jednoduše. Toman a další nenažraná advokátská čuňátka si myslela, že z těchto sporů budou mít poměrně slušný a pravidelný příjem. Najednou ale zjišťují, že se svými "právními názory" jsou vedle jak ta jedle. Tak klienty, které v podstatě mylně informovali, teď budou vyzývat, aby vzali své žaloby zpět, protože by se ve finále mohlo stát, že právě ty kanceláře dostanou přes ústa. Já jsem od počátku říkal, že by bylo nesmyslné, aby soud měnil něco, k čemu se klienti zavázali v mnoha případech už před lety. Byla by to zjevná retroaktivita, nic jiného. Koneckonců, jak i v této diskusi bylo opakovaně zmíněno, dlužníky nic kdo do úvěrů nenutil, bylo to jejich svobodné rozhodnutí. A pokud jim poplatky, které banky účtovaly, připadaly nepřiměřené, nic jim nebránilo buď jít k jiné bance nebo si úvěr, resp. hypotéku vůbec nebrat.
Zajímavé, že zpětné změny smluv (např. u stavebního spoření) v neprospěch klientů nikomu nevadí, ale když by se náhodou měly zpětně změnit smlouvy ve prospěch klienta, je to strašný problém.
Proč se banky nebránily tomu, když se rozhodlo, že se sníží státní příspěvek i u smluv, které jej měly zanesen do smlouvy? Přitom to byl STÁTNÍ příspěvek, banky nic nestál. Jistě, že jim to nevadilo, protože banky nic nemusely řešit. Ale najednou, když náhodou stejný princip má být uplatněn v jejich neprospěch, je to všechno strašně špatně.
Mimochodem, jak tady doporučoval někdo předtím - nejdříve zkuste přestat bydlet v mamahotelu, pak teprve melte něco o tom, že si člověk žádnou hypotéku vůbec brát nemusí.
Stále se oháníte dohodami a já váš postoj chápu, ale zkuste pochopit skutečnost, že pokud je vám jenom něco předkládáno a máte na výběr "podepiš nebo nebydli," nejde o žádnou smlouvu, ale obyčejné vydírání. Až bude možnost srovnávat produkty na trhu a ty se od sebe budou opravdu lišit, pak teprve bude moct existovat alespoň iluze smluv. Do té doby o žádné "dohodě" nemůže být ani řeč, jde jen o zneužití postavení jedné strany v její vlastní prospěch, o nic jiného.
To už potom rovnou nemusíte v zákoně řešit třeba lichvu. Proč? Když se klient v bezvýchodné životní situaci zaváže k tomu, že zaplatí 2000% RPSN (a to už jsem viděl na nějakém webu jako vážně míněnou nabídku), je to podle vaší logiky čistě jeho problém. A máte pravdu, protože existují alternativy. Ovšem co kdyby 2000% RPSN nabízely veškeré půjčující společnosti a člověk by neměl jinou možnost, jak si obstarat peníze, než na toto přistoupit? Bylo by to také v pořádku?
Smlouva je neplatná je-li uzavřena v tísni, pod nátlakem, za nápadně nevýhodných podmínek apod, ale na to se stěžovatelka neodvolávala, to by potom mohla napadnout i výši úroku. Ale ona napadla jen poplatek a ne pro jeho výši, ale pro něj samotný. A důvody, které uvádí, platí i kdyby ten poplatek byl 1,-Kč za rok. A lichva není lichvou, kvůli úrokům, ale kvůli vysokým úrokům. A proč do toho plést bydlení? Podle důvodů. Které stěžovatelka uvádí, by poplatek byl nezákonný, i kdyby si půjčila na dovolenou v Karibiku.
