Hlavní navigace

Profil brokera: Fio banka

7. 3. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Další společností v našem seriálu je Fio banka, která na českém trhu působí již od roku 1993. Za vším stál nápad absolventů „MatFyzu“.

Společnost FIO a.s. byla založena v roce 1993, a to skupinou absolventů matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Specializovala se na obchodování s cennými papíry s tím, že si software pro snadnější a rychlejší realizaci obchodních pokynů programovali zakladatelé sami, a to pro osobní potřebu, později ho nabídli klientům. V současnosti se Fio označuje jako největší online broker u nás. V roce 1996 došlo k rozšíření služeb o družstevní záložnu, v roce 1998 bylo spuštěno také internetové bankovnictví. V roce 1997 změnila společnost jméno z Fio a.s na FIO holding, a.s. a poté v roce 2001 na současný název Fio holding, a.s..

Fio banka ve zkratce

Celé jméno společnosti podle obchodního rejstříku: Fio banka, a.s.

Vznik společnosti: 31. srpna 1994

IČ: 618 58 374 

Předseda představenstva: Mgr. Jan Sochor (je zároveň ředitelem)

Majitelé: RNDr. Petr Marsa a Mgr. Romuald Kopún (podle informací na webových stránkách banky)

Adresa sídla: Millennium Plaza,V Celnici 10, 117 21 Praha 1

Kontaktní telefon: 800 100 339

Kontaktní email: fio@fio.cz

Od roku 1997 společnost nabízí on-line obchodování s akciemi na českém trhu prostřednictvím webové aplikace e-Broker. V roce 1999 bylo možné obchodovat v USA, od roku 2001 také v Německu. Mezi další milníky patří rok 2006, kdy společnost koupila  mimoburzovní trh RM-SYSTÉM, na kterém jeho zakladatelé o třináct let dříve začínali obchodovat.

V květnu roku 2010 získala Fio, burzovní společnost bankovní licenci a stala se Fio bankou, společnost tedy nabízí i klasické bankovní produkty. Fio Banka vyhrála v naší anketě Zlatý Měšec 2013 jako nejlepší banka nebo finanční záložna s hodnocením 1,41. Tip: Výsledky hlasování a FOTOGALERIE. Majitelem Fio banka je společnost Fio holding, a.s..

Co nabízí?

Nakupovat můžete akcie (na burzách ČR, USA, Německa, Polska, Maďarska), deriváty (Futures kontrakty, Investiční certifikáty, Warranty) nebo EFT (fondy). 

Nakupovat České akcie je možné buď prostřednictvím Burzy cenných papírů Praha na obchodním systému XETRA® nebo prostřednictvím mimoburzovního RM-SYSTÉMU s online vypořádáním obchodů. RM-SYSTÉM umožnuje nejen nakupovat české akcie, jsou však zde zastoupené i některé zahraniční společnosti (např. Microsoft, Apple).

Fio banka také umožňuje přístup na americké burzy NYSE Euronext (NYSE, NYSE Amex, NYSE Liffe), na burzu NASDAQ, OTC BB a Pink Sheet, a to prostřednictvím mimoburzovním trhu OTC (Over-The-Counter).

Fio holding ve zkratce (vlastník společnosti Fio banka, a.s.)

Vznik společnosti: 17.11.1993 (s názvem FIO a.s.)

Adresa: V Celnici 1028/10, Praha 1 117 21

IČO: 60192763

Vklad: 564 818 600 Kč

Vlastnictví je nejasné, jsou zde akcie v listinné podobě

Obchodovat je možné v Německu prostřednictvím obchodního systému Xetra. e-Broker umožňuje také obchodovat na polské nebo maďarské burze. Polská burza obsahuje 385 společností, na maďarské burze je zase možné využít propagační poplatkové akce. 

Pokud nechcete investovat sami, můžete nechat spravovat své portfolio odborníkům Fio s tím, že si můžete zvolit mezi několika investičními strategiemi (domácí, konzervativní, vyvážená, růstová, růstová-tradiční). Zaplatíte však roční poplatek ve výši 2 % z průměrné tržní hodnoty portfolia nebo 20 % jako roční poplatek ze zhodnocení portfolia (podle výběru).

Obchodovat také můžete prostřednictvím telefonu, na pobočce, osobního makléře. Je možné také spekulovat na pád jednoho cenného papíru, kdy je možné využít služby půjčování cenných papírů zajištěné Fio bankou. S aplikací e-Broker je také možné uskutečňovat devizové transakce. Společnost má také vlastní akciové zpravodajství

Nově je také možné obchodovat prostřednictvím mobilního telefonu v aplikaci SmartBroker, která vyžaduje minimálně Android 2.3., brzy však přibude podpora pro další operační systémy. 

Kolik to stojí?

Poplatky za investování si můžete spočítat v přehledné kalkulačce. Nákup prostřednictvím EasyClicku v RM-Systému stojí 0,29 %, je však nutné koupit 1 lot. Objem jednotlivých lotů je v tabulce.

Seznam jednotlivých akcií v RM-Systému a objem jednotlivých lotů pro akcii
Název CP EC Lot
PHILIP MORRIS ČR 5
KOMERČNÍ BANKA 10
VOLKSWAGEN AG 10
EXXON MOBIL CORP. 25
MCDONALDS CORP. 25
VIG 25
ČEZ 50
ECM REAL ESTATE INVE 50
ERSTE GROUP BANK AG 50
MICROSOFT CORP. 50
CETV 100
ČESKÁ SPOŘITELNA 100
DEUTSCHE TELEKOM AG 100
INTEL CORP. 100
NEW WORLD RESOURCES 100
NOKIA CORPORATION 100
ORCO 100
PEGAS NONWOVENS SA 100
TELEFÓNICA CZECH REP 100
VÍTKOVICE 100
FORTUNA 250
UNIPETROL 250
PX INDEX CERT. 300
AAA AUTO GROUP N.V. 1 000
VET ASSETS A.S. 2 000

Zdroj: webové stránky Fio banky

Maximální poplatek při jednom nákupu akcií dosahuje 3400 Kč. Standardní pokyn stojí minimálně 40 Kč, při nákupu akcie za 600 Kč tak bude tvořit 6,67 % z ceny. Na Burze cenných papírů minimální poplatek dosahuje 50 Kč. Investovat na trhu Spojených států se vyplatí až při větších objemech, při prodeji akcie je také nutné připočítat poplatek trhu, který však obvykle nepřesáhne 1 USD. Pomocí těchto poplatků je financováno fungování SEC (regulátor kapitálového trhu v USA) a organizace NASD (národní asociace obchodníků s cennými papíry).

Pokud chcete obchodovat v Německu, pak vás to prostřednictvím obchodního systému XETRA bude stát 0,15 % z objemu obchodu, min. však 9,95 EUR. Na maďarské burze je propagační poplatek za podání pokynu 0 HUF, minimální poplatek však dosahuje 2000 HUF. Poplatek při obchodování e-Brokerem na polské burze dosahuje minimálně 10 PLN.

Účto_tip_změny21

V našem nedávném srovnání jsme porovnávali poplatky u jednotlivých brokerských společností a Fio banka se umístila na velmi dobrém místě. Na výsledky se můžete podívat zde: Kupovat akcie má smysl se šesti obchodníky, nejlepší ceny mají dva

Společnost také umožňuje zkusit si obchodování nanečisto na demo účtu e-Brokera, kde obchodujete s virtuálními penězi. Platnost demo účtu je 30 dní. Jako každý obchodník je i Fio pod dozorem České národní banky. Společnost také pořádá nejrůznější semináře.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).