Hlavní navigace

Názory k článku Propastné rozdíly průměrné mzdy a kupní síly

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2008 8:28

  Tycoon (neregistrovaný)
  ... jelikož se země liší sociálními systémy. Ve státech se silným sociálním systémem si člověk nemusí šetřit na důchod, zatímco například v Irsku si šetřit musí. Podobně to je se zdraviotnictvím. Jinými slovy zbyde mu méně peněz na ostatní věci.
 • 18. 3. 2008 9:16

  Didi (neregistrovaný)
  Ono je to spíše naopak. Ve státech se silným sociálním systémem stát obere pracujícího na daních natolik, že po úhradě nezbytných výdajů už mu na ty ostatní věci skoro nic nezbude.
 • 18. 3. 2008 9:48

  Jirka (neregistrovaný)
  No ve Švédsku a Norsku je docela dost silný sociální systém a přesto mají docela vysokou kupní sílu. Jo tam bych chtěl žít:)). Jenom nevím co s těmi penězi dělají. Já mám cca 1/4 toho co oni a žiju si dobře.
 • 18. 3. 2008 9:58

  J. (neregistrovaný)
  Ono se to rozkutálí snadno. U nás mít pěkný 3+1 v OV na hypotéku, Oktávku, jednou ročně na hory a jednou ročně k moři znamená "slušně si žít". (A je to bezesporu v pohodě.) V bohatší zemi by takový člověk měl prostě velký dům místo bytu, Mercedes místo Oktávky, na ty hory a k moři by jel stejně, ale utratil by tam 3x tolik...v pohodě to v součtu hodí čtřikrát vyšší výdaje.
 • 18. 3. 2008 10:29

  ja (neregistrovaný)
  Ono se ale u techto zemi docela lisi nazory na to, co je pricina a co dusledek. Maji stedry socialni system proto, ze si na nej nejdrive vydelali? Nebo jejich stedry socialni system vede k blahobytu? Kdyz se to nekdo snazi u nas napodobit (a neni to tak davno) a vezme to spatnym smerem, tak vysledek za moc nestoji...
 • 18. 3. 2008 10:40

  anonymní
  Soc. stedrost vede k projidani, ne blahobytu. Vysoke dane, kterymi je Skandinavie neblaze proslula, ubiji iniciativu. Socialismus v kazde forme si pod sebou reze vetev, zalezi jen na rychlosti. Zil jsem ve Svedsku a uz mi to stacilo.
 • 18. 3. 2008 11:03

  pepan (neregistrovaný)
  To jsou jen ideologické žvásty.
  Důležita je mimo jiné kvalita života, nejen výše daní. Ta je např. ve Švédsku mnohem výš než třeba v USA. Musím - li žít v systému, který spíše než lidskou společnost připomíná boj v džungli, spotřebuji mnoho svých nejen fyzických, ale především duševních sil na pouhopouhou režii, kterou potřebuji k neustálému boji s konkurenty. Ne náhodou jsou Američané velmi často uzlíčkem nervů, závislým na rozhovorech se svým psychiatrem a spousta z nich si vybojované peníze ani nijak zvlášť neužije. Kromě toho - aby si udrželi aspoň zdání životní úrovně, obrovské množství z nich žije na dluh, což právě teď narazilo na své limity.

  Chce to trochu rozumu. Je třeba pilně pracovat, ale také třeba žít. V džungli jen makáte, bojujete a nakonec z toho nic nemáte. Výše čísla na kontu vás šťastným neudělá a ti, kteří tou džunglí manipulují vámi stejně pohrdají.
 • 18. 3. 2008 12:16

  madhu (neregistrovaný)
  Nejsou to žvásty, ale realita. Využijte levných letenek, zaleťte si do Švédska a navštivte imigrantské slumy na předměstích. Tuny imigrantů spolykávají velkou část daní a jsou vnímáni jako vážný problém.
  Podívejte se na páteční fronty před Systembolagety (státní monopolní obchody s lihovinami - mají tam už léta prohibici, ale nefunguje). Zde uvidíte pro změnu místní 'socky'.

  Operovat s extrémy je k ničemu, obojí jsou špatné.

  Nebuďte otroky systému, snažte se být na něm co nejvíc nezávislí.
 • 18. 3. 2008 12:56

  pepan (neregistrovaný)
  Problém s imigranty je přece trochu něco jiného. Také nechápu, proč některé země v tomto směru nepřitvrdí. Předpokládám, že jejich občané platí daně hlavně kvůli sobě a nikoliv kvůli mnoha imigrantům, kteří zemi nic nepřinesou. Proč do toho pletete "prohibici" ? Ve Skandinávii je to prostě tradiční záležitost.
  Např. takové Švédsko je extrémům daleko více vzdáleno než USA, kde právě teď - zdá se - svoji ultraliberální ekonomiku právě dovádějí k dokonalosti a škodní na tom nejspíš budeme i my.
 • 18. 3. 2008 13:30

  Patrik Chrz
  Pravda pravdoucí, dokonce samotné úroky z dluhu již převyšují výdaje na rodinné a dětské zabezpečení, zdravotní náklady a starobní důchody.
  http://www.obcinst.cz/clanek.asp?id=519
 • 18. 3. 2008 9:57

