Hlavní navigace

Řecká anabáze včera postoupila do dalšího kola

11. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řecká vláda by postupně měla ustupovat od úsporných opatření, což se jistě nebude líbit eurozóně ani MMF


Možnost sestavit vládu dostal již třetí v pořadí, šéf strany PASOK. Ten má prozatím největší naději většinovou koalici sestavit společně s levicovou stranou DIMAR. Vláda by postupně měla ustupovat od úsporných opatření, což se jistě nebude líbit eurozóně ani MMF. Ani ve Španělsku není situace moc přehledná. Dnes by měla vláda představit plán na záchranu bankovního sektoru. Očekává se, že špatná aktiva napojená na nemovitosti budou vyvedena do jiných institucí, dále by měly být navýšeny rezervy na zdravá aktiva ze 7% na 30%. Hlavním cílem je uklidnit trhy, což bude ale za současných okolností velmi složité.

Obchodování v USA se včera odehrávalo celý den v zisku. Jediným makro ukazatelem, který mohl rozhýbat trhy, byly zveřejněné žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ty ale skončily v souladu s odhadem analytiků a proto byla celý den poměrně nízká volatilita. Hlavní akciové indexy zakončily obchodní den smíšeně: S&P +0,25%, Nasdaq –0,04%, Dow Jones +0,16%. Asijské trhy reagovaly negativně na špatné zveřejněné výsledky banky JP Morgan a uzavřely včerejší seanci ve ztrátě. Dnes v 7:30 ještě vyšla data o čínské průmyslové produkci, která byla horší než očekávání, což bude mít negativní vliv na dnešní úvod. Německý DAX krátce po zahájení obchodování –0,8%.

Na včerejším odpoledním konferenčním hovoru pro analytiky společnosti ČEZ padly podle nás dvě zajímavé informace/názory. Zaprvé, management ČEZ poměrně upřímně odpověděl na otázku, zda si myslí, že současné ceny elektřiny na trhu (mírně pod 50 EUR/MWh) jsou již pevným dnem, negativně a nevyloučil tak další pokles cen ve středoevropském regionu. Zadruhé, v současné době platná celoroční guidance ČEZ počítá s příznivým a rychlým výsledkem jednání v Albánii. Odchýlení od tohoto scénáře by tak zřejmě mělo negativní dopad na guidance. Obě zmíněné zprávy považujeme za mírně negativní, i když nepředpokládáme výraznou tržní reakci. (Marek Hatlapatka)

Výsledky dnes ráno zveřejnila španělská telekomunikační společnost Telefónica, většinový majitel české firmy Telefónica CR. Výsledky hodnotíme jako mírně negativní zejména na úrovni OIBDA, která dosáhla 5.08 mld EUR v porovnání s očekáváním 5.23 mld EUR. Zveřejněné výnosy byla naopak mírně lepší, když dosáhly 15,5 mld EUR při očekávání 15,4 mld EUR. Zklamání se ale investoři dočkali na úrovni čistého zisku, který dosáhl 768 mil EUR (očekávání 1,62 mld EUR). Tento rozdíl byl do značné míry způsoben jednorázovým odpisem italské dceřiné společnosti Telecom Italia. Špatné výsledky ve Španělsku firma kompenzuje dobrou výkonností v Jižní Americe. I přes negativní výsledky firma potvrdila svoje výhledy na rok 2012.

skoleni_27_5

 Dnes očekáváme:

Z významných makrodat očekáváme v USA v 14:30 ukazatel PPI a v 15:55 poté spotřebitelská důvěra dle University of Michigan. Během dne zveřejní Evropská komise výhled růstu a inflace na letošní a rok. Z aukcí státních dluhopisů dnes budeme sledovat v 11:00 aukci italských pokladničních poukázek.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).