Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Propastné rozdíly průměrné mzdy a kupní síly od anonym - Občané ve střední a východní Evropě mají mzdy...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2008 11:11

  anonymní
  Občané ve střední a východní Evropě mají mzdy mnohonásobně nižší než občané v západoevropských zemích, ale současně je zde nesrovnatelně levněji, a proto jsou rozdíly menší.
  Jestli dobře chápu "současně je zde nesrovnatelně levněji" - tak se to vztahuje k západoevropským zemím - a tudíž rozdíly nemohou být menší, ale naopak ještě vyšší.
  Jestli měl autor na mysli a vztahoval "nesrovnatelnou levnost" k východní Evropě, tak se trochu mýlí. Možná to platilo před nástupem ODS k moci, nyní četné reportáže o nákupech všeho Čechů v pohraničí /a vlastní zkušenosti k tomu mohu přihodit/ svědčí o opaku. A články o nižších bankovních poplatcích či v nebulvárních Hospodářských novinách články o levnějších autech v cizině (vč. naší škodovky) to potvrzují.
  Vše je zprůměrované. Zatímco u nás v Praze vidíte plná obchodní centra, multikina, luxusní automobily za několik milionů, na venkově lidé berou útokem Lidl, když tam mají v akci housky za 1,50 a mléko za 11,90, jezdí v zaostalých škodovkách, o kultuře si mohou nechat zdát /nejen z finančních důvodů/ a z ekologického topení plynem přecházejí zpět na topení dřevem /znamená to v sezoně skoro každý víkend kácet v lese, doma pak řezat a štípat, ukládat pod střechu/, uhlím a jiným sajrajtem atd. A když se to zprůměruje, vyjde, že každý má 1,5 auta, dřevem topí na chatě a do kina zajde 2x měsíčně. Což vůbec nevypovídá o katastrofální životní úrovni velké části obyvatelstva.
  Ano, můžeme si dopřát DVD přehrávače a rekordéry, MP3 přístroje atp. Dokonce někde na Nově ukazovali, co můžeme mít nyní a co jsme v minulosti mít nemohli. DVD nebo MP3 jsme zkrátka za minulého režimu mít nemohli, protože tyto technologie zkrátka neexistovaly! Klasické video se dalo sehnat v Tuzexu nebo i na běžném trhu, ale stálo podstaně více než nyní, ale za cenu, že zase jiné, životně důležitější věci stály podstatně méně než stojí dnes (MHD, tisk, nájmy v bytech, eletřina, voda, plyn ...)
  Rovněž nelogické jsou rozdíly v odměňování stejných pracovních pozic v rámci té které lokality v ČR nebo v rámci toho kterého zaměstnavatele. Proč má mít pracovník na venkově mzdu 20 tisíc, bude-li zaměstnán v ČEZu nebo v bance, bude mít za tu samou práci 30 tisíc a bude-li to vykonávat v Praze, bude brát 40 tisíc. Pro mne je to nelogické a diskriminující.
  Vím, najdou se vyhaněči, kteří mne budou směrovat do Irska, ať si zvýším kvalifikaci a studuji jazyky. Ale pokud na takovéto potupnosti přestoupím, budu tím živit spoustu dalších zbytečných lidí (jejichž část platu bych mohl užitečnějí užít sám), má práce se zbytečně prodraží o náklady takovýchto "supů", nehledě na to, že by zaměstnavatel nebyl schopen řadu pozic náležitě zaplatit s ohledem na získanou kvalifikaci a dovednosti.
  Ve vyspělé cizině rovněž každá uklízečka nebo prodavačka (sorry, nechci takovéto profese podceňovat, ale napadají mne v souvislosti s katastrofální úrovni odměňování na našem trhu práce) nemá maturitu či státnici, nemusí ovládat Internet a okna a nemusí hovořit 3 jazyky. Přesto na základní věci má.
  Na západě mnoho profesí stávkuje za lepší pracovní a mzdové podmínky. Kdyby viděli, za kolik tady musíme dělat my a co nám zbyde po zaplcení nákladů nutných na život, asi by se divili.
  Pravda, nejsme na tom ještě nejhůř, když se podívám do Polska (které je rovněž dáváno ze příklad v růstu životní úrovně) a vidím tam lidi s kárkou, jak jedou na tržiště (i když mají v místě SM nebo HM - dávají přednost trhu) nebo vezou zastaralou TV do opravny - u nás lidi aspoň jezdí v těch rozpadajících se škodovkách, ale tam nemají ani ty jejich "maluchy" - fiaty 126p ani nic lepšího či horšího. Silnice tam budují s technikou typu koňský povoz, lopaty, výkřikem mechanizace je tam 50 let starý Zetor vyráběný v licenci v Polsku jako Ursus. I nová silnice je hrbolatá, bez svodidel, nějakou moderní techniku tam neznají. přitom pamatuji, jak za socialismu stavěli Poláci silnice u nás. A jak tam chodí lidé oblékaní - naši bezdomovci jsou tam lvi salónů Ale opět: netýká se to velkých měst, ale hlavně venkova.
 • 18. 3. 2008 12:06