  Pavel Hek (neregistrovaný)
  To by mě zajímalo v kterém státě si nemusí tamější občané šetřit na důchod, ještě jsem neslyšel že by průměrný důchod byl roven nebo převyšoval průměrnou mzdu.
  Také se domnívám že štědrý sociální systém kráčí ruku v ruce s vysokým zdaněním, ať už přímým nebo nepřímým.
 • 18. 3. 2008 11:11

  anonymní
  Občané ve střední a východní Evropě mají mzdy mnohonásobně nižší než občané v západoevropských zemích, ale současně je zde nesrovnatelně levněji, a proto jsou rozdíly menší.
  Jestli dobře chápu "současně je zde nesrovnatelně levněji" - tak se to vztahuje k západoevropským zemím - a tudíž rozdíly nemohou být menší, ale naopak ještě vyšší.
  Jestli měl autor na mysli a vztahoval "nesrovnatelnou levnost" k východní Evropě, tak se trochu mýlí. Možná to platilo před nástupem ODS k moci, nyní četné reportáže o nákupech všeho Čechů v pohraničí /a vlastní zkušenosti k tomu mohu přihodit/ svědčí o opaku. A články o nižších bankovních poplatcích či v nebulvárních Hospodářských novinách články o levnějších autech v cizině (vč. naší škodovky) to potvrzují.
  Vše je zprůměrované. Zatímco u nás v Praze vidíte plná obchodní centra, multikina, luxusní automobily za několik milionů, na venkově lidé berou útokem Lidl, když tam mají v akci housky za 1,50 a mléko za 11,90, jezdí v zaostalých škodovkách, o kultuře si mohou nechat zdát /nejen z finančních důvodů/ a z ekologického topení plynem přecházejí zpět na topení dřevem /znamená to v sezoně skoro každý víkend kácet v lese, doma pak řezat a štípat, ukládat pod střechu/, uhlím a jiným sajrajtem atd. A když se to zprůměruje, vyjde, že každý má 1,5 auta, dřevem topí na chatě a do kina zajde 2x měsíčně. Což vůbec nevypovídá o katastrofální životní úrovni velké části obyvatelstva.
  Ano, můžeme si dopřát DVD přehrávače a rekordéry, MP3 přístroje atp. Dokonce někde na Nově ukazovali, co můžeme mít nyní a co jsme v minulosti mít nemohli. DVD nebo MP3 jsme zkrátka za minulého režimu mít nemohli, protože tyto technologie zkrátka neexistovaly! Klasické video se dalo sehnat v Tuzexu nebo i na běžném trhu, ale stálo podstaně více než nyní, ale za cenu, že zase jiné, životně důležitější věci stály podstatně méně než stojí dnes (MHD, tisk, nájmy v bytech, eletřina, voda, plyn ...)
  Rovněž nelogické jsou rozdíly v odměňování stejných pracovních pozic v rámci té které lokality v ČR nebo v rámci toho kterého zaměstnavatele. Proč má mít pracovník na venkově mzdu 20 tisíc, bude-li zaměstnán v ČEZu nebo v bance, bude mít za tu samou práci 30 tisíc a bude-li to vykonávat v Praze, bude brát 40 tisíc. Pro mne je to nelogické a diskriminující.
  Vím, najdou se vyhaněči, kteří mne budou směrovat do Irska, ať si zvýším kvalifikaci a studuji jazyky. Ale pokud na takovéto potupnosti přestoupím, budu tím živit spoustu dalších zbytečných lidí (jejichž část platu bych mohl užitečnějí užít sám), má práce se zbytečně prodraží o náklady takovýchto "supů", nehledě na to, že by zaměstnavatel nebyl schopen řadu pozic náležitě zaplatit s ohledem na získanou kvalifikaci a dovednosti.
  Ve vyspělé cizině rovněž každá uklízečka nebo prodavačka (sorry, nechci takovéto profese podceňovat, ale napadají mne v souvislosti s katastrofální úrovni odměňování na našem trhu práce) nemá maturitu či státnici, nemusí ovládat Internet a okna a nemusí hovořit 3 jazyky. Přesto na základní věci má.
  Na západě mnoho profesí stávkuje za lepší pracovní a mzdové podmínky. Kdyby viděli, za kolik tady musíme dělat my a co nám zbyde po zaplcení nákladů nutných na život, asi by se divili.
  Pravda, nejsme na tom ještě nejhůř, když se podívám do Polska (které je rovněž dáváno ze příklad v růstu životní úrovně) a vidím tam lidi s kárkou, jak jedou na tržiště (i když mají v místě SM nebo HM - dávají přednost trhu) nebo vezou zastaralou TV do opravny - u nás lidi aspoň jezdí v těch rozpadajících se škodovkách, ale tam nemají ani ty jejich "maluchy" - fiaty 126p ani nic lepšího či horšího. Silnice tam budují s technikou typu koňský povoz, lopaty, výkřikem mechanizace je tam 50 let starý Zetor vyráběný v licenci v Polsku jako Ursus. I nová silnice je hrbolatá, bez svodidel, nějakou moderní techniku tam neznají. přitom pamatuji, jak za socialismu stavěli Poláci silnice u nás. A jak tam chodí lidé oblékaní - naši bezdomovci jsou tam lvi salónů Ale opět: netýká se to velkých měst, ale hlavně venkova.
 • 18. 3. 2008 12:06

  madhu (neregistrovaný)
  Chudoba venkova je vyznamnou soucasti strategie jeho vylidnovani. Zemedelska sobestacnost se hodila pres palubu a potraviny se dovazeji - EU chce nova odbytiste svych prebytku.

