Hlavní navigace

Řecko zoufale čeká na další peníze

20. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes budou ministři financí EMU jednat na Ecofinu o pomoci Řecku. To netrpělivě vyhlíží další finanční balík poté, co vyhovělo požadavkům věřitelů.

Dnes začíná zasedání Ecofinu. Ministři financí EMU budou mít na programu jednání o Řecku. To zoufale čeká na uvolnění dalších prostředků pomoci. Po té, co minulý týden vyhovělo požadavkům mezinárodních věřitelů a schválilo úspornější rozpočet, přidalo včera další argument. Schváleny byl zákony potřebné k dodržení rozpočtu, například o směřování příjmů z privatizace na splácení dluhu. Hlavní bitva se ale nyní odehrává trochu jinde. EMU a MMF se přou o to, zda by mělo dojít k odpuštění části dluhu drženého EMU (skrze záchranné fondy) a ECB. Buď jak buď, podle zákulisních zpráv by mělo být dnes přislíbeno uvolnění celkem 44 mld. eur. Definitivní ano padne na dalším zasedání Ecofinu 3.12. Do té doby musí Řecko splnit ještě některé podmínky. 

Agentura Moody’s snížila rating Francii z tripl A o jeden stupeň. Následovala tak agenturu S&P, která totéž učinila už v lednu. Důvody nejsou nijak záhadné: zhoršující se ekonomika a nejistota ohledně fiskálu. Tohle určitě nepotěší F. Hollanda, která nedávno zahájil své reformní tažení. 

Včera opět potěšil nemovitostní trh v USA. Prodeje existujících domů nečekaně vzrostly o 2,1% r/r na 4,79 mil. Trh čekal jen 4,75 mil. Zásoba domů k prodeji tak klesla na nejnižší úroveň od roku 2002, konkrétně 2,14 mil. 

Španělsko oznámilo, že na záchranu svých bank použije méně než 40 mld. eur z celkových 100 mld., které dala EMU k dispozici. Po auditu, který proběhl, se přitom mluvilo o přibližně 60 mld. 

Cena ropy včera vzrostla o 2 dolary na 112 USD. Důvodem je především rostoucí napětí na Blízkém východě. Izrael včera oznámil, že je připraven jít do pozemní invazi do pásma Gazy, i když stále preferuje diplomatické řešení. 

MF v novém návrhu státního rozpočtu počítá s hrubou výpůjční potřebou na příští rok 228 mld., což je o 10 mld. méně než v původní variantě. Podrobnosti budou zveřejněny až začátkem prosince, ale je pravděpodobné, že za snížením stojí úspěšná emise reatilových bondů (těch MF udalo 30 místo plánovaných 20 mld.). MF tak snížilo čistou emisi pokladničních poukázek z 30 mld. na nula. O 10 mld. více by mělo být reatilových bondů, o dalších 10 mld. navíc vydá bondů na domácím trhu a o zbylých 10 mld. právě snižuje výpůjční potřebu (resp. se o ně předfinancovalo pomocí retailových bondů letos). 

skoleni_8_6

V Polsku včera vyšly nominální mzdy. Růst o 2,8% o něco předčil očekávání. Reálně ale i tak zůstal růst mezd negativní (inflace 3,4 %). O slabosti trhu práce svědčí i vývoj zaměstnanosti, tak se už čtyři měsíce nezměnila. Dnes vyjdou data za průmysl. My čekáme růst o 2,8 % (po propadu v září o 5,2 % v září). Důvodem je ale především bazický efekt a o 2 dny vyšší počet pracovních dní v letošním říjnu. PMI zůstává pod 50 body. 

Koruna se spolu s dalšími měnami v regionu svezla s eurem, které celý den posilovalo k dolaru. Posílila z 25,50 na 25,30. Po nočních zprávách o tom, že pomoc Řecku se zase odkládá, a že Francii byl snížen rating, sice euro oslabilo zpět, koruna ale už (zatím) nereagovala. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).