Vlákno názorů k článku Pyramidy a investice českého státu nesou jen málo rozdílů od benzin - 1) Clanek uvani jako dukaz neefektivity centralniho planovani,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 1. 2010 14:30

    benzin (neregistrovaný)

    1) Clanek uvani jako dukaz neefektivity centralniho planovani, krach nekterych takovychto systemu. Ignoruje pritom zcela dnesni Cinu a Vetnam. A stejne tak ignoruje treba cerny patek, ktery byl krachem demokracie a trzniho hospodarstvi temer v cele evrope. Igrnoruje i dnesni Madarsko, Irsko atd.

    2) Stat pry nevi ktere silnice vyuziva nejvice ridicu. To je naprosty nesmysl. Nejen ze stat ma o tom statistiky (provadi pocitani), ale prave tyto silnice opravuje prednostne. Hlavni tahy nebyvai dlouhodobe v havarijnim stavu, prave naopak vedlejsi silnice byvaji v havarijnim stavu. Proto take existuji ruzne urovne kvality silnic.

    3) Srovnani nakladu na stavbu silnic s cenou obytnych staveb je obdobne mimo, jako srovnavat naklady na nakup pocitace a nakup pracky. Oboji slouzi k uplne jinym ucelum, ma to uplne jine normy, stavi to jine firmy, rozsah projektu je jiny atd.

    Napr. prilis mnoho obydli se u nas nehrabe kilometr do skaly a ani se nestavi na dvacet metru vysokych pilotech.

    4) Otazka: Pomahaji statni investice ekonomice? Nema tak jednoznacnou odpoved jak tady prezentujete. Pokud jsou vynalozeny dobre, tak zcela jiste ano, protoze napr. stat je vetsinou lepsi dluznik nez kdokoli jiny, takze ma moznost si pujcit za lepsich podminek.

    Navic „stat“ jsou lide. A pak tedy lze otazku preformulovat: „Mohou spolecne investce lidi pomoct ekonomice?“ A tam je jiste odpoved ANO.

    Navic, to ze stat musi penize vybrat a na to potrebuje aparat, a blalbalbalbal­balbalbalbal je pravda, stejne jako je to u firem. Pokud ma firma investovat penize (nebo jakkoli pouzit) musi je nejprve od nekoho vybrat a na to potrebuje urcity aparat.

    5) Dalsi vasi chybou je personifikace spolecnosti (firmy). Pouzivate napr. spolecnost" „chce videlat“, „ohlida si“ atd. To ale neni vubec pravda. Spolecnost nic nechce, ten kdo muze chtit je zamestnanec spolecnost a nebo vlastnik spolecnosti. A oba chteji hlavne vydelat. Paklize budou moct vydelat dnes tolik, aby zitra vydelavat uz nemuseli tak to tak vetsinou udelaji a je jedno kolik zdroju se pritom spotrebuje, nebo jak se tim poskodi zivotni prostredi.

    6) Nepocitate zajmove skupiny a stat a vse kolem nas do trzniho hospodarsti, pritom je zcela bezne vypocitavat naklady ledasceho. Napr. naklady na lenost cloveka, ktery misto toho aby si koupil neco levne pet kilometru od domu si to koupi v kramu za rohem atd. A stejne je tomu i v tomto pripade. Pro bezny subjekt na trhu je drazsi neco zmenit (omezit zajmove skupiny, omezit vliv statu) nez to tak nechat byt.

    P.S.: Cela ekonomie ma podobnou zakladni myslenku jako Darwinova teorie. Je zde neustale boj o misto boj o to byt efektivnejsi nez nekdo jiny, atd. Tech spolecnych znaku je fakt hodne, a stejne tak i na trhu vznikaji ruzne zakerne zbrane, ktere sice casto nejsou podle zakona (ktery si taky vytvorily subjekty na trhu), ale pouzivaji se. A stejne tak jako v prirode mohou i na trhu prezivat neefektivni druhy. I kdyz, z jakeho pohledu se ta neefektivita ma merit?