  > ať si zvýším kvalifikaci a studuji jazyky. Ale pokud na takovéto potupnosti přestoupím

  Vzdelavat se znamena potupu...? Skutecne zajimavy nazor.

  > Na západě mnoho profesí stávkuje za lepší pracovní a mzdové podmínky.

  Stavkuje se hlavne v socialisticky zamerenych zemich jako Francie a Italie. (Neletejte s Alitalii a AirFrance, nevite, jestli nebude zrovna stavka.)

  Prace v cizine se nabizi i pro nekvalifikovane a bez znalosti jazyka. Videl jsem nabidky od 40k vyse.
 • 18. 3. 2008 15:14

  Pan D. (neregistrovaný)
  V socialisticky zaměřených státech (severské země) se nestávkuje vůbec, ale v těch kapitalistických (Německo) ano.
  > ať si zvýším kvalifikaci a studuji jazyky. - na všechny pracovní pozice nejsou jazyky ani další školy nutné. Jsou profese, kde celoživotní učení je nutné (lékaři, právníci ...), ale takový kopáč, prodavač, zapisovatel ...? Nikdo by nebyl schopen tyto profese, byť v tomto případě s nadbytečným vzděláním, zaplatit. A i tyto profese jsou na trhu práce třeba, úvahy, aby si kopáč zvýšil kvalifikaci a ovládal třeba bagr nebo se z něj stal manager, jsou stupidní, protože někdo toho kopáče také musí dělat a bylo by jinak přemanagerováno ... U řady profesí stačí projít nějakým podnikovým školením - co komu kam poslat za hlášení (termíny a obsah se často zákonnými úpravami mění) vás na žádné škole nenaučí, a pokud ano, nebudou mít dlouhého trvání.
 • 18. 3. 2008 15:27

  Patrik Chrz
  V socialisticky zaměřených státech (severské země) se nestávkuje vůbec
  , Tak třeba Francie je velmi socialisticky zaměřený stát a stávkuje tam každou chvíli někdo. Ano, i toho kopáče je třeba, ale ti se dají (zatím) "dovážet" (z Ukrajiny, Rumunska, ...). A pokud někdo bude dělat silně podprůměrnou pozici, nemůže se divit, že prostě bude mít silně podprůměrný plat.
 • 18. 3. 2008 22:40

  anonymní
  Ale i když má někdo podprůměrný plat, neznamená to, že musí zastávat podprůměrnou pozici. Je to o vykořis'tování.
  A i občan s podprůměrným platem by měl mít nárok na ledničku, byt (ne 4. kat.), kvalitní zdravotní péči, vzdělání svých potomků, důstojný důchod atp.
  Že sem dovezeme na kopání UKáčka, abychom my brzy nejezdili kopat do Německa či Irska nebo dokonce na tu Ukrajinu ... S ODS to nebude problém.
  Nyní zrovna koukám na nováckou 112: vietnamci - většina jich prodává někde na tržištích plagiáty, tedy dělá "podřadnější" práci. Mnozí z nich by dovedli mnohem víc - přesto nemají šanci. Ale jejich děti - jsou daleko ctižádostivější než češi, lépe se učí, mají větší smysl pro odpovědnost a nejsou tak rozcapené jako ty naše. Jen se bojím, že tito přistěhovalci /které po převratu vyháněli ven z republiky ss. Dlouhý, Klaus, Havel ... třeba z mladobolelavské škodovky z pozic, které nikdo z českých lidí nechtěl dělat (ruční broušení špatně nastříkaných karosérií - za socíku tam dělali muklové, ale když pak s. Havel zařídil tu zázračnou amnestii s tím, že ostatní mukly nemůže nikdo nutit pracovat/ či jejich potomci budou jednou stát nad námi s bičem a my budeme ve vlastní zemi otroky.
 • 18. 3. 2008 22:53

