Dokážete někdo poradit?
Když chci pronajímat svůj byt v paneláku, chtěl bych se zeptat, z čeho budu platit daně?
Řekněme, že celkové platby od nájemce jsou
2000,-Kč nájem
1000,-Kč zálohy za teplo a teplo v teplé vodě - služby budou vyúčtované
1000,-Kč zálohy za elektřinu na chodbě, výtah - služby budou vyúčtované
1000,-Kč zálohy za vodné a stočné - služby budou vyúčtované
Celkem tedy nájemce platí 5000,-kč měsíčně
Služby jsou vždy na konci roku vyúčtované
Já jako majitel bytu musím platit společenství vlastníků tyto platby
1000,-Kč find oprav
1000,-Kč zálohy za teplo a teplo v teplé vodě - služby budou vyúčtované
1000,-Kč zálohy za elektřinu na chodbě, výtah - služby budou vyúčtované
1000,-Kč zálohy za vodné a stočné - služby budou vyúčtované
Celkem tedy pronajímatel platí 4000,-kč měsíčně.
S tím, že i zde budou služby vyúčtované - na službách se nic nevydělává, případné přeplatky a nebo nedoplatky se přenáší na nájemníka.
Obecně, když se na to kouknu, tak bych mohl mít zisk cca 1000,-kč měsíčně. Ale chtěl bych se zeptat, zda je pro účely daňového přiznání za zisk považován celý nájem bez služeb (2000 měsíčně) a nebo nájem po odečtení nákladů na fond oprav (1000,-kč měsíčně)????
Děkuji
Do zdanitelného příjmu se nezapočítávají ani zálohy na služby, ani "energie" a další položky, na něž má smlouvu nájemce, pokud si nedohodne s pronajímatelem větší rozsah služeb. Do služeb patří vše, co máte jako člen SVJ ve službách uvedeno Vy - zejména zálohy na úklid společných prostor, elektřinu společných prostor, odvoz odpadu, vodné a stočné, a pokud existuje společná příprava teplé vody a vytápění, pak i zálohy na tuto položku. Zdaňuje se pouze čístý nájem, ale v nákladech nehraje žádnou roli Váš "fond oprav". Je na Vás, abyste stanovil nájem v takové výši, aby Vám pokryl nejen ten "fond oprav" (který musíte platit sám za sebe jako vlastník bytové jednotky a člen SVJ), ale i další náklady. Fond oprav tedy není nákladem. Náklady jsou jiné položky - zejména opravy v předmětném pronajatém bytě. Je věcí smlouvy, jak je budete mít ošetřené, jinak nájemce hradí "drobné opravy" sám do výše max. 100 Kč/m2/rok (nařízení vlády 308/2015 Sb.). "Drobné opravy" jsou přitom (konečně téměř) přesně specifikovány. Nákladem není ani daň z nemovitosti, ale může to být např. pojistka bytu (tj. jsou to v podstatě tři pojistky: nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti). Domácnost a odpovědnost by měl mít ale pojištěnu i Váš nájemce.
Z Vašeho příkladu vyplývá, že zdanitelný příjem (před odečtením dalších možných nákladů, které neznám) bude 12 x 2.000,- Kč, a znovu opakuji, že nákladem není Váš měsíční příspěvek do "fondu oprav" SVJ.
V článku je zásadní chyba. V listopadu 2017 vydala Finanční správa metodický pokyn, kde je naprosto jednoznačně specifikováno: Pronájem, tedy bez živnostenského listu, je pouze u dlouhodobého ubytování za účelem zajištění bydlení. Vše ostatní - tedy poskytnutí nemovitosti, bytu nebo místnosti na krátkou dobu, především turistům a rekreantům je ve všech případech Ubytovací činnost, na kterou potřebujete živnostenské oprávnění, platit sociální a zdravotní, EET a jiné. Zda jsou či nejsou poskytovány služby, tak na to se dnes již vůbec nebere ohled.
Jednotlivé finanční úřady se při kontrolách tímto metodickým pokynem řídí. Služby nebo neslužby je vůbec nezajímají. Můžete si to ověřit na kterémkoliv FÚ nebo na infolince finanční správy.
Pánovi co pronajímá byt v paneláku: Dle zákona je trochu problematické co máte uvádět v přiznání jako příjem, ale v praxi Finanční úřady při kontrole akceptují, když uvedete do příjmů pouze čistý nájem a z něho si odečtete 30 procent paušálních výdajů. Jestli si služby platí nájemce sám nebo přes Vás, tak na to se příliš nehledí, na podstatě věci to nic nemění, platby za elektřinu a pod. nejsou Váš zdanitelný příjem, Vy jste jenom prostředník.
Zde je odkaz na metodický pokyn Finanční správy týkající se rozlišení zda jde o ubytovací činnost nebo pronájem :
http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Ubytovani_nebo_najem_EET_verejnost.pdf
V článku je uvedeno.:
"Jestliže inzerujete jen pronájem prostor a o zbytek ať se každý postará sám, ale následně nabídnete i čisté povlečení atd., které není v ceně a vy si za něj nic neúčtujete, jedná se stále o pronájem."
To je určitě návod k nelegálnímu obcházení zákona. Poku někdo krátkodobě nabízí hostům ubytování a poskytuje samozřejmě čisté povlečení, tak musí jít o podnikání, nikoli o prostý pronájem, bezohledu nato, že pronájimatel v inzerátu neuvede, že v ceně je i výměna čistého povlečení.
To by mohl podvádět každý, kdo poskytuje s pronájmem i služby, jednoduše by se v inzarátu o službách nezmínil, ale zájemcům i FÚ by vysvětlil, že služby poskytuje zadarmo, což de fakto znamená, že služby jsou v ceně pronájmu.
Vážení
možná jsem někde přehlédl, ale v povinostech ubytovatele je jen zmínka o vzdušném a lůžkovném - jako jedna z povinností a dále jen daňové info zdali živnost nebo paragraf 9. a odpisy a přiznání aj...
proto si dovoluji připomenout, že jedna z dalších povinností je :
Zákon o pobytu cizinců na území České republiky 326/199 Sb. paragraf 99-103. V krátkosti - je nutno vést řádně ubytovací knihu, a hlavně ve vztahu k cizincům vyplńovat pro osobu starší 15 let přihlašovací tiskopis cizince a dále do 3 dnů toto hlásit na cizinecké policii ... nehovořím o archivaci dokumentů po dobu 6 let a do toho se dozajista promítne nesmyslnot jako GDPR která podpoří dvojité zámky a tresory na uchovávaných papírové formy dat a milinoy zabezpečovacích hesel pro datové úschovy...
I na místech kde by jste to nejméně čekali jezdí cizinecká policie a její pravomoci a sankce za nedodržení jsou bezdiskusní !!
Doufám že můj příspěvek někomu zachrání zbytečné placení pokut a tahání se po úřadech. ValdimirH
No to co tu čtu je si pěkné ale vycházející jen za předpokladu splnění požadavků stavebního zákona ?
http://zakony.centrum.cz/stavebni-zakon/cast-4-hlava-1-dil-2-paragraf-126
Pokud toto není splněno nemá obec právo vymáhat místní poplatky za ubytování pro rekreační ůčely.