  madhu (neregistrovaný)
  Chudoba venkova je vyznamnou soucasti strategie jeho vylidnovani. Zemedelska sobestacnost se hodila pres palubu a potraviny se dovazeji - EU chce nova odbytiste svych prebytku.

  > ať si zvýším kvalifikaci a studuji jazyky. Ale pokud na takovéto potupnosti přestoupím

  Vzdelavat se znamena potupu...? Skutecne zajimavy nazor.

  > Na západě mnoho profesí stávkuje za lepší pracovní a mzdové podmínky.

  Stavkuje se hlavne v socialisticky zamerenych zemich jako Francie a Italie. (Neletejte s Alitalii a AirFrance, nevite, jestli nebude zrovna stavka.)

  Prace v cizine se nabizi i pro nekvalifikovane a bez znalosti jazyka. Videl jsem nabidky od 40k vyse.
 • 18. 3. 2008 15:14

  Pan D. (neregistrovaný)
  V socialisticky zaměřených státech (severské země) se nestávkuje vůbec, ale v těch kapitalistických (Německo) ano.
  > ať si zvýším kvalifikaci a studuji jazyky. - na všechny pracovní pozice nejsou jazyky ani další školy nutné. Jsou profese, kde celoživotní učení je nutné (lékaři, právníci ...), ale takový kopáč, prodavač, zapisovatel ...? Nikdo by nebyl schopen tyto profese, byť v tomto případě s nadbytečným vzděláním, zaplatit. A i tyto profese jsou na trhu práce třeba, úvahy, aby si kopáč zvýšil kvalifikaci a ovládal třeba bagr nebo se z něj stal manager, jsou stupidní, protože někdo toho kopáče také musí dělat a bylo by jinak přemanagerováno ... U řady profesí stačí projít nějakým podnikovým školením - co komu kam poslat za hlášení (termíny a obsah se často zákonnými úpravami mění) vás na žádné škole nenaučí, a pokud ano, nebudou mít dlouhého trvání.
 • 18. 3. 2008 15:27

  Patrik Chrz
  V socialisticky zaměřených státech (severské země) se nestávkuje vůbec
  , Tak třeba Francie je velmi socialisticky zaměřený stát a stávkuje tam každou chvíli někdo. Ano, i toho kopáče je třeba, ale ti se dají (zatím) "dovážet" (z Ukrajiny, Rumunska, ...). A pokud někdo bude dělat silně podprůměrnou pozici, nemůže se divit, že prostě bude mít silně podprůměrný plat.
 • 18. 3. 2008 22:40

  anonymní
  Ale i když má někdo podprůměrný plat, neznamená to, že musí zastávat podprůměrnou pozici. Je to o vykořis'tování.
  A i občan s podprůměrným platem by měl mít nárok na ledničku, byt (ne 4. kat.), kvalitní zdravotní péči, vzdělání svých potomků, důstojný důchod atp.
  Že sem dovezeme na kopání UKáčka, abychom my brzy nejezdili kopat do Německa či Irska nebo dokonce na tu Ukrajinu ... S ODS to nebude problém.
  Nyní zrovna koukám na nováckou 112: vietnamci - většina jich prodává někde na tržištích plagiáty, tedy dělá "podřadnější" práci. Mnozí z nich by dovedli mnohem víc - přesto nemají šanci. Ale jejich děti - jsou daleko ctižádostivější než češi, lépe se učí, mají větší smysl pro odpovědnost a nejsou tak rozcapené jako ty naše. Jen se bojím, že tito přistěhovalci /které po převratu vyháněli ven z republiky ss. Dlouhý, Klaus, Havel ... třeba z mladobolelavské škodovky z pozic, které nikdo z českých lidí nechtěl dělat (ruční broušení špatně nastříkaných karosérií - za socíku tam dělali muklové, ale když pak s. Havel zařídil tu zázračnou amnestii s tím, že ostatní mukly nemůže nikdo nutit pracovat/ či jejich potomci budou jednou stát nad námi s bičem a my budeme ve vlastní zemi otroky.
 • 18. 3. 2008 22:53