  Patrik Chrz
  A i občan s podprůměrným platem by měl mít nárok na ledničku, byt (ne 4. kat.), kvalitní zdravotní péči, vzdělání svých potomků, důstojný důchod atp.
  Pokud má mít takovéto výdobytky občan s podprůměrným platem, musí ten s průměrným mít ale dostatečné zdroje na to aby si koupil 2 ledničky, dvakrát takový byt, .... Pokud je ekonomika dost silná na to, aby si to mohla dovolit, proč ne, pokud ale na to nemá, nemůže o to obírat ty ostatní. Protože veškeré podpory, dotace, dávky, ... nakonec zaplatí ti kolem průměru. Těch opravdu bohatých "co maj miliony/miliardy" je tak početně málo, že rozpuštěno na celou populaci jsou výše jejich daní naprosto zanedbatelné - viz případ v Německu, kde bylo cca 120 lidí obviněno z daňových úniků ve výši několika miliard EUR - rozpočteno ale na celou německou populaci to udělá měsíčně pár Euro.
  Ale jejich děti - jsou daleko ctižádostivější než češi, lépe se učí, mají větší smysl pro odpovědnost a nejsou tak rozcapené jako ty naše.
  Jo, tohle můžu potvrdit, pamatuju na ně na vejšce, někteří dřeli jak koně; při naší příslovečné lenosti nám tu za chvíli budou šéfovat, ale za to si můžeme sami. U nás se lidi spoléhají na to, že se o ně někdo postará, zajistí jim bydlení, práci, důchod, pak se není čemu divit :-(
 • 20. 3. 2008 9:26

  anonymní
  Pokud jste občanem tohoto státu a něco mu dáváte, je přirozené, že od něj budete i něco očekávat!
  Nežijeme v prvobytně pospolné společnosti, měla by existovat nějaká solidarita. Ať již ve zdravotnictví, nebo v důchodech. Když bude neúroda, budeme se spoléhat na zajištění potravin státem. Když bude nějaká epidemie, musí zrovna tak zapracovat stát. Tady žádný soukromník nebo eseročko nic kloudného nesvede.
  Pokud občan nemá zajištěno odpovídající mzdové ohodnocení oproti cenám, které na trhu panují, musí mu někdo zajistit třeba i to nájemní bydlení, pokud nemá na to bydlet ve vlastním. Jestli všechny ty "neschopné" chcete poslat pod most nebo do jeskyň, tak můžeme rozpustit celé statátní zřízení, vládu, úřady - každý nafasuje zbraň a bude tu vládnout zákon džungle. Ale nyní je 21. století ....!!!!!!!!!
 • 20. 3. 2008 14:57

  anonymní
  Ale jo, v případě krize by měl stát zasáhnout. Ale ne permanentně dorovnávat příjmy nebezpečně blízko průměru. Jak jsem psal, stát se může o své občany starat jen tolik, kolik si může dovolit. Pokud sebere těm schopnějším "jedno pivo", aby těm neschopnějším zajistil jídlo a ošacení, málokdo se proti tomu bude chtít bouřit.
  Pokud ale bude chtít brát moc, aby si ti neschopní "mohli taky dovolit jít do kina, do divadla, koupit si TV, ..." vede to k demotivaci, poklesu ekonomiky a v důsledku k chudnutí všech - i těch schopných i těch neschopných.
 • 21. 3. 2008 12:50

  anonymní
  Vzdělání je opravdu mnohdy potupou. Nač je mi dílo A. Jiráska, když ve své práci o něj nezavadím? Pro všeobecný rozhled? To se mi pak ale do hlavy nevejdou jiné, důležitější věci.Nebo jazyk. Od toho tu jsou překladatelé a pokud mi můj zaměstnavatel pocházející z ciziny není schopen koupit vokna nebo office v české lokalizaci, tak je to bordel. Za socíku se aplikovala "dělba práce" a bylo a i dnes je lepší, když všichni neumí všechno, ale každý tu svoji specializaci. Ale zato na výtečnou. Taky určitě nerozumíte opravě svého auta, výstavbě dálničního mostu či chovu slepic na panelákovém balkoně a pochybuji, že kdyby vás tomu /a mnohým dalším pro vás zbytečnostem/ někdo chtěl učit, že byste to neoznačil za potupné.
  Vzdělávání jen mnohdy zbytečně zvyšuje cenu práce a je to zlatý důl pro různé "univerzity", kterých se tu po převratu vyyrojilo jak hub po dešti. Že její absolventi nemohou najít na trhu práce odpovídající uplatnění, tak se uměle vytváří různá vzdělávací zařízení. Pokud školy chrlí absolventy a soukromý sektor je již nepojme, nacpou se do státního. A zde by se měly naopak stavy snižovat. Ale snižují se někde úplně jinde, kde je to nejméně zapotřebí. Když si pak jdete pro řidičák nebo na sociálku pro vyúčtování, tak stojíte frontu jak trotl a o 5 minut přetáhnete parkování a již máte od "vzdělaného" strážníka botičku nebo vám jiný "vzdělaný na jeřábnické práce" auto naloží na plošinu a odveze za město na centrální parkoviště. Tak takovéto "vzdělané" lidi opravdu nepotřebujeme. Už jste si někdy všimli, že "vzdělaní" lidé místo aby vám pomohli či dělali něco užitečného, život ostatním spíše komplikují a dělají víceméně zbytečnosti, bez kterých jsme se ještě nedávno s klidem obešli?
 • 21. 3. 2008 14:08

