Kdysi jsem u nich měl i firemní účet. Stálo to nějakou korunu, ale fungovalo to dobře. Dokonce měli slevu v případě, že na účet chodilo měsíčně tuším víc než 100k. Pak se rozhodli zdražit. Prostě minimální paušál pro firemní účet 400Kč. Přemýšlel jsem, zda se to vyplatí - výhoda byla dobré e-bankovnictví zděděné ještě po Expandia Bance a také okamžité online převody v řadě českých e-shopů. Nakonec jsem si spočítal, že tohle prostě ne. Udělal jsem firemní účet u Fia s tím, že uvidím, jak je na tom tahle zadarmobanka a pokud se osvědčí, udělám z ní hlavní firemní účet a RB zruším.
Lenost by byla důvodem, proč bych jinak k Fiu nečuchnul - RB fungovala dobře na to, co stála. Nicméně díky nenažranosti (pardon, orientaci na movitější klientelu) jsem zjistil, že Fio umí prakticky totéž, bankovnictví perfektní (žádné bazmeky v Javě nebo ActiveX), návštěva pobočky víceméně po založení zbytečná a hlavně nejen nulová cena, ale ještě jsem v plusu díky úrokům. Takže RB šla do pryč hned po prvním měsíci a světe, div se, nestalo se vůbec nic, naopak díky notifikacím mailem (zdarma, ne za 2 koruny) se pár věcí zautomatizovalo.
Soukromé eKonto Premium jsem si tam nechal. Nechám i nadále, ty bankomaty zdarma jsou mi ukradené a poplatek za odchozí platbu taky. A uvidíme, co bude dál, protože jestli začnou utahovat kohout, už přesně vím, kam se soukromým účtem jít. U Fia ho nemám zatím proto, že na rozdíl od RB nenabízí levné a hlavně *funkční* cestovní pojištění pro celou rodinu.
Výluky. Napříkad lyžování je až v té prostřední variantě, vysokohorská turistika je pouze do 3500m. Docela jsem ocenil, když jsem v La Pazu (3600m n.m.) dostal horskou nemoc a pojišťovna (tenkrát jsem byl u eBanky a pojišťovna byla tuším Amcico) vyplatila vše do posledního haléře. A že pojištění platilo i pro cesty amazonskou džunglí daleko od civilizace a garantovalo i případnou leteckou pomoc (vše jsem si před odletem ověřoval, abych se pak nedivil).
U Fia by mi řekli, že do La Pazu jezdit nemám, protože procházka po náměstí je vysokohorská turistika po vyznačených trasách.
Pojištění tak, jak ho má Fio nastavené, není vhodné ani pro typického paštikáře jezdícího do Chorvatska, protože ani nejdražší varianta se nevztahuje na ".... plavání a šnorchlování", pokud jsou jedním z hlavních cílů cesty. Nápodobně úrazové pojištění - explicitně vylučuje vše vzniklé při sportu.
Dobré pojištění poznáte tak, že podmínky jsou jednoznačné a seznam výluk minimální plus když si v praxi ověříte, že se pojišťovna nevytáčí a nezkouší vás "udělat". Již první podmínka u Fia splněná není, ty výluky jsou brutální. Aby ne, když to pro ně dělá Česká pojišťovna. Znáte reklamštinu - jak je někde napsáno "může být uplatněno", znamená to "bude uplatněno" (je-li to ve váš neprospěch). Je-li tam "může omezit plnění až o ...", znamená to "plnění bude omezeno o ..." atp.
Bohužel neznám. Když jsem zagooglil, tak na stránce produktu vůbec není odkaz na všeobecné podmínky:
http://www.unicreditbank.cz/web/obcane/pojisteni/cestovni-pojisteni-travel
Z toho usuzuju, že cílí na hejly, kteří se o podmínky nezajímají a stačí jim reklamština typu "pojistné limity od 1,7 mil. Kč u varianty TRAVEL Basic a od 3 mil. Kč u varianty TRAVEL Plus", takže za mě bych se tomu už z principu vyhnul. Nebudu čtvrt hodiny hledat, zda někde VOP budou zašantročené, podstatné pro mě je, že banka se za ně stydí - a asi má proč.