Vlákno názorů k článku Proč nezaplatíte kartou v oblíbeném obchodě? od Carooso - Pečlivě pročítám příspěvky do diskuze a jsem překvapen...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 6. 2002 16:16

    Carooso (neregistrovaný)

    Pečlivě pročítám příspěvky do diskuze a jsem překvapen odmítavými názory na platební karty.

    1, obchodníci, kteří jsou mými klienty prodávají s marží 17-28% (jedná se o běžný sortiment spotřebního zboží).

    2, Většina solidních obchodů bere platební karty ochotně.

    3, Transakce je např. v Globusu, Tescu, Hypernově a jiných obchodech, kde se karty hojně používají stejně rychlá jako platba v hotovosti.

    4, Platebními kartami bude platit stále více a více lidí, je to zcela přirozený vývoj, jako všude na světě.

    5, budou přibývat kreditní karty. Jak může zaplatit v hotovosti majitel kreditní karty, když žádnou nemá :)

    Slyšeli jste někdy o problémech třeba s kartami CCS na čerpacích stanicích ? Jsou zavedené a fungují. Bez problémů.

  • 9. 6. 2002 2:18

    Petr Souček (neregistrovaný)

    Jenomže z té marže musí uživit celou firmu. Kolik procet z obratu činí jejich zisk před zdaněním? Docela jsem byl překvapen, kolik firem se pohybuje v rovině obrat 1 mld. Kč, zisk 10 mil. Kč. Pokud by všechny tržby byly přes karty, tak ta firma je ve ztrátě 20 mil. Kč. Takže taková firma buď skončí, nebo zdraží o ta 3%.
    A ještě jiný pohled. Má-li firma marži 17-28%, znemená platba kartou, že z marže odevzdá 10 až 20% bance. To je dost slušné výpalné, ne?

    Kreditní karty jsou sice argument, ovšem úspory obyvatelstva každoročně výrazně stoupají, takže těch, co peníze nemají a musejí si na každodenní nákupy půjčovat, moc není.

    Podle mě používání platebních karet za současných podmínek bank je dost iracionální, ovšem člověk se chová dost často iracionálně, zvláště v oblasti peněz, které nevidí (daně, poplatky, odvody, pojištění....)

  • 9. 6. 2002 10:19

    PB (neregistrovaný)

    1. Zisk před zdaněním není měřítkem ničeho, řada firem se ho snaží záměrně minimalizovat

    2. Podle Vás se asi celá západní Evropa chová iracionálně, když si vezmete, kolik obchodníků karty přijímá (700 000 Francie, 1 000 000 Itálie, 600 000 UK, 800 000 Španělsko) a platí s ní všichni a všude.

    3. Iracionalitu chování spatřuji především v následujícím:

    - Ano, těch, co opravdu potřebují si na běžné nákupy půjčovat moc není, ale uvědomme si, že banky ještě do tohoto segmentu moc nešly a doposud kreditky dávají spíš těm, co to nepotřebují (tím nechci nikoho navádět, zásadně nekupuji kdy na to nemám)

    - Češi milují hotovost a šustící bankovky a tento zlozvyk se nedaří ostranit. ČNB sice upozorňuje na to, že v oběhu je nadměrná hotovost, ale není to moc platné. Zákonů, které platí v řadě zemí, omezujících maximální částky hotovostních plateb, se asi hned tak nedočkáme. Naopak naditá peněženka je stále u nás symbolem solventnosti...

    Jsou tu další argumenty "pro" OBCHODNÍKA příjem karet, které ještě nebyly zmíněny:
    - omezení rizika příjmu padělaných bankovek
    - snízení rizika loupeže (mít v kase >100Kkč mě vůbec nenechává klidným)
    - snížení nákladů na zpracování hotovosti (zkuste odnést tržbu 100ks mincí + 100bankovek do eBanky a napište kolik si za to naúčtovala

    a vzhledem k tomu, že výběry z bankomatů jsou dost zpoplatněny, znamená nepřijmutí karty přenesení nákladů na zákazníka a to naprosto jednozačně. Už několikrát jsem v obchodě nenakoupil, protože mě poslali do bankomatu, že karty neberou. To jsem odmítl, že by mě to stálo 25 Kč jako poplatek za výběr (+ ztráta času + mě nutí vybrat víc než potřebuji). Je to iracionální?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).