  Patrik Chrz
  A i občan s podprůměrným platem by měl mít nárok na ledničku, byt (ne 4. kat.), kvalitní zdravotní péči, vzdělání svých potomků, důstojný důchod atp.
  Pokud má mít takovéto výdobytky občan s podprůměrným platem, musí ten s průměrným mít ale dostatečné zdroje na to aby si koupil 2 ledničky, dvakrát takový byt, .... Pokud je ekonomika dost silná na to, aby si to mohla dovolit, proč ne, pokud ale na to nemá, nemůže o to obírat ty ostatní. Protože veškeré podpory, dotace, dávky, ... nakonec zaplatí ti kolem průměru. Těch opravdu bohatých "co maj miliony/miliardy" je tak početně málo, že rozpuštěno na celou populaci jsou výše jejich daní naprosto zanedbatelné - viz případ v Německu, kde bylo cca 120 lidí obviněno z daňových úniků ve výši několika miliard EUR - rozpočteno ale na celou německou populaci to udělá měsíčně pár Euro.
  Ale jejich děti - jsou daleko ctižádostivější než češi, lépe se učí, mají větší smysl pro odpovědnost a nejsou tak rozcapené jako ty naše.
  Jo, tohle můžu potvrdit, pamatuju na ně na vejšce, někteří dřeli jak koně; při naší příslovečné lenosti nám tu za chvíli budou šéfovat, ale za to si můžeme sami. U nás se lidi spoléhají na to, že se o ně někdo postará, zajistí jim bydlení, práci, důchod, pak se není čemu divit :-(
 • 20. 3. 2008 9:26

  anonymní
  Pokud jste občanem tohoto státu a něco mu dáváte, je přirozené, že od něj budete i něco očekávat!
  Nežijeme v prvobytně pospolné společnosti, měla by existovat nějaká solidarita. Ať již ve zdravotnictví, nebo v důchodech. Když bude neúroda, budeme se spoléhat na zajištění potravin státem. Když bude nějaká epidemie, musí zrovna tak zapracovat stát. Tady žádný soukromník nebo eseročko nic kloudného nesvede.
  Pokud občan nemá zajištěno odpovídající mzdové ohodnocení oproti cenám, které na trhu panují, musí mu někdo zajistit třeba i to nájemní bydlení, pokud nemá na to bydlet ve vlastním. Jestli všechny ty "neschopné" chcete poslat pod most nebo do jeskyň, tak můžeme rozpustit celé statátní zřízení, vládu, úřady - každý nafasuje zbraň a bude tu vládnout zákon džungle. Ale nyní je 21. století ....!!!!!!!!!
 • 20. 3. 2008 14:57

  anonymní
  Ale jo, v případě krize by měl stát zasáhnout. Ale ne permanentně dorovnávat příjmy nebezpečně blízko průměru. Jak jsem psal, stát se může o své občany starat jen tolik, kolik si může dovolit. Pokud sebere těm schopnějším "jedno pivo", aby těm neschopnějším zajistil jídlo a ošacení, málokdo se proti tomu bude chtít bouřit.
  Pokud ale bude chtít brát moc, aby si ti neschopní "mohli taky dovolit jít do kina, do divadla, koupit si TV, ..." vede to k demotivaci, poklesu ekonomiky a v důsledku k chudnutí všech - i těch schopných i těch neschopných.
 • 21. 3. 2008 12:50

