Hlavní navigace

Názor k článku Profesionální sportovci si mohou uplatnit 60% paušál. A to i zpětně od ViR - Máte pravdu v tom, že se na to...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 7. 2017 9:42

  ViR

  Máte pravdu v tom, že se na to nedá ZP "jednoduše napasovat", stejně jako nelze napasovat ZP třeba na to, že část včelařů prodává med prostřednictvím svého svazu (spolku), přičemž některým často místní organizace půjčují větší nebo menší část vybavení, tedy poskytují prostředky k výkonu výdělečné činnosti, což by někdy mohlo při rigidním výkladu indikovat závislou činnost.

  A poznamenávám, že sportovní klub zpravidla bývá (a v případě Lafaty a AC Sparta Praha je) také zapsaným spolkem, přičemž základní definice spolku dle § 214 NOZ je velmi jednoduchá: (1) Alespoň tři osoby vedené společným zájmem mohou založit k jeho naplňování spolek jako samosprávný a dobrovolný svazek členů a spolčovat se v něm.

  Spolek má "právní osobnost", tedy jedná navenek svým jménem. Hraje-li tedy spolek AC Sparta Praha proti jinému spolku, je nutno na utkání pohlížet jako na "naplňování společného zájmu členů spolku", respektive obou spolků, a jednání navenek pod názvem spolku je zejména u kolektivních sportů obvyklé a pochopitelné ;-).

  Spolek přitom není subjektem zřízeným za účelem podnikání, který by byl povinen přednostně zajišťovat svou činnost prostřednictvím zaměstnaců. Naopak, přepokládá se, že ji zajišťuje zejména prostřednictvím členů, či jiným způsobem.

  Podnikání ovšem může být vedlejší činnost spolku, m.j. například z důvodu využití majetku spolku či k podpoře hlavní činnosti. Z podstaty defininice přitom plyne, že spolky mohou zakládat k uspokojování společných zájmů fyzické i právnické osoby a podnikatelé i nepodnikatelé.

  Z uvedeného plyne, že vztah hráčů a klubů může být velmi variabilní (přičemž ani zaměstnanecký není vyloučen) a rozhodně jej nelze napasovat do nějaké šablony dle pracovního práva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).