Hlavní navigace

Názory k článku Proč nezaplatíte kartou v oblíbeném obchodě?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 6. 2002 7:47

  Zbyněk (neregistrovaný)

  Dle mého dotazu u České spořitelny na poplatek za transakci kartou, pokud budu obchodník a budu chtít prodávat na internetu, mi bylo odpovězeno, že z každě transakce budou stržena 4%. U jiných typů obchodů se to může lišit, ale asi ne moc výrazně. Toto vidím jako zásadní důvod, proč malé obchůdky, zejména potraviny, které jsou drceny konkurencí supermarketů, karty nepřijímají. Poplatek je příliš velký.

  Sám jsem se setkal pří nákupu sekačky na trávu v menším specializovaném obchůdku, že při placení v hotovosti dostanu 2% slevu. A dostal jsem ji. Na kartu se dívali jako na nutné zlo.

  Ještě se někdo diví, že se u nás kartou nedá zaplatit ve většině obchodů?

 • 6. 6. 2002 9:07

  Petr (neregistrovaný)

  Myslím, že většina i malých obchůdků si může dovolit přijímat karty. Někteří majitelé jsou ale docela skrblíci, a cokoli jim sníží zisk, odmítají. A uvědomme si, že malé obchody s potravinami mají mnohem větší marži než hyper/supermarkety, takže řada z nich si to dovolit může. Každý holt argumentuje, jak může, Makro mi pro změnu napsalo, že si to nemohou dovolit, protože mají moc nízké ceny a museli by zdražit. Já vidím zásadní problém v tom, že karty k placení používá málo lidí (ČS uvádí, že pouze 20% jejích držitelů) a ani takoví na placení kartou netrvají a nedají najevo, že budou platit jedině kartou.

 • 6. 6. 2002 17:29

  Jirka (neregistrovaný)

  Jak si přišel na to,že mají malé obchody MNOHEM VETŠÍ marži než supermarkety?Máš malej obchod ,nebo supermarket?Mateš lidi.

 • 6. 6. 2002 18:22

  Honza (neregistrovaný)

  Jasně, malé obchody mají vyšší nákupní ceny, a proto někdy i při nižším zisku musejí prodávat dráž než třeba supermarkety. Malej krámek množstevní slevu jen těžko dostane - jednak neudá takové množství, jednak nemá klasické vydírací páky velkých řetězců.

 • 15. 9. 2002 14:48

  Vladimír (neregistrovaný)

  Je sice pravda, že poplatek není nejnižší,jenže je třeba si uvědomit,že pokud obchodník, byť i maloobchod, akceptuje platební karty, bude mít také vyšší obrat a tím pádem také zisk. Největší důvod proč většina obchodů stále ještě platební karty neakceptuje je česká skrblická povaha. Obchodník si zkrátka řekne, že nebude cpát někomu 4% do chřtánu, jenže si už neuvědomí že touto "investicí" by podstatně víc vydělal. Kdo je lakomej, nemůže se divit, že je chudej. Přitom platební karty mají výhod podstatně více - obchodník nemusí mít v pokladně drobné, nehrozí, že by přijal padělanou bankovku atd. Vypadám teď možná, jako agent nějaké kartové společnosti,ale nic takového nejsem. Jsem jen pouhý zákazník, normální občan a osobně dám přednost raději supermarketu nebo hypermarketu s personálem na který dohlíží manažer a máte tak větší pravděpodobnost ochoty z zákazníkovi, možnost bezproblémové reklamace. Přitom jsou zde ceny většinou nižší a je tu zmíněná možnost platit kartou. Nebo že bych se vrátil k nějakému neochotnému a špatně vyspanému "obchodníčkovi", který karty neakceptuje a ještě se na mě špatně dívá? Ne, nejsem blbec.