  anonymní
  Vzdělání je opravdu mnohdy potupou. Nač je mi dílo A. Jiráska, když ve své práci o něj nezavadím? Pro všeobecný rozhled? To se mi pak ale do hlavy nevejdou jiné, důležitější věci.Nebo jazyk. Od toho tu jsou překladatelé a pokud mi můj zaměstnavatel pocházející z ciziny není schopen koupit vokna nebo office v české lokalizaci, tak je to bordel. Za socíku se aplikovala "dělba práce" a bylo a i dnes je lepší, když všichni neumí všechno, ale každý tu svoji specializaci. Ale zato na výtečnou. Taky určitě nerozumíte opravě svého auta, výstavbě dálničního mostu či chovu slepic na panelákovém balkoně a pochybuji, že kdyby vás tomu /a mnohým dalším pro vás zbytečnostem/ někdo chtěl učit, že byste to neoznačil za potupné.
  Vzdělávání jen mnohdy zbytečně zvyšuje cenu práce a je to zlatý důl pro různé "univerzity", kterých se tu po převratu vyyrojilo jak hub po dešti. Že její absolventi nemohou najít na trhu práce odpovídající uplatnění, tak se uměle vytváří různá vzdělávací zařízení. Pokud školy chrlí absolventy a soukromý sektor je již nepojme, nacpou se do státního. A zde by se měly naopak stavy snižovat. Ale snižují se někde úplně jinde, kde je to nejméně zapotřebí. Když si pak jdete pro řidičák nebo na sociálku pro vyúčtování, tak stojíte frontu jak trotl a o 5 minut přetáhnete parkování a již máte od "vzdělaného" strážníka botičku nebo vám jiný "vzdělaný na jeřábnické práce" auto naloží na plošinu a odveze za město na centrální parkoviště. Tak takovéto "vzdělané" lidi opravdu nepotřebujeme. Už jste si někdy všimli, že "vzdělaní" lidé místo aby vám pomohli či dělali něco užitečného, život ostatním spíše komplikují a dělají víceméně zbytečnosti, bez kterých jsme se ještě nedávno s klidem obešli?
 • 21. 3. 2008 14:08

  Patrik Chrz
  Nebo jazyk. Od toho tu jsou překladatelé a pokud mi můj zaměstnavatel pocházející z ciziny není schopen koupit vokna nebo office v české lokalizaci, tak je to bordel.
  V civilizovaném světě je naprosto běžné, že ti s nižším vzděláním umí vedlé své mateřštiny aspoň jeden světový jazyk, ti vzdělanější aspoň dva. Jen u nás si myslíme, že vystačíme s češtinou. V mém minulém zaměstnání jsem komunikoval se zahraničím a v podstatě všechny kontaktní osoby, na které jsem narazil zvládaly 3 jazyky - protože šlo o Švýcarsko, většinou to byla kombinace angličtina - francouzština - němčina, někdy navíc ještě italština. Pokud má zaměstnavatel možnost za stejný plat si vybrat někoho, kdo umí něco navíc (např. jazyk), byl by blbej, kdyby ho nevzal. No a ti ostatní se prostě pak musí spokojit s (někdy velmi výrazně) podprůměrným platem - to je naprosto logické.
 • 18. 3. 2008 14:01

  TVK (neregistrovaný)
  Málem jsem uronil slzu, jak hrozně si na venkově žijeme. Možná by bylo dobré přestat se dívat na Chalupáře, občas z VAŠÍ Prahy vyjet a podívat se po zbytku republiky, protože by jste si možná všiml, že realita je někde jinde a v průměru se od Prahy moc neliší až na pár skutečně "chudých" oblastí. Stačí se podívat na výstavbu RD, vozový park apod.

  Mohu porovnat mou situaci (okraj malého města) s kolegou z Prahy na podobné, ale lépe placené pozici. Životní standard máme oba srovnatelný, jen s tím rozdílem, že já bydlím a jezdím ve svém, zatímco on platí leasingovce a hypošku, protože byt ho vyšel 3x dráž než srovnatelný na "vesnici".
 • 18. 3. 2008 14:33

  pepan (neregistrovaný)
  Chalupáři to ale "zobrazovali" přesně opačně. Když se na to díváte, v tom seriálu na tom byli venkované lépe než Pražaci :-).

