Hlavní navigace

Ranní zprávy z finančního trhu

22. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak si vede euro, dolar a koruna? Přečtěte si novinky pohledem Jana Vejmělka, analytika Komerční banky.

Zprávy a události

Prodeje stávajících domů v USA v únoru nečekaně klesly o 0,9 % m/m na 4,59 mil. jednotek, když trh naopak počítal s růstem o 1,1 %. K lepšímu byl ovšem revidován výsledek za leden, a to z původních +4,3 % m/m na +5,7 % m/m.

Euro včera korigovalo předchozí zisky

Po dosažení dvoutýdenního maxima euro proti dolaru své zisky částečně korigovalo. Zatímco v průběhu včerejší asijské seance se kurz USD/EUR ještě šplhal výše a dostal se na dosah hladině 1,3300, v průběhu evropského obchodování euro mírně oslabovalo směrem k 1,3200 USD/EUR. Krátce se kurz dostal dokonce až k 1,3180 USD/EUR.

Dnešní den přinese zajímavé ekonomické statistiky z obou stran Atlantického oceánu. Z Evropy to budou první odhady březnových PMI indexů aktivity v průmyslovém sektoru i v sektoru služeb. Očekávání jsou celkem optimistická. Pro nás je podstatné, že trh čeká další zlepšení v Německu, což by mělo pomoci i výsledku za eurozónu jako celek. Ze Spojených států se jako každý čtvrtek dočkáme statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za předchozí týden. Výsledek hluboko pod úrovní 400 tisíc by měl potvrdit zlepšující se tendence na americkém trhu práce.

Včera již koruna tlakům na oslabení neodolala

Včerejší den středoevropským měnám příliš nevyšel. Polský zlotý a maďarský forint pokračovaly v úterý nastartovaném oslabujícím trendu. K tomu se včera přidala i čeká koruna, která se ještě předevčírem držela poblíž několikaměsíčních maxim. Všechny středoevropské měny včera oslabovaly zhruba ve stejném rozsahu o 0,9 % až 1,0 %. Česká koruna zahajovala včerejší seanci na mezibankovním trhu na 24,44 CZK/EUR, v odpoledních hodinách bylo euro o více než dvacet haléřů dražší.

Oslabování regionálních měn souviselo především s oslabujícím eurem na trhu s dolarem. Euro po dosažení dvoutýdenního maxima své zisky korigovalo. Maďarské měně nepomáhají obavy z toho, že dohoda Maďarska s MMF a EU ohledně úvěrového rámce nebude jednoduchá. Polský zlotý pak nepodpořil relativní neúspěch aukce 10letých státních dluhopisů, když se nepodařilo prodat plánovaný objem. Koruně nepomohla informace, že mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vyplatí svému mateřskému koncernu Volkswagen s loňského zisku dividendu ve výši 7,1 mld. CZK. To připomnělo, že nastává sezóna dividend, tedy přesunu v tuzemsku vydělaných zisků směrem k zahraničním vlastníkům.

Výnosová IRS křivka se včera posunula mírně dolů (o cca 2 bb), výnosy státních dluhopisů klesly ještě výrazněji. Domácí dluhopisový trh totiž včera zažil aukci tříletého státního dluhopisu s fixním kupónem a jedenáctiletého dluhopisu s proměnlivým úročením. Aukce obou papírů se potkala s velmi silnou poptávkou. Ve výsledku to vedlo ke zúžení asset swap spreadů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).