 • 6. 6. 2002 8:59

  k (neregistrovaný)

  Ve výše uvedeném článku nejsou všechny údaje pravdivé. Bylo by dobré, kdyby byly uvedeny podrobnosti o poplatcích, které platí banky, které akceptují obchodnické transakce kartami, bankám, které vydávají karty..... www.webpark.cz/karty/

 • 6. 6. 2002 9:22

  Petr Zámečník (neregistrovaný)

  Zajimalo by me, ktere uvedene udaje nejsou pravdive. Dekuji.
  P.s.: Vase stranky jsou pekne, ale nenasel jsem na nich zadne ceny... Muzete poslat konkretni url? Ziskat ceny od nekterych bank, pokud nejste obchodnik, je takrka nemozne.

 • 6. 6. 2002 9:04

  David Špinar (neregistrovaný)

  Například v mém oblíbeném obchodě HUDY Sport vydávají za větší nákupy slevové karty na příští nákup (tuším, že až 5 %). Bohužel je ale mohu použít pouze, když platím hotově. A já hotově platím hrozně nerad.

 • 6. 6. 2002 9:31

  Tomáš (neregistrovaný)

  V jednom obchodě jsem si chtěl koupit výrobek platební kartou. Protože v
  tomto obchobě poskytují slevu na stavební spoření, chtěl jsem ji uplatnit.
  Prodavač mi sdělil, že pokud uplatním slevu na stavební spoření nemůžu
  platit platební kartou.
  Poté jsem kontaktoval banku, u která má onen obchodník účet a ta mi napsala:

  "Vážený pane,na základě Vámi uvedených údajů jsem zjistila, že daný obchodník má Smlouvu o přijímání platebních karet uzavřenu s naší bankou. Obchodníci,kteří s námi mají uzavřen tento smluvní vztah, nemají ve smlouvě stanoveno žádné omezení pro příjem platebních karet. Platbu kartou při uplatnění slevy pro majitele stavebního spoření tedy odmítl neoprávněně. Omlouvám se Vám za jeho pochybení. Děkuji Vám však za upozornění na tuto nestandartní skutečnost, v průběhu příštích dnů tohoto obchodníka bude kontaktovat náš obchodní zástupce a sjedná nápravu.
  Věřím, že v budoucnu se již tato nepříjemná situace nebude opakovat."

 • 6. 6. 2002 10:10

  Jirka Lahvička (neregistrovaný)

  Kramek s oblecenim v pasazi Broadway, jehoz jmeno mi uz vypadlo z hlavy, nabizi pri platbe v hotovosti 5 % slevu... asi je nema banka rada :-)

 • 6. 6. 2002 10:19

  Carooso (neregistrovaný)

  Ve větších obchodech a v případě že platím vyšší částku než cca 300,- Kč platím zásadně platební kartou. Vlastním tři a nejsem tedy omezen možnostmi obchodníka. Pokud mi kartu nechtějí přijmout, zboží nekoupím a vyhledám jiný obchod. To již naštěstí v dnešní době lze ( nabídky převyšují poptávku )

  Ve velkých Hypermarketech a značkových obchodech je placení kartou naprosto bezproblémové a stejně rychlé jako úhrada v hotovosti.

  Jako odborník v oblasti ekonomiky a financí vím, že obchodníkům přináší orientace na karty zvýšení obratu, poplatky které je to stojí většinou vyváží slevy u dodavatelů za větší odběry zboží.

 • 9. 6. 2002 2:00

  Petr Souček (neregistrovaný)

  To bych se Vás jako odborníka zeptal, v kterém oboru lze za zvýšený obrat o pár desítek procent (optimistický odhad) získat u dodavatele slevu 3 až 3,5%.

  Pokud se v limitě blížíme k tomu, že bude brát karty každý, nebude mít zvýšený obrat nikdo. A pokud budou platit kartou všichni, budou všichni platit o ta 3% více, než kdyby platili v hotovosti.