    Nicmene jedna vec je zcela nepopiratelna. Jakozto inteligentni tvor se clovek vyvinul takovym zpusobem, ze jiz nesouperi za kazdou cenu a pomaha jinym, vytvari spolecenstvi, spolupracuje a pestuje i ekonomicky neprinosne aktivity. A sme zatim nejspis nejvyvinutejsim druhem.

  • 29. 1. 2010 1:05

    bez přezdívky

    1) Čína zmenila pravidlá viac ku kapitalizmu, nie ku centralizácii

    2) Hm, šiel si niekedy nedávno po D1, po plzeňskej v Prahe, atď?

    4) Aký je pomer štátom dobre vynaložených peňazí a vynaložených zle? Štát si môže požičiavať, ale za akú cenu? Že okradne svojich vlastných občanov a splácanie nechá na nich. Čo je lepšie: a) požičať si za výhodný úrok na nezmysly, alebo nepožičiať si vôbec?

    Áno, aj firma musí peniaze pre seba nejak vybrať. Problém je, že to nie je tak, že buď ich vyberie firma, alebo štát. Firma ich musí vybrať tak či tak a k tomu na dôvažok ešte aj štát. Čistá strata. Pritom neexistuje žiaden dôvod, prečo by štát mal byť lepší investor, práve naopak, existuje kvantum dôvodov, prečo bude a je horší.

    5) Súkromá firma (jej vlastník), práve naopak má záujem spotrebovať čo najmenej zdrojov, pretože tak má nižšie náklady a teda vyšší zisk.

    ps: Neefektívne firmy môžu prežiť iba za jednej podmienky a to tej, že nad nimi niekto drží ochrannú ruku. Napríklad štát, keď dotuje podniky ktoré nie sú schopné sa uživiť samé. A nie len to, aby ich štát mohol dotovať, musí zobrať tým úspešným. Je to totálne hlúpa stratégia.

  • 29. 1. 2010 13:49

    benzin (neregistrovaný)

    1) V Cine stale neexistuje volny trh a stat do rizeni zasahuje daleko vice nez tady v CR. Z toho by se dalo odvozovat, ze naopak vetsi kontrola statu a nikoli mensi je efektivni. Ale take se z toho da odvozovat, ze neni vhodna kontrola absolutni.

    Nicmene vsechto to narazi na mistni podminky, ktere sou v ruznych mistech ruzne. Narazi to i na chovani lidi, jejich sklon k podvadeni atd.

    ALE HLAVNE ja tvrdim ze ten clanek je mimo, to co pouziva jako dukaz, totiz zadnym dukazem neni. Je to pouze „zkouska“. Vsechno co muzeme o tech zrizenich tvrdit, je ze meli problemy a ze diky nim zanikly. Muzeme mozna poukazat na nektere chyby, ale neda se z toho usuzovat, na to jestli system s podobnymi rysy musi byt nutne neuspesny.

    2) Presne tyto silnice stat opravuje a zaroven se snazi budovat soubezne komunikace, ktere by jim odlehcily (napr. staveji spoj k Olomouci pres Hradec Kralove). Hlavne to taky ukazuje na to ze stat stavi dalnice ktere sou potreba. Nebo snad se stavi nekde dalnice mezi Horni Lhotou a Dolni Lhotou? A nebo se skutecne dalnice stavi tam kde sou potreba?

    Btw. konkretne do Ostravy mela stavet dalnice jedna Izraelska firma a pak tam mela brat mitne a dopadlo to dost bidne.

    4) Opet tady uz resis efektivitu vynalozeni tech penez. Jenze clanek tvrdi ze jakekoli penize vynalozene statem ekonomice nepomahaji a to pravda neni. To co sem psal ja, byl pouze dukaz sporem.

    Uvedomte si ze platba dani je platba za sluzbu, kterou stat zajistuje. Nic jineho. Mozna nemate takovou volnost jako treba u nakupu auta, ale je to vlemi podobne treba platbe za elektrinu, kterou proste platit musite, nic jineho vam nezbyva a moc si v cene taky nevyberete.

    5) To nemate pravdu. Firma zlikviduje zdroje pokud je ma levne. Napr. ceske hnede uhli, ktere CEZ pali v elektrarnach a elektrinu prodava. Proste protoze je to pro ne dneska levne. Az nam budou zdroje chybet, uz jim bude jedno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).