  Máte štěstí. Jinde na venkově je to opravdu horší než ve městech a nemusíte ani nějak moc hledat chudé oblasti. Stačí se podívat po vesnicích třeba na jihu nebo západě Čech, což nejsou příliš chudé regiony. Mnohde je to opravdu jak za starých Jezeďáků, v okolí nebývá práce, obce se vylidňují. Potkat tam mladého a alespoň trochu inteligentního člověka není zas tak snadné, protože všichni odcházejí za prací do měst.
 • 21. 3. 2008 15:56

  Jarmila (neregistrovaný)
  Zemědělcem na jeden den

  Představme si, jak probíhá den klienta zážitkové agentury, který má okusit opravdový život na statku. A co si o tom myslí místní.

  5:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Dneska asi zas nepůjdu spát. Před půl hodinou jsem ještě stál ve stodole a pomáhal veterinářovi telit. V osm má dorazit další mastňák z města hrát si na zemědělce.
  MANAŽER KAMIL
  Budím se nedočkavostí. Dneska mám volno a jdu si užít dárek od kolegů.
  Prožiju celý den jako pravý zemědělec, pochopím kouzlo půdy a setkám se s rázovitým lidem.

  7:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Pořád jsem se ještě nedostal do koupelny. Bejk Ferda utek z ohrady a než jsme ho zahnali zpátky, měli jsme všichni pokopaný nohy.
  MANAŽER KAMIL
  Pořád se nemůžu rozhodnout, jestli si mám vzít černou nebo červenou košili.
  Nakonec si oblékám černou a červenou si beru s sebou.

  8:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Předseda mě seřval, kde prý jsem. Ten trouba z města evidentně nemoh dospat a přijel o půl hodiny dřív. Doufám, že nebude vyžadovat čerstvý mlíko z plecháče.
  Ten hnus fakticky nesnáším, zvlášť když je nahoněnej práškama na dojivost.
  MANAŽER KAMIL
  Tvrdnu už třicet dva minut u nějaké stupidní smradlavé ohrady. Takhle jsem si to nepředstavoval. A to jsem si ani nedal ráno snídani, protože se těším na čerstvé mléko přímo od krávy. Vždycky jsem miloval bio a eko potraviny.

  10:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Jsem s brejlounem dvě hodiny a mám chuť ho shodit do jámy s hnojem. Z jeho řečí jsem pochopil, že si myslí, že trávíme dny vyhlídkovejma jízdama na traktoru, čicháním k hlíně a pozorováním krav v ohradě. Práce mi stojí, musim ho učit řídit Zetor a jezdit s nim dokola kolem rybníka, aby si nevšim že neni zoráno.
  MANAŽER KAMIL
  Mezi mnou a mým průvodcem Járou začíná vznikat pravé venkovské přátelství. Určitě má radost, že místo věčného čichání k hlíně a pozorování krav může spolupracovat s někým znalým velkého světa. Traktor už ovládám skoro dokonale a pomohl jsem Járovi odvézt tři fůry sena kolem rybníka.

  13:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Nevím, co si s tím šaškem počít. Prej mu mám ukázat život v zemědělství. Chacha.
  Při kydání hnoje si málem probodl nohu vidlema, ze sena dostal astmatickej záchvat a při dojení se pokoušel nasadit dojičku Ferdovi.
  MANAŽER KAMIL
  Našel jsem životní poslání! K šípku s kanceláří! Práce mi jde od ruky a i zvířata mě mají ráda. Velká kráva, co jsem ji dojil, po mně zálibně kouká ještě teď. Asi jí je smutno, když je chudák sama v tak malé ohradě.

  15:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Bože, ty to vidíš! Pan manažer dokázal pobláznit tři nejklidnější koně, když se na ně marně sápal. Musel jsem vyvést starýho Chcípáka. Je mu 22 let, je šedivej, slepej a neslyší. Ten trouba z něj přesto dvakrát spadnul, než jsem ho přivázal k sedlu.
  MANAŽER KAMIL
  Jára na mě nejdřív zkoušel šprýmy s jankovitými kobylami, ale já se nedal.Sotva se mě pokusily shodit, obratně jsem seskočil. Nakonec jsem dostal statného bělouše. Jakmile mi Jára dal na sedlo profesionální postroj,seděl jsem na něm jako přišitý.

