Přitom to šlo zkrátit do jediného odstavce. Opět se potvrdilo, že když se začne s nějakým zdrojem dlouhodobě šetřit, cena vzroste. Tak je to s pitnou vodou a samozřejmě i s elektřinou.
https://www.czso.cz/csu/czso/pres-polovinu-energie-protopime
Průměrná roční energetická náročnost českých domácností klesá, hlavně díky zateplení nebo výměně oken. Před dvaceti lety se pohybovala kolem 90 gigajoulů na byt. V roce 2015 dosáhla 65 gigajoulů.
Zbytek už je jen omáčka jak to zdražení dané poklesem spotřeby zdůvodnit. V tom výčtu záminek nějak chybí ten stále nesmysluplnější, nejefektivnější a nakonec i nejvíce ekologický zdroj - jaderná energie. Asi se do pohádky nehodí :-)
Příště budeme "na burze" nakupovat vzduch, denní světlo a povolenky na dešťovou vodu.
Pravděpodobně jste nepochopila ekonomický cyklus - v elektrárnách postavených za peníze daňových poplatníků vyrobíme levnou energii, kterou za draho prodáme na Německé burze, aby se majitelé akcií a potažmo manažeři ČEZu měli čeho napapkat. To že z toho dostane drobet i stát jako majoritní vlastník už jen dokresluje, proč politici nezasáhnou....
"když se začne s nějakým zdrojem dlouhodobě šetřit, cena vzroste."
Toto tvrzení je nesmyslné ekonomicky i logicky. Pokud poptávka po něčem klesne, cena naopak také klesne. Neplatilo by to pouze u položek se zcela fixními náklady, které musím vždycky zaplatit, bez ohledu na to, kolik vyrobím. A to není ani u vody, kde se musí platit drahá distribuce. A už vůbec ne u elektřiny nebo tepla. Ten váš příklad pouze říká, že spotřeba tepla klesá, ale neříká nic o ceně (a znám domy, které platí za teplo daleko míň než před 10 nebo 15 lety).
Teoretickú poučku si síce odrecitoval, ale pozabudol, že tá platí pre idealizované krivky ponuky/dopytu v knihách.
Ale energie/voda sú jednak naozaj položky s veľkým podielom fixných nákladov (voda s extrémne veľkým, kde sa to láme až pri prekročení výdatnosti maximálnej existujúceho zdroja) a "dvak" dopyt nie je nejako veľmi elastický (nejakú základnú spotrebu bude dopytovať každý). Šetrenie len odrezalo niečo z "nadspotreby" nad touto základnou spotrebou...
Tak hlavně jste ten článek který linkujete asi nečetl nebo nepochopil.
Protože ten sice hovoří o snížení spotřeby ENERGIÍ, ale ne ELEKTŘINY.
Spotřeba elektřiny NAOPAK za 20 let o zhruba 20 % vzrostla.
Tou energií, jejíž potřeba se snížila je tam myšleno zejména "teplo" (ať už dálkově dodávané, nebo z lokálního topeniště) - což se dočtete v přolženém PDF.
Takže jste krásně předvedl, jak se dá postavit nelogická myšlenka podpořena daty, které jste nepochopil.