platí: sliby chyby. Nikdo totiž nechce slyšet nepříjemnou pravdu a voliči obzvlášť! Slíbit lidem krev, pot a slzy s vidinou budoucí prosperity si mohl dovolit naposledy Churchill po válce. Pokud by to udělal kdokoliv dnes, a navíc v předvolebním boji, byl by označen za blázna. Lidé by ho nevolili jednoduše proto, že si přece mohou vybrat ze spousty jiných stran slibujících světlé zítřky. To, že takto postupovala i ODS lze chápat, což však nic nemění na tom, že to má k serióznosti hodně daleko. Co ale taky lze na české politické scéně čekat?!
    3. Kdyby si Paroubek viděl alespoň na špičku nosu, klidně by nechal ODS udělat špinavou reformní práci a pak by se vrátil jako hodný taťka lidumil k moci. Bohužel - nebo spíše naštěstí? - na to zatím asi nepřišel nebo by zkrátka jeho hypertrofované ego nesneslo pomyšlení, že by mohl na čas uznat vítězství ODS.
  • 24. 4. 2007 13:25

    Co# (neregistrovaný)
    Slíbit lidem krev, pot a slzy s vidinou budoucí prosperity - to provedl po převratu s.Klaus a hlupáci lidi tomu uvěřili. Bohužel, velká část lidí poctivě makala jako za totáče a myslela si naivně, že bude líp, a malá část si opasky povolovala (jako za totáče). Když pak k tomu přidal výrok, že špinavé peníze mu nevadí, bylo osud republiky zpečetěn. Nikdo z ODS mi nedá záruku, že se situace s utahováním opasků a odrazem ekonomiky ode dna (pokolikáté už ?) nebude ještě tisíckrát opakovat. Za takovou neperspektivní budoucnost i pro naše další generace dík.
  • 24. 4. 2007 13:48

    Martin Vobr (neregistrovaný)
    Jakkoliv Klause nemám nijak zvlášť v oblibě tak teď se ho musím zastat. Vkládáte mu do úst něco co nejspíš neřekl. Pokud vím tak netvrdil, že mu špinavé peníze nevadí. Řekl, že nedokáže špinavé peníze od čistých spolehlivě rozeznat. Pokud si to dobře vybavuju tak to zmínil to v souvislosti s malou privatizací, kdy vysvětloval, že komunistický řezník možná nakradl peníze při šizení zákazníků ale to že nejde na těch penězích poznat. Samozřejmě, že měl pravdu ! Nebo někdo z Vás by dokázal na těch vkladních knížkách tyhle prachy identifikovat?
  • 24. 4. 2007 15:22

    nemo (neregistrovaný)
    Přestože se Klaus k tomuto výroku sám nehlásí, popř. tvrdí, že byl vytržen z kontextu (jako obvykle), vůbec ho neměl jako ministr financí vypustit z pusy! Není přitom důležité, zda se fakticky dají či nedají špinavé peníze odlišit od "čistých", ale pokud ministr financí na plnou hubu řekne, že to neumí, vyšle tím nepřehlédnutelný signál. Mimochodem z té doby také pochází Klausovy výroky o tom, že nové elity je třeba nějak vybudovat, takže holt ať se každý snaží jak umí.
  • 24. 4. 2007 15:52

    Martin Vobr (neregistrovaný)
    > Přestože se Klaus k tomuto výroku sám nehlásí, popř. tvrdí, že byl
    > vytržen z kontextu (jako obvykle), vůbec ho neměl jako
    > ministr financí vypustit z pusy!

    To má něco do sebe. Ale jak byste reagoval vy na situaci, kdy vám předhazují že chcete rozdat firmy zločincům a že to děláte schválně, protože je tak snadné poznat které peníze jsou "čisté" a které "špinavé". A to, že nerozlišujete není bráno jako objektivní nemožnost, ale jako vaše zlá vůle. Není v tuto chvíli lepší říct, že to co po vás chtějí je nemožné a že to neumíte?

    > Není přitom důležité, zda se fakticky dají či nedají špinavé
    > peníze odlišit od "čistých", ale pokud ministr financí
    > na plnou hubu řekne, že to neumí, vyšle tím
    > nepřehlédnutelný signál.

