Citace z článku v okamžiku, kdy píšu tento příspěvek: "Nová hypotéka přitom znamená splácet více úroku a méně jistiny ve splátce."
Splátkový kalendář mé refinancované hypotéky (jistina je vyšší než úrok už v první splátce) dokazuje, že tak být nemusí. Pozor na takováto obecná tvrzení na finančním serveru. :-))
Řekl bych, že jste příklad naprostého úpadku našeho školství po kašpárkové revoluci.
"Nová hypotéka přitom znamená splácet více úroku a méně jistiny ve splátce." Takovouhle pitomost by před 30 lety nenapsal ani průměrný absolvent SEŠ.
Zkuste Excel a funkce PLATBA.ZÁKLAD a PLATBA.ÚROK (pokud to na Vás nebude moc složité).
Já si přečetl smluvní podmínky své konkrétní hypotéky a seznámil se s nabídkou konkurence, kde je nejdůležitější jaké dodatečné náklady (mimo úrok) vzniknou (např. neuznání původního odhadu ceny stavby). Zjistil jsem, že se mě refinancování nevyplatí a využil možnosti splatit zbytek bez penále. Ovšem musíte ty peníze mít.
v názvu chybí refinancovat mimo fixaci za každou cenu ? to ví každé malé dítě, že za předčasné splacení si banky účtují tučné výpalné. z původních 5 procent za každý rok do konce fixace , novějších 10 procent má být dle směrnic EU minimum, např na Slovensku je to teď 5 procent z jistiny.
no každopádně je tam aspoň přehledná tabulka. a předčasně splatit může každý kdo prodává byt či dům s hypotékou. ne každý kupec chce převzít nevýhodnou hypo se 4,5 procenty když je dnes sazba 2,49 na 90tce 2,69 na 100 proc. hypo, případně chce zaplatit svými penězi.
Být tebou, tak asi skočím z mostu. :-))
Tady se podívej na přepočty cen:
http://www.zakomunistu.cz
Obzvlášť doporučuji sledovat barvu čísla v pravém sloupci.
Ta tabulka je zajímavá a nápad dobrý, ale je značně zavádějící. Takto se ty ceny porovnávat nedají, protože např. pořídit televizi v roce 1989 bylo něco úplně jiného než ji pořizovat dneska. A to ne kvůli režimu, ale kvůli technologickému pokroku.
Daleko obtížnější (pravděpodobně prakticky neřešitelný) úkol v takových srovnávacích tabulkách je kvalita výrobku. Lednička vyráběná hezky postaru nám slouží doteď, a to jí je už přes 20 let. Pračku jsme měnili rovněž po více než 20 letech služby před asi 10 lety. Od té doby máme druhou, z toho ta poslední je už opravovaná. Pepsi tehdy byla u nás nedostatkový luxus, její cena je tedy jasná. Maso tehdy bývalo maso, nikoli "masný výrobek."
A konečně, medián je pořád hodnota značně zkreslená extrémy. Modus, tedy nejčastěji se vyskytující příjem, je ta hodnota, kterou autoři měli použít (i za cenu zaokrouhlování - které však zcela evidentně udělali i pro medián). To, že ji nepoužili, dává důvod se domnívat, že jde jen o další pokus o manipulaci výsledků k prosazení svého názoru, nikoli o objektivní statistiku.
Ještě bych dodal, že jediné položky, které se dají skutečně objektivně měřit (tj. ceny energie, plynu, vody, služeb apod.) jsou dle tabulky správně uvedeny jako podstatně dražší. A polemizovat se dá i o cenách - oběd ve školní jídelně za 20 Kč jsem neviděl už dlouho. Všude, kam dohlídnu, se platí minimálně 25.
Nu což, pokud se Vám po tom stýská a režim kapitalistický Vám nevoní, tak můžete na Kubu nebo do KLDR. Možná bylo něco levnější, ale protože obchody byly prázdné, tak jste si to stejně nekoupil. A že se nekradlo? Heslo kdo nekrade okrádá rodinu spadlo odkud? Právě generace vychovaná komunisty všechno rozkradla, protože to najednou přestal režim hlídat. Ale podívejte se, do to byl. Všechny ty podnikové chaty a podniky samotné. Vesměs straničtí aparátníci a veksláci jimi podporovaní, protože nikdo jiný těsně po revoluci peníze na privatizaci neměl.