  Patrik Chrz
  Nebo jazyk. Od toho tu jsou překladatelé a pokud mi můj zaměstnavatel pocházející z ciziny není schopen koupit vokna nebo office v české lokalizaci, tak je to bordel.
  V civilizovaném světě je naprosto běžné, že ti s nižším vzděláním umí vedlé své mateřštiny aspoň jeden světový jazyk, ti vzdělanější aspoň dva. Jen u nás si myslíme, že vystačíme s češtinou. V mém minulém zaměstnání jsem komunikoval se zahraničím a v podstatě všechny kontaktní osoby, na které jsem narazil zvládaly 3 jazyky - protože šlo o Švýcarsko, většinou to byla kombinace angličtina - francouzština - němčina, někdy navíc ještě italština. Pokud má zaměstnavatel možnost za stejný plat si vybrat někoho, kdo umí něco navíc (např. jazyk), byl by blbej, kdyby ho nevzal. No a ti ostatní se prostě pak musí spokojit s (někdy velmi výrazně) podprůměrným platem - to je naprosto logické.
 • 18. 3. 2008 14:01

  TVK (neregistrovaný)
  Málem jsem uronil slzu, jak hrozně si na venkově žijeme. Možná by bylo dobré přestat se dívat na Chalupáře, občas z VAŠÍ Prahy vyjet a podívat se po zbytku republiky, protože by jste si možná všiml, že realita je někde jinde a v průměru se od Prahy moc neliší až na pár skutečně "chudých" oblastí. Stačí se podívat na výstavbu RD, vozový park apod.

  Mohu porovnat mou situaci (okraj malého města) s kolegou z Prahy na podobné, ale lépe placené pozici. Životní standard máme oba srovnatelný, jen s tím rozdílem, že já bydlím a jezdím ve svém, zatímco on platí leasingovce a hypošku, protože byt ho vyšel 3x dráž než srovnatelný na "vesnici".
 • 18. 3. 2008 14:33

  pepan (neregistrovaný)
  Chalupáři to ale "zobrazovali" přesně opačně. Když se na to díváte, v tom seriálu na tom byli venkované lépe než Pražaci :-).

  Máte štěstí. Jinde na venkově je to opravdu horší než ve městech a nemusíte ani nějak moc hledat chudé oblasti. Stačí se podívat po vesnicích třeba na jihu nebo západě Čech, což nejsou příliš chudé regiony. Mnohde je to opravdu jak za starých Jezeďáků, v okolí nebývá práce, obce se vylidňují. Potkat tam mladého a alespoň trochu inteligentního člověka není zas tak snadné, protože všichni odcházejí za prací do měst.
 • 21. 3. 2008 15:56

  Jarmila (neregistrovaný)
  Zemědělcem na jeden den

  Představme si, jak probíhá den klienta zážitkové agentury, který má okusit opravdový život na statku. A co si o tom myslí místní.

  5:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Dneska asi zas nepůjdu spát. Před půl hodinou jsem ještě stál ve stodole a pomáhal veterinářovi telit. V osm má dorazit další mastňák z města hrát si na zemědělce.
  MANAŽER KAMIL
  Budím se nedočkavostí. Dneska mám volno a jdu si užít dárek od kolegů.
  Prožiju celý den jako pravý zemědělec, pochopím kouzlo půdy a setkám se s rázovitým lidem.

  7:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Pořád jsem se ještě nedostal do koupelny. Bejk Ferda utek z ohrady a než jsme ho zahnali zpátky, měli jsme všichni pokopaný nohy.
  MANAŽER KAMIL
  Pořád se nemůžu rozhodnout, jestli si mám vzít černou nebo červenou košili.
  Nakonec si oblékám černou a červenou si beru s sebou.

  8:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Předseda mě seřval, kde prý jsem. Ten trouba z města evidentně nemoh dospat a přijel o půl hodiny dřív. Doufám, že nebude vyžadovat čerstvý mlíko z plecháče.
  Ten hnus fakticky nesnáším, zvlášť když je nahoněnej práškama na dojivost.
  MANAŽER KAMIL
  Tvrdnu už třicet dva minut u nějaké stupidní smradlavé ohrady. Takhle jsem si to nepředstavoval. A to jsem si ani nedal ráno snídani, protože se těším na čerstvé mléko přímo od krávy. Vždycky jsem miloval bio a eko potraviny.

  10:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Jsem s brejlounem dvě hodiny a mám chuť ho shodit do jámy s hnojem. Z jeho řečí jsem pochopil, že si myslí, že trávíme dny vyhlídkovejma jízdama na traktoru, čicháním k hlíně a pozorováním krav v ohradě. Práce mi stojí, musim ho učit řídit Zetor a jezdit s nim dokola kolem rybníka, aby si nevšim že neni zoráno.
  MANAŽER KAMIL
  Mezi mnou a mým průvodcem Járou začíná vznikat pravé venkovské přátelství. Určitě má radost, že místo věčného čichání k hlíně a pozorování krav může spolupracovat s někým znalým velkého světa. Traktor už ovládám skoro dokonale a pomohl jsem Járovi odvézt tři fůry sena kolem rybníka.

  13:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Nevím, co si s tím šaškem počít. Prej mu mám ukázat život v zemědělství. Chacha.
  Při kydání hnoje si málem probodl nohu vidlema, ze sena dostal astmatickej záchvat a při dojení se pokoušel nasadit dojičku Ferdovi.
  MANAŽER KAMIL
  Našel jsem životní poslání! K šípku s kanceláří! Práce mi jde od ruky a i zvířata mě mají ráda. Velká kráva, co jsem ji dojil, po mně zálibně kouká ještě teď. Asi jí je smutno, když je chudák sama v tak malé ohradě.