  16:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Konečně jsem se trochu pobavil. Odebíral jsem krávám krev na testování a manažer mi je měl přidržovat za ocas. Nikdo mu neříkal, aby si stoupnul těsně za ně a ocas držel nahoře.
  MANAŽER KAMIL
  Malá nehoda ve stodole, ale s tím musíme my, chlapi od krav, počítat.
  Ještě že mám s sebou náhradní košili.

  17:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Na statku končím, tohle fakt nemám zapotřebí. Manažer nejdřív zastřelil krůtu puškou na krtky. Pak jsem ho na chvíli pustil z očí, protože už jsem ho fakt nemohl ani cejtit, a on vlezl v tý svý pitomý červený košili k Ferdovi do ohrady. Mám naštíplý dvě žebra, Milan ukousnutý ucho a předseda schytal kopanec víte kam. Nechám se najmout na výškový práce a budu opravovat rozhledny.
  MANAŽER KAMIL
  Na závěr trocha vzrušení. Poté, co jsem zastřelil dravce, který se chystal zmasakrovat kuřata, si mě chlapi začali vážit. Možná i trochu žárlili na mou šikovnost. Když jsem šel poplácat tu smutnou krávu do ohrady, tak ji ode mě odháněli. Ale když jsem odjížděl, tak Járu bolelo u srdce, jeho parťák Milan seděl s hlavou v dlaních a director se mi dokonce klaněl. Za měsíc mě čeká kurs výškových prací na rozhlednách.
 • 18. 3. 2008 22:04

  anonymní
  Právě proto že jezdím na venkov do několika lokalit, tak vidím, jak život na venkově je nepohodlný a drahý.
  Vaše malé město možná bude něco trochu jiného, ale skutečný venkov - stodvacítky, zetory, o plynu se může jenom zdát. To, co vy si můžete pohodlně koupit z platu, to na venkově musí vyrobit (či vypěstovat a odchovat) sami. Takže po příchodu z práce zatopit doma pod kotlem ústředního topení, pak 2. směna - zahrada, havěť, věčné opravy "svého" - domku z předminulého století, mnohdy ještě nepodříznutého (bez izolace od spodku) ... nějaký domácí kutil si přijde určitě na své, ne každého baví trávit v práci 12 a více hodin a víkendy na podnikových seznamovacích párty. Ale pro nějakého manažera - teoretika by byla fyzická práce hotové peklo.
 • 24. 1. 2010 17:53

  qqq (neregistrovaný) ---.jsnet.zlin.cz

  a co je na zetoru spatneho? ;) 15–20 let stary zetor bezne stoji ja 5 let stara oktafka…ne-li vic

 • 18. 3. 2008 19:15

  anonymní
  Toto považuji za trefu do černého. Údaje různých oficiálních statistik
  jsou pohledem růžovými brýlemi k zastření svízelné situace t. zv.
  "socek" (jazykem našich idiotů) a proklamaci českého ekonomického
  zázraku. Je však faktem, že až na výjimky se u nás dosud neumírá
  hladem. Většina rodin s průměrným příjmem si však o standartním
  "společenském životě" může nechat pouze zdát.
 • 18. 3. 2008 20:44

  Patrik Chrz
  Otázkou je co budeme považovat za "standardní". Mít co jíst, kde bydlet (třeba i u rodičů) a do čeho se obléknout? Nebo možnost jít do kina, divadla, vlastnit auto, vlastní bydlení, možnost jet na zahraniční dovolenou,...? Je přirozenou lidskou vlastností částečně "nadhodnocovat" to, co považujeme v dané společnosti za všeobecný standard. Každý by se chtěl mít aspoň jako průměr (a pokud možno i o trochu líp), ale to jaksi ani ze statistického hlediska nejde.
 • 18. 3. 2008 22:34

  Jarmila (neregistrovaný)
  Pokud je mi 30 a více a bydlím u rodičů ve 2+1, neb na vlastní bydlení nemám a měla bych tam bydlet i se svou nově založenou rodinou, pak je to na pováženou. K podobné situaci došlo v Itálii. Následkem je katastrofální propad porodnosti. Ne každý má žaludek na to, aby se ve 2+1 tísnily tři generace.
 • 24. 1. 2010 17:54

  qqq (neregistrovaný) ---.jsnet.zlin.cz

  Ne kazdy by mel mit deti.. Mozna je to novy zpusob prirozeneho vyberu, driv ti slabi, dnes ti mene schopni/inteli­gentni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).