„Úvěry pro běžné občany budou drahé, takže lichváři budou mít žně.“
Pro běžné občany spíš budou úvěry hůře dostupné, a tak půjdou jinam, kde ty peníze sice budou dražší, ale dostanou je. „Lichváři“ vždycky budou mít podstatně dražší úvěry než banky apod.
Jinak souhlasím, zásadní problém dluhové pasti jsou právě ty „mimobankovní“ půjčky, které tímto zákonem snad nejsou vůbec dotčeny.
Že peníze utratí do druhého dne? To jste pěkně vedle. Ještě týž den co jim přijdou na účet. Přesto budou chtít odstoupit od smlouvy, protože se budou domnívat, že když odstupují od smlouvy, tak nic vracet nemusejí. Vsaďte se, že tomu tak bude. Budou znovu a znovu tvrdit, že smlouvě nerozuměli. Já být subjektem, který půjčuje peníze, tak dám přímo do smlouvy klauzuli o tom, že dotyčný stvrzuje, že jednotlivým bodům smlouvy bez výhrad porozuměl. Jenže to asi bude bačkoru platné, protože pak bude v televizi tstejně vrdit, že tomu nerozuměl, ale že to musel podepsat s tím, že rozumí, protože jinak by peníze nedostal. Těm lidem nejde o nic jiného, než za každou cenu obdržet jakoukoli půjčku a v jakékoli výši, aby tzv. „zaplácli“ dluh toho, kdo nejvíce křičí, takže ten nejvíce křičící i když půjčil peníze jako poslední, by měl přijít ke svým penězům jako poslední. A to už vůbec nemluvím o otázce zvýhodňování věřitele jako trestného činu. Těmto lidem nepomohou žádné zákony. Pomohl by jedině zákon, že každý kdo bude chtít půjčovat legálně peníze, bude muset mít licenci ČNB. Jakmile bude mít licenci, stane se automaticky členem všech registrů, se všemi povinnostmi a právy (takže žádná výběrová organizace) a kdo bude peníze půjčovat načerno a přijde se na to, musí nastoupit tak tvrdý postih, že ho přejde humor dokonce života.
Myslím, že lidi hezky podceňujete, lidé se již dost napálili a mnozi si již více nepůjči. Polovina z nich stejně za své problémy nemohla, ale právě ty podvodné smlouvy a skryté velice nevýhodné poplatky je dostaly do těchto problémů.
Co dělaly některé společnosti je až nehorzné, chtěli splátku dřív než jste dostal úvěr a klidně vám pak daly 100%penále úvěru, jedne pani sgtrhli 25% poplatek z úvěru za sjednáni úvěru, snkce které se kvůli jedné opožděné splátky vyšplhali ze čtvrt miliónu na skoro dva milióny věhem pár měsíců. Zabavobali majetky a přitom neměli povoleni od ČNB. Je to nehoráznost co se tu dělo a to, že někteří naoko rychle dali do podmínek vráceni půjčky, je až teď když ví, že to bude uzákoněné.
Měli by jste být rádi, že aspoň částečně se tyto praktiky zatrhnou. Bankám nevěřím, ty budou zase hledat skulinky v zákoně, smutné je, že i ty banky nám lhaly v reklamách i ve smlouvách.
Tak si ten zákon nejdřív přečtěte, než něco plácnete. Hned druhý paragraf celkem jasně definuje, na co se zákon nevztahuje. Skutečnost, že je úvěr „mimobankovní“, zde nehraje roli.
Lichva je trestná už dlouho, jenže dokázat někomu lichvu ve smyslu trestního zákoníku je velmi obtížné (musí jít o zneužití něčí tísně nebo rozumové slabosti atd.).
Naprostá většina lidí, kteří naletěli nějakému vychcánkovi, vám potvrdí, že došli ke zjištění, že zákon je na straně vychcánka. Teď se to jen trochu otočí.