Hlavní navigace

Proč Telecom zdražuje

4. 1. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Začátkem nového roku Český Telecom opět zdražil. Podle tabulek od různých zdrojů došlo ke zvýšení paušálních poplatků, k zavedení nových a ke "kosmetickému snížení" některých cen za volání.

Rozvrstvení do více paušálů bude mít jistě „výhody“ pro obě strany. Telecom bude od každého brát tolik peněz, na kolik se kdo ocení. Kdo volá málo, zaplatí trochu méně. Ale běda, když zavolá více. Kdo volá málo, zaplatí tedy asi více peněz za paušál než za volání. To ho jistě potěší. To pak mohou dát paušál desetinásobný, a všechny hned potěší, že tak málo provolají…

Proč Telecom zdražuje? Podle odpovědí k tomu má více oficiálních důvodů, některé vidíme sami:

  • Operátoři ve vedlejších zemích jsou často ještě dražší. ČT proto „jen dorovnává cenové rozdíly.“
  • Telecom poslední dobou hodně investoval. Před pádem komunismu kupoval nové analogové centrály (ty se mu ani nestihly vrátit) a nyní dohání několikaletý úkol celkové digitalizace sítě. Až ta umožní řádný vstup konkurence.
  • Telecomu se zdražují vstupy. Rostou platy, energie a podobně. Možná bude muset platit více i na pojistném.
  • Lidé se odhlašují, musí krýt úbytek příjmů.
  • Zdražují i jiné firmy, proč tedy ČT také ne?


Podívejme se na tyto body blíže.

Českému Telecomu patrně připadá nespravedlivé, že Němci či Poláci platí více. Neuvádí však, jestli mají také jiné platy nebo ne. Navíc česká koruna v současné době posiluje. Znamená to, že i Telecom bude zdražovat a zlevňovat podle pohybů měnových kurzů?

Telecom není jediný podnik, který dopadl podobně. Ztracené investice muselo krýt mnoho (nejen) českých podniků. Nehledě na to, že tehdy byl podnikem plně státním, a proto platil investice z peněz daňových poplatníků. Pochybuji, že stát po něm tyto peníze chtěl vrátit.

Modernizace? To je přece riziko odvětví. Kdo na to nemá, ať odejde. Digitalizace je nucená, a její urychlení jen urychlí proces liberalizace trhu. „Chudák“ Telecom tedy má zpoždění. On totiž po tu dobu „musí být na trhu skoro sám“. My tomu říkáme monopol. Nebo skoro monopol (malé možnosti konkurence již existují, ale my zde mluvíme o malých spotřebitelích).

Všechny tyto odpisy a náklady snižují firmě její zisk. Přesto patří mezi nejziskovější firmy u nás. Toho si asi nevšimli. Detailem nezůstává, že část Telecomu je ještě na prodej. A za více ziskovou firmu získáme více peněz. Takže vlastně platíme sami na sebe.
A současné vedení? To bude mít zajímavé reference. Firmu s vysokými náklady (kterým se nešlo vyhnout) udrželi ziskovou, a ještě zdražovali!

Všem se zdražují vstupy. Hlavně domácnostem. Telecom ale nemá tak špatnou ekonomickou situaci, aby musel (téměř) zdvojnásobovat ceny paušálů. Problém je spíše v tom, že Telecom ví, že se lidé budou odhlašovat. Patrně si odhadl, o kolik má zdražit, aby se ušlé příjmy za odhlášené vyrovnaly s novými příjmy po zdražení. To je cesta, jakou rády používají monopoly. Existuje ještě opačná cesta: zlevnit paušál i volání. Lidé budou více volat. Konkurence jiných způsobů spojení, než je přes pevnou linku, by měla pracovat pro druhou variantu.

Je tu ještě jeden důvod. K tomu se nikdo nepřizná, ale možná se časem potvrdí. Za chvíli Telecom ztratí monopol. Do té doby může ještě „sbírat poslední smetanu“. Pak se mu stejně část zákazníků odhlásí, takže to ho ani tolik nezajímá.

Zajímavější je ale něco jiného. Nově příchozí na trh budou mít dvě možnosti. Buď budou částečně kopírovat ceny dominantní firmy (tedy ČT), nebo budou vést válku s mnohem nižšími cenami.

dan_z_prijmu

V prvním případě budou všichni operátoři spokojení. Dopadne to asi jako na trhu benzínových pump. I když nedojde k dohodě, ceny dolů nepůjdou. Do té doby, než vstoupíme do Evropské unie. Tam už totiž bude možné, aby byl obyvatel Opavy či Plzně přihlášen u nějakého španělského či finského operátora. Ceny jasně půjdou na úroveň evropskou. Takže spíše dolů (určitě, pokud vydrží posilování koruny vůči euru).

Nejpozději tehdy dojde k druhé variantě. Český Telecom najednou bude moci razantně snižovat ceny, a přebírat tak zpět své ztracené zákazníky. A při současných ziscích, navíc poté, co mu (znatelně) klesnou náklady, bude mít pole působnosti opravdu velké.Ale do té doby? Proč by ještě chvíli nesbíral smetanu? Zatím přijde možná o „pár tisíc zákazníků“, ale jiní budou pořád volat hodně. Takže stále vydělá, možná i víc. Vlastně můžeme být rádi, že nezdražil víc. Ale to si snad nedovolí. 

Anketa

Zneužívá Český Telecom dle vašeho názoru monopolního postavení?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).