    Co ten signál říká? Že mluvčí nedokáže nemožné, a že nechce (přinejmenším v tomto případě :-)) lhát? Ti, kdo chtěli použít případné špinavé peníze určitě nebyli tak hloupí aby pro ně tato informace byla nová.

    > Mimochodem z té doby také pochází Klausovy výroky o tom, že
    >nové elity je třeba nějak vybudovat, takže holt ať se
    > každý snaží jak umí.

    Co je na tom špatného? Ať se každý snaží jak umí. V rámci zákonů, samozřejmě. Ti nejzdatnější ať se stanou novými elitami. Ti co podlehnou pokušení a překročí zákony ať jsou tvrdě potrestáni. Znám pár lidí, kteří vybudovali prosperující firmy, či živnosti z ničeho. Docela dost lidí, ze kterých se stali uznávaní a špičkově placení zaměstnanci/odborníci. Snažili se, a mají dobře nakročeno k tomu stát se novými elitami. Jen nejsou tak na očích, protože neudělali žádný průser a nepropírají je noviny. Dobrá zpráva, žádná zpráva.

    Nevěřte bulvárním novinám, jde to i bez úplatků a podvodů. Nestačí na to jenom tvrdá práce - obvykle je potřeba tu tvrdou práci napřít správným směrem a většinou je potřeba i dobrý odhad a trochu štěstí a hromada paličatosti aby člověk neskončil v půlce cesty. Tedy - chcete-li - "snažit se jak kdo umí".
  • 24. 4. 2007 16:19

    nemo (neregistrovaný)
    Co bych řekl na Klausově místě? Upřímně řečeno nevím. Přinejhorším bych se ale snažil odpovědět něco v tom smyslu, že vláda využije všech možností, aby v co největší míře zabránila legalizaci výnosů z trestné činnosti a praní špinavých peněz, byť to bude nesmírně těžké. Je to sice méně konkrétní, ale politicky košer.
    Ať je Klaus jaký chce, určitě mu nechybí (nejen politická) inteligence. Odpovědět , že neumí špinavé peníze od těch čistých rozlišit, mi ale moc (zejména politicky) inteligentní neřipadá. Každý si to totiž přeložil tak, že praní špinavých peněz v Česku (resp. tehdy ještě v Československu) nestojí nic v cestě a že je tu dokonce snad i tichá podpora ministra financí. Přestože toto Klaus takto neřekl a asi ani nemyslel, z kontextu toho výroku to vyplývá. Kdyby to plácnul nějaký polointelingent, tak to ještě snesu, ale u Klause bych to nečekal!
    Co se týká vytváření elit, samozřejmě že by bylo ideální aby se jimi stali ti nejschopnější, nejpracovitější, nejnápaditější atd. Bohužel po revoluci se u nás privatizovalo stylem "sneseme majetek na hromadu a chvilku zhasnem". O nějakém postihu za nedodržování zákonů nemohla být ani řeč. Elitami se proto stali spíše ti nejodvážnější, lidé bez skrupulí nebo s kontakty z minula atd. Stačí se podívat, jak se dobrali majetku čeští finanční oligarchové - prostě si majetek, který měli ve fondech spravovat přivlastnili (oblíbená byla metoda fiktivního navýšení jmění a rozředění vlivu drobných akcionářů s jejich následným vytěsněním) nebo uhradili náklady privatizace půjčkou od privatizovaného podniku nebo prostě FNM za majetek vůbec nezaplatili atd. atd. Věřte, že vím, o čem mluvím!
  • 31. 5. 2007 22:48

    Pit (neregistrovaný)
    Když Klaus neuměl zakročit proti praní špinavých peněz (naše vláda za to byla hodně kritizována odborníky z Evropy a USA), tak to znamená, že nebyl až tak schopný, jak si o sobě myslel. Kecy o tom, že špinavé peníze se nedají odhalit je opravdu hloupý nesmysl. Příklady z Evropy i z USA hovoří za vše. Němci postupují tvrdě a účinně proti špinavým penězům již asi 50 let.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).