 • 10. 6. 2002 9:15

  PB (neregistrovaný)

  Příliš to zjednodušujete:

  a) požadujete slevu 3-3,5 % od dodavatele, tedy i pro ty zákazníky , co budou u vas platit v hotovosti. Nejste trochu náročný?

  b) Pokud by platili všichni kartou a karty přijímala velká většina obchodníků, potom by průměrná provize byla někde pod 1%. Např. ve Francii je u tuzemských transakcí průměrná provize 0,7%. Karty ale berou snad všechny obchody včetně všech telefonních automatů, trafiky, lékarny atd... (To samozřejmě souvisí s použitou technologií, dokud nebudou platby založeny na PIN a převážně offline, potom se toho asi nedočkáme)

 • 6. 6. 2002 10:28

  Jakub Novotný (neregistrovaný)

  Jsem majitelem firmy, která platební karty akceptuje. Smlouvu jsme uzavírali s firmou spolupracující přes banku ČSOB (u ní nemáme účet). Peníze za transakce nám jsou zasílány na náš účet v Ebance obvykle do 1 týdne po provedení transakce (první záludnost - peníze nelze okamžitě znovu použít). Poplatky jsou dva - sepsání smlouvy a ostatní náležitosti byly zdarma, 1*za 3 měsíce je nutno zaplatit servisní poplatek (jakási ruční záruka, díky které nikdy nemusíme platit žádné opravy ani úpravy včetně upgrade ani cesty a práce technika). Tento poplatek činí cca 400,- měsíčně přip kvartální platbě nebo o cca 150,- více při měsíční platbě. Druhým poplatkem je procento z transakce - EurocardMastercard+Maestro = 3%, Visa+VisaElectron = 3,5%, Maxkarta debetní operace = 2,5%, Maxkarta elektronická peněženka = 2%... Navíc pro každou transakci je potřeba přičíst telefonický poplatek za autorizaci - terminál obvykle vše stihne za jeden impuls a každý den zhruba dva impulsy (večer jeden) na automatické stažení stoplistu Maxkaret (tam probíhají nákupy v režimu offline)... Pokud bychom tedy vzali modelovou situaci s dobíjecím kuponem Twist za 400,-Kč, odečetli 3,5% za kartu Visa (většina klientů Spořitelny/největší penetrace) a 2,-Kč za autorizaci, dostaneme se na cenu 384,-Kč... Pokud výsledek srovnáme s nákupní cenou 380,-Kč, musí být každému jasné, že jakákoliv ziskovost v tomto případě nemá v transakci prostor. Nemluvě o kombinaci s další slevou... Ještě horší je to třeba u tiskárny pro PC, jejíž cena v akci je třeba 13´900,- Kč a nákupní cena třeba 13´400,- (je to akční cena)... Její zaplacení kartou je pro banku zisk takřka 500,- Kč a pro prodejce nula od nuly a není zaplaceno ani riziko poklesu ceny ani doprava ani riziko reklamace, prostě absolutní NULA...
  Z tohoto důvodu se domnívám, že každý obchodník (patřil jsem mezi ně také) raději svým zákazníkům tuto službu nebude nabízet (nemluvě o podmínkách poskytovatele terminálu, že minimální obrat musí být 25´000,- měsíčně)...

 • 6. 6. 2002 11:01

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  Přesně tak. Platby kartou zboží zbytečně prodražují. Navíc zdržují. Když chodím nakupovat do Meinla (tam nakupuji pro lidi v práci když mám pauzu, pro sebe nakupuji právě v tom zmíněném Kauflandu, kde karty neberou, a který patří mezi jeden z nejlevnějších maloobchodů) a přede mnou někdo platí kartou tak vždycky rostu.
  Jak vidím, že v obchodě berou platební karty, tak je to pro mě okamžitě impuls zjišťovat, jestli není někde to samé zboží levnější, stejně tak, když vidím, že berou různé karty na slevy, a téměř vždy to tak je.
  Katu nemám. Teď jsem byl nucen zřídit si (z jiných důvodů) účet, a že k tomu byla Visa electron zdarma, nechal jsem si jí vystavit. Ale bezhotovostní operace jsem si nechal zablokovat (mimo jiné proto, kdybych jí ztratil).

 • 6. 6. 2002 11:17

  roman (neregistