Hlavní navigace

Propadne německá ekonomika nakonec také do recese?

25. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Německý index Ifo přinesl zklamání a klesl už po páté v řadě. Firmy cítí skepsi hlavně kvůli klesající zahraniční poptávce.

Německý index nálady mezi podnikateli Ifo přinesl zklamání. Po slušném výsledku indexu ZEW (názor investorů a analytiků) minulý týden se čekal mírný růst. Místo toho ale přišel pátý pokles v řadě a to ze 102,3 bodu na 101,4. Mezi firmami tak převládá skepse plynoucí hlavně z klesající zahraniční poptávky a náladu nepomohlo zvednout ani nedávné rozhodnutí ECB o nákupu bondů. Zvýšila se tím pravděpodobnost, že i německá ekonomika se propadne do recese. Té se Bundesbanka sice zatím neobává, ale i ona ve svém pravidelném měsíčním reportu potvrdila, že německá ekonomika ztrácí momentum. 

V reakci na tato čísla oslabilo euro až na 1,29. S ním se svezly také regionální měny, koruna se vyhoupla na 24,95. V obavě o slabší růst celé světové ekonomiky ale klesla třeba i cena ropy a vrátila se pod 110 dolarů (brent). 

Německý ministr financí Schäuble včera oznámil, že spekulace o zapáčení ESM a navýšení jeho kapacity na čtyřnásobek, byla opravdu jen spekulací. Debaty na toto téma se v Bruselu opravdu vedly, ale použité číslo bylo čistě abstraktní. Z toho plyne, že navýšení kapacity není aktuálně na pořadu dne. Ono to ani v této fázi nedává moc smysl. Vzhledem k ochotě ECB pomoci nákupy na sekundárním trhu je kapacita ESM dostatečná. To ale nemusí platit věčně a to je asi pravým důvodem toho, že se o něčem podobném vůbec diskutuje. 

Po té, co japonská centrální banka minulý týden nečekaně rozšířila svůj program nákupu bondů, přišla včera s další, tentokrát slovní, intervencí. Její viceguvernér Yamaguči prohlásil, že je připravena jednat rázně a flexibilně pokud bude ekonomika potřebovat další stimul. Japonce znervóznily slabá data za výrobní aktivitu napříč celým světem, která zasahují japonské exporty. Pozorně ale sledují také jen, i když přímé intervence vedoucí k jeho oslabení Yamaguči vyloučil. 

Člen Fedu J. Williams představil svůj odhad rozsahu QE3, mělo by podle něj trvat až do konce roku 2014 a v příštím roce by mělo dojít k jeho navýšení. Tou dobou čeká nezaměstnanost na 7,25%. Na rozdíl od kolegy N. Kocherlakoty nechce čekat s ukončením QE a zvyšováním sazeb až na úroveň 5,5%. 

skoleni11_1

Dnes vyjdou v Polsku poslední důležitá data před zasedáním CB příští týden. U nezaměstnanosti žádný pohyb nečekáme. Maloobchodní tržby by měly potvrdit trend zpomalování růstu, který si drží od začátku roku. My čekáme zpomalení z 6,9% na 5,1% r/r. Sazby by se měnit neměly, cut čekáme až v listopadu. Úplně ale překvapení už v říjnu vyloučit nemůžeme. Svou roli může sehrát i to, že jedna ze spíše jestřábích členů BR, Z. Gilowská, dnes podstoupila operaci a nejbližšího zasedání se nezúčastní. 

Dnes zasedá maďarská CB. Po překvapivém cutu na posledním zasedání se tentokrát žádný pohyb nečeká, což ostatně potvrzují dosavadní komentáře některých členů BR. A nic by na tom neměla změnit ani včerejší slabá čísla za maloobchodní tržby. Ty se propadly více než se čekalo, konkrétně o 2,6% r/r.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).