  15:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Bože, ty to vidíš! Pan manažer dokázal pobláznit tři nejklidnější koně, když se na ně marně sápal. Musel jsem vyvést starýho Chcípáka. Je mu 22 let, je šedivej, slepej a neslyší. Ten trouba z něj přesto dvakrát spadnul, než jsem ho přivázal k sedlu.
  MANAŽER KAMIL
  Jára na mě nejdřív zkoušel šprýmy s jankovitými kobylami, ale já se nedal.Sotva se mě pokusily shodit, obratně jsem seskočil. Nakonec jsem dostal statného bělouše. Jakmile mi Jára dal na sedlo profesionální postroj,seděl jsem na něm jako přišitý.

  16:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Konečně jsem se trochu pobavil. Odebíral jsem krávám krev na testování a manažer mi je měl přidržovat za ocas. Nikdo mu neříkal, aby si stoupnul těsně za ně a ocas držel nahoře.
  MANAŽER KAMIL
  Malá nehoda ve stodole, ale s tím musíme my, chlapi od krav, počítat.
  Ještě že mám s sebou náhradní košili.

  17:00
  ČELEDÍN JÁRA
  Na statku končím, tohle fakt nemám zapotřebí. Manažer nejdřív zastřelil krůtu puškou na krtky. Pak jsem ho na chvíli pustil z očí, protože už jsem ho fakt nemohl ani cejtit, a on vlezl v tý svý pitomý červený košili k Ferdovi do ohrady. Mám naštíplý dvě žebra, Milan ukousnutý ucho a předseda schytal kopanec víte kam. Nechám se najmout na výškový práce a budu opravovat rozhledny.
  MANAŽER KAMIL
  Na závěr trocha vzrušení. Poté, co jsem zastřelil dravce, který se chystal zmasakrovat kuřata, si mě chlapi začali vážit. Možná i trochu žárlili na mou šikovnost. Když jsem šel poplácat tu smutnou krávu do ohrady, tak ji ode mě odháněli. Ale když jsem odjížděl, tak Járu bolelo u srdce, jeho parťák Milan seděl s hlavou v dlaních a director se mi dokonce klaněl. Za měsíc mě čeká kurs výškových prací na rozhlednách.
 • 18. 3. 2008 22:04

  anonymní
  Právě proto že jezdím na venkov do několika lokalit, tak vidím, jak život na venkově je nepohodlný a drahý.
  Vaše malé město možná bude něco trochu jiného, ale skutečný venkov - stodvacítky, zetory, o plynu se může jenom zdát. To, co vy si můžete pohodlně koupit z platu, to na venkově musí vyrobit (či vypěstovat a odchovat) sami. Takže po příchodu z práce zatopit doma pod kotlem ústředního topení, pak 2. směna - zahrada, havěť, věčné opravy "svého" - domku z předminulého století, mnohdy ještě nepodříznutého (bez izolace od spodku) ... nějaký domácí kutil si přijde určitě na své, ne každého baví trávit v práci 12 a více hodin a víkendy na podnikových seznamovacích párty. Ale pro nějakého manažera - teoretika by byla fyzická práce hotové peklo.
 • 24. 1. 2010 17:53

  qqq (neregistrovaný) ---.jsnet.zlin.cz

  a co je na zetoru spatneho? ;) 15–20 let stary zetor bezne stoji ja 5 let stara oktafka…ne-li vic

 • 18. 3. 2008 19:15

  anonymní
  Toto považuji za trefu do černého. Údaje různých oficiálních statistik
  jsou pohledem růžovými brýlemi k zastření svízelné situace t. zv.
  "socek" (jazykem našich idiotů) a proklamaci českého ekonomického
  zázraku. Je však faktem, že až na výjimky se u nás dosud neumírá
  hladem. Většina rodin s průměrným příjmem si však o standartním
  "společenském životě" může nechat pouze zdát.
 • 18. 3. 2008 20:44

  Patrik Chrz
  Otázkou je co budeme považovat za "standardní". Mít co jíst, kde bydlet (třeba i u rodičů) a do čeho se obléknout? Nebo možnost jít do kina, divadla, vlastnit auto, vlastní bydlení, možnost jet na zahraniční dovolenou,...? Je přirozenou lidskou vlastností částečně "nadhodnocovat" to, co považujeme v dané společnosti za všeobecný standard. Každý by se chtěl mít aspoň jako průměr (a pokud možno i o trochu líp), ale to jaksi ani ze statistického hlediska nejde.
 • 18. 3. 2008 22:34

  Jarmila (neregistrovaný)
  Pokud je mi 30 a více a bydlím u rodičů ve 2+1, neb na vlastní bydlení nemám a měla bych tam bydlet i se svou nově založenou rodinou, pak je to na pováženou. K podobné situaci došlo v Itálii. Následkem je katastrofální propad porodnosti. Ne každý má žaludek na to, aby se ve 2+1 tísnily tři generace.
 • 24. 1. 2010 17:54

  qqq (neregistrovaný) ---.jsnet.zlin.cz

  Ne kazdy by mel mit deti.. Mozna je to novy zpusob prirozeneho vyberu, driv ti slabi, dnes ti mene schopni/inteli­gentni.