Musíte to brát tak, že onu ústavní stížnost napsali zoufalí advokáti v čele zřejmě s Tomanem, kteří si mysleli, že z této kauzy budou mít zlatý důl. A ono ejhle! Obecné soudy je vesměs poslali..., no, víte kam, což bylo celkem jasné i trochu poučeným laikům od začátku. A tak se Tomanovci vrhli na Ústavní soud, aby logicky předpokládaným rozhodnutím ÚS zavřeli ústa lidem, které zblbli. Ono by se totiž ve finále mohlo stát, že ty ovce, které se nechali těmito advokát zhloupnout ještě víc, mohly chtít náhradu za soudní poplatky právě po oněch advokátech...
Jasně, to máte samozřejmě pravdu. Ovšem lichva jako taková je celkem pregnantně formulována v trestním zákoně, takže není co řešit. A to ani tehdy, pokud si dnes ode mě půjčíte 99,- Kč s tím, že mi zítra vrátíte 200,- Kč. Je to vaše rozhodnutí a rozhodně není na mě jako na vypůjčiteli, abych vás přemlouval k nižší částce, kterou mi vrátíte.
Pokud píšete o vydírání, tak byste nejdřív se měl seznámit s tím, co obsahuje skutková podstata jednání, které je posuzováno jako vydírání. Zkuste to. Produkty na trhu je samozřejmě možné porovnávat už léta. To, že to lidé nedělají, za to já nenesu odpovědnost. Jen si vezměte, kolik lidí ještě stále platí poplatky za své běžné účty, ač není problém najít si účet u banky, u níž budu mít i ten běžný účet naprosto bez poplatků. A pak píší a rozčilují se, že jim banka účtuje poplatky, a to někdy i v řádu stokorun. Já má např. bezpoplatkový účet už asi 10 let, ale pravda je taková, že si to trošičku musím hlídat, abych splnil podmínky oné bezpoplatkovosti. Český "kverulant" však obecně raději nadává, než by zvedl zadek a sám přistoupil k nějaké změně.
Jinak mi naprosto není jasné, co máte v souvislosti s hypotékou na mysli tím, že se někdo dostane do bezvýchodné situace a upíše se zaplatit 2000% RPSN. Jednak nevím o nikom, kdo by na něco takového šel, jednak kdo by něco takového nabízel (zřejmě jakási legenda), jednak, jak říkával už v 90. letech minulého století Klaus, pod pražskými mosty je místa dost... A vaše co by kdyby? Nu, to snad ani nestojí za komentář.
K tematu jeden pruzkum: http://finexpert.e15.cz/uvery-polovina-cechu-si-nesrovnava-konkurencni-nabidky
Lidi si tady stezuji, ze neni moznost vyjednavani, pritom spousta z nich se ani poradne nezajima o alternativy. A osobne si myslim, ze z jejich rad se pak rekrutuji ti nejvetsi kriklounik, kteri se po hlave vrhli do toho vymahani.
Dalsi vec je, ze si zive pamatuji diskuze treba o telefonnich tarifech a ruznych retencnich nabidkach, kde opet spousta lidi nadavala na to, ze aby se dostali na dobrou cenu, tak by se museli s nekym dohadovat.
Zkratka je to tak, ze velka cast lidi nestoji o vyjednavani ani se jim nechce porovnavat. Proste prijdou do svoji banky a vezmou si, co jim banka nabidne. A pak nekde neco zaslechnou a hned se hrnou do zalob.
Mimochodem, kdo z vas, kteri tady tvrdite, ze nebyla zadna moznost, jste se pr brani toh uveru o tu moznost alespon zajimali? A kdo jste pred podpisem smlouvy prosli tu smlouvu se svym pravnikem?
V nejstarších smlouvách, ještě z poloviny 90. let, to opravdu bylo. Možná tu smlouvu ještě doma najdu.
Ony se SS učily psát ty smlouvy postupně, a některé ještě dnes nemají přesně specifikované, například jsem nikde neviděl, co se stane, když je smlouva přespořena připsáním úroků po jejím ukončení. (Ale je pravda, že jsem nestudoval smlouvy všech SS.)
Mohu vás ubezpečit, že se nestane vůbec nic. Po dospoření či přespoření už nemáte nárok na státní příspěvek, ale smluvní úročení i nadále platí. A mohu vás ubezpečit, že je celkem legrace, když stavební spoření nemůže vypovědět smlouvu kvůli přespoření třeba proto, že můj syn, na kterého je smlouva uzavřena, je nezletilý, tudíž bez přivolení soudu nemohu vypovědět smlouvu já, což tedy ani nechci, ale nemůže to učinit ani stavební spořitelna. Tudíž jí nezbývá, než i nadále úročit 3 procenty, a to až do zletilosti mého syna. Vím, skřípou zuby, ale to je jen a jen jejich problém.
Zřejmě máte na mysli stavební spoření. Ovšem tam to bylo jinak, protože došlo ke změně zákona. A možná jste i zaregistroval, že ona změna zákona byla předmětem jednání Ústavního soudu. Výsledek onoho jednání sí můžete dohledat. Takže vy tak nějak srovnáváte dvě věci, které až zas tak srovnatelné nejsou, neboť ohledně bankovních poplatků k žádné změně zákona nedošlo. Státní příspěvek u stavebního spoření byl snížen, ovšem opět nešlo o snížení zpětné, tedy retroaktivní, ale o snížení budoucí. Chápete?
A pokud se týká vaší výzvy, abych nejprve zkusil přestat bydlet v mamahotelu, tak to jste opět mimo mísu a směji se od chvíle, kdy jsem si tuto hloupost, kterou jste mi napsal, přečetl. Milý pane, je mi 53 let a od svých 19 let s rodiči nebydlím, živím se sám a vše, čeho jsem dosáhl, jsem dosáhl jen a jen svým přičiněním. A to pomíjím to, že moje matka je již deset let po smrti... Takže, pokud vaše inteligence je vyšší, než pokojová teplota, tak možná pochopíte, že vaši poznámku považuji za nejen směšnou, ale i značně trapnou.
Vážený pane, já se směji už od chvíle, kdy se mi snažíte nakecat, že snížení státních příspěvků neplatilo pro staré smlouvy. Zrovna tak mi přijde vtipné, že zneplatnění pasáže smlouvy, která se nelíbí klientovi, je podle vás zhůvěřilost, ale zneplatnění pasáže smlouvy, která se nelíbí politikovi, je podle vás v pořádku...
A vaši historku o tom, jak jste si všechno vydřel, si ponechte, pochybuji, že vám ji někdo uvěří - jinak byste takto stupidně netlachal nesmysly. A pokud by vám bylo tolik, kolik tvrdíte, věděl byste o dané situaci daleko víc a byl zkušenější. A nebo pokud jste posledních 20 let proseděl u TV Nova, nedivím se, že máte názory, jaké máte, i ve vašem věku.
Ale chcete-li, snažte se dál. Ti, kdo o tématu mají alespoň potuchy, se vašimi příspěvky dobře pobaví. A ti ostatní mají už pod tímto článkem dostatek variability názorů a argumentů, aby si udělali vlastní závěr,
Smát se můžete jen proto, že jste to nepochopil. Nic jsem nenapsal o tom, že by se změna výše státního příspěvku netýkala starých smluv. Těch se samozřejmě také týkala, ale pouze pro budoucno. nikoliv zpětně. A v případě poplatků u hypoték lidé chtějí vrátit poplatky, které jednak byly smluvně ošetřeny, jednak už byly uhrazeny. Takže kde máte nějakou analogii? Jinak samozřejmě něco jiného je změna zákona, něco jiného je, když se něco nelíbí klientovi.
A že mi nevěříte? Nu, to je váš problém, já vás přesvědčovat nebudu. Ovšem nejspíš nevěříte proto, že vy na to nemám, tedy máte akorát na to žít z půjček a ještě se kvůli tomu vztekat. Jinak pokud byste měl snahu, tak byste ze zdejších příspěvků zjistil, že ani zdaleka nejsem jediný s obdobnými názory. Ale to se vám nehodí do krámu, že? takže se dobře bavte, já se zase dobře bavím nad hloupostí vaší.