 • 18. 3. 2008 12:40

  Marčus (neregistrovaný)
  Dovolil bych si zapochybovat o validitě čísla průměrná mzda. Když se v tom míchají borci s příjmy v řádu desítek milionů i více, je ten údaj o ničem. Správně by měli ořazat horních 10 tisíc a přepočítat to, možná by to bylo zajímavější....
 • 18. 3. 2008 12:56

  Patrik Chrz
  V některých statistikách se používá tzv. medián - tedy kolik bere člověk, který je přesně uprostřed řady - např. kdybych počítal medián mzdy 5 lidí, seřadil bych je podle výše mzdy a vzal bych výši mzdy toho třetího.
  V Česku v roce 2007 činila čistá průměrná mzda přibližně 15 300 korun, medián však činil přibližně 12 500 Kč.
 • 21. 3. 2008 6:34

  Venda (neregistrovaný)
  "mediánu" se nenajím a je ji ukradený. Vy máte dnes k obědu celé kuře, já nic.(nemám práci a když mám ,tak za fiktivní peníze si to kuře nekoupím) V průměru ale máme každý půlku. Proč bych si měl stěžovat, že? V "mediánu" bych měl mít aspoň křídlo z kuřete, nebo jednu kost.ó jak se mám ! Jak mě musí těšit, že se tím kuřetem nacpete jen Vy, jak mě těší,že v průměu máme každý půl. Jak mě musí těšit, že já mám kulové a druhý schopnější má kuřata tři ! V průměru máme každý jedno a půl kuřete , že? A jak mám být šťasten, že ve sdělovacích prostředcích se dozvím, že se připravujete na koupi prasete, že? V průměru.................
 • 21. 3. 2008 6:40

  Alena (neregistrovaný)
  Zkusil jste vůbec někdy žít za 12 500 Kč hrubého ? Lidi, převážná část co znám jejich příjmi, "makají" za 8 800 - 9.000 Kč hrubého !!!! )VYUČENÍ S PRAXÍ). To jsou všichni "socky". (Po odečtení zaplacení nájmu , potravin , energie atd...)
  Ale jak jsou všichni šťastni, když se z novin dočtou, že průměrný plat se zvedá z 21 000 Kč na 22 000 Kč Kč !!!!!!!!!!!
 • 21. 3. 2008 8:14

  Patrik Chrz
  Mě pravidelně "zvedalo ze židle", když jsem chodil kolem plakátu "láká vás plat 24 000 Kč? Pojďte řídit tramvaj". Měl jsem sice víc, ale jen o málo a říkal jsem si - takže člověk, který nemusí nic umět (i "řidičák" si udělá zdarma v podnikovém kurzu) má jen o málo míň, než já? Tak jsem se "naprd" a začal hledat místo za pořádný peníze!
  Teď, když vidím po Praze plakáty - "pojďte řídit autobus za 25 500 Kč" (plus jízdní výhody pro celou rodinu, příplatky za směny a přesčasy a není problém se dostat přes třicet hrubého), tak už se nerozčiluju :-). Takže běžte řídit autobus - dokonce už nepožadují ani "D"čko a spokojí s "B"čkem s tím, že si ho zdarma rozšíříte v podnikovém kurzu.
  Takže jestli někdo maká za 9000 Kč hrubého, tak je jednoduše blbej!
 • 24. 1. 2010 17:56

  qqq (neregistrovaný) ---.jsnet.zlin.cz

  Zkuste si to, pokud si myslite, ze na reklamnich plakatech je vzdycky jen pravda..

 • 18. 3. 2008 22:59

  Jurda (neregistrovaný)
  Průměrná mzda nic neříká. Poctivý pracující a mnohdy i podnikatek si svojí nuznou mzdu zpravidla vydře bez ohledu na odpočinek a dostatečný spánek. Zato státní úředník, policajt, učitel, bankovák, pojišťovák a pod. se za neúspěch nebo flákárnu mnohdy nemusí ani omluvit a ještě má nárok na placenou rekreaci, stravenky, definitivu, placené prázdniny a pod.
  Někdo svou vydřenou mzdu potřebuje k obživě a uspokojení bydlení, na víc mu nezbyde. Zato nepotřebný neví, za co by přebytek prachů utratil a vyloženě plejtvá a kazí ostatním prostředí vysokou spotřebou energií, zbytečným cestováním a plněním popelnic odpadky.
  Tak na co je nám tohle měřítko - průměrná mzda ??? Kdo mi odpoví ?
 • 19. 3. 2008 15:07

  anonymní
  Zkusila jsem si podnikat a být zaměstnancem.Všechno má svá pro a proti.Doporučuji vyzkoušet oboje.Uvidíte,že si určitě jedné z variant budete vážit více.Říká se,že každý je strůjcem svého štěstí.A každý "máme" na něco jiného.Někdo rád riskuje - podniká,nechce se mu poslouchat nadřízeného a někdo raději bude zaměstnancem a každého 15. v měsíci pobere výplatu a bude lkát,jak dostal málo a co všechno udělal a nedostal žádnou odměnu.Je mi líto.Je to na nás.Jediné,co se mi nelíbí,že stát místo aby si podnikatelů hleděl a byl rád,že ještě vůbec někdo v tomhle státě chce podnikat,snaží se svými nařízeními spíše je likvidovat - viz.soc.,zdrav.pojištění,zálohy na daň,silniční daň,atd Info o průměrném platu je velice zkreslená!!!!Tomuto číslu nevěřím!!!
 • 20. 3. 2008 7:16

  Patrik Chrz
  Souhlas! Já jsem zaměstnanec a neměnil bych - i když výplatu dostávám až tak kolem dvacátého ;-(

  Pravda, dělám "kolem počítačů" a to je v každé firmě vždycky tak trochu "stát ve státě" :-) a navíc je to velmi slušně placené :-)
 • 20. 3. 2008 8:56

  anonymní
  Kde to pracujete, že berete až 20.? To je nějaký podnik v likvidaci? Nebo máte tak blbou kolektivní smlouvu? U perspektivní společnosti, která vás dle Vašich informací i nadsatandardně platí, bych tohle rozhodně neočekával.

  Co mám známé AIŤáky, tak všude začínají brečet, že to není co to bývalo, na počítače se dnes vrhl skoro každý a skoro každý si už dovede nastavit spořič, pokud to nemá ve voknech zablokované jako třeba já. A když vidím náborové inzeráty, kde nabízejí platy hluboko pod průměrem (pravda, po zkušební době dochází k navýšení, ale ne do závratných výšin), tak mi připadá, že bude následován osud účetních - taky se všichni vrhli na účetnictví, dnes jich je přebytek, dobře placených je jen pár (co opravdu zvládnou samostatně komplexní účetnictví) a zbytek je rádo že je rádo ...
 • 20. 3. 2008 15:15

  Patrik Chrz
  ..no jo no, člověk musí nabídnout o něco víc. Já jsem byl blbej, že jsem nedělal angličtinu, a tak se mi zpočátku shánělo jiné místo celkem blbně. Dneska umí angličtinu každej a tak začínají mít výhodu ti, kdo umí (i) nějaký jiný jazyk (v kurzu je teď opět ruština). Naštěstí jsem dělal němčinu, což je 99 % nyní potřebné kvalifikace na místo, které právě zastávám :-)
 • 20. 3. 2008 15:31

  Patrik Chrz
  jestli těch "až dvacet" bylo na mě - tak to je nedorozumění, píšu že výplatu nedostávám k patnáctému, ale až kolem dvacátého.

  Plat mám vysoko nad průměrem (i na Prahu).
 • 20. 3. 2008 15:56

  Patrik Chrz
  ....jo a není to žádný podnik v likvidaci. Prostě jsou tu taková pravidla, žádné stravenky, žádná dovolená navíc, žádné příspěvky na životní, penzijní,... jenom prachy (ale slušný :-))
 • 21. 3. 2008 7:40

  anonymní
  Nemyskel jsem, že berete "dvacku", ale že berete až dvacátého v měsíci, což je unikum.
  Jinak váš zaměstnavatel bude asi pěkný trouba (nebo socialisticky smýšlející - zaměstnance si hýčká penězi ve mzdě - i když zase ta žádná dovolená navíc ...), pokud vám nedává stravenky či penzijko, které jsou daňově výhodnější než ty samé peníze ve mzdě.
 • 21. 3. 2008 8:08

  Patrik Chrz
  ono to souvisí s politikou firmy - vše co možná nejjednodušší, nejpřehlednější, ve výsledku to je pak i nejefektivnější (neušetří sice na různých daňových odpočtech, ale zase nemusí zaměstnávat lidi, co nedělají nic jiného, než se starají o roznášení stravenek, "hlídání" aut k soukromým cestám zaměstnanců, evidenci soukromých hovorů na mob. telefonech, hlídání výše příspěvků na penzijní, životní....). Je to velká zahraniční firma a tahle strategie jí zdá se vychází (každý rok velmi slušně roste). Když k tomu připočtu téměř nulovou fluktuaci (v podstatě nikdo neodchází na vlastní žádost, jen pokud je s ním zaměstnavatel nespokojen), tak se jí ty peníze navíc co dostáváme vyplatí.
 • 21. 3. 2008 19:39

  JirkaZ (neregistrovaný)
  Máte pravdu, lidí co ovládají komplexní účetnictví, je málo a jsou opravdu velmi dobře placeni. Ale ti ostatní nejsou nejsou ve skutečnosti účetní, ale(jak správně píšete) jenom ti, co se vrhli na účetnictví. A v tom je velký rozdíl a proto je správné, že jsou placeni o dost hůře.
 • 24. 1. 2010 17:58

  qqq (neregistrovaný) ---.jsnet.zlin.cz

  Velmi slusne placene? V jinych prispevcich zavidite ridicum tramvaji/busu 23–25 hrubeho s tim, ze mate jen o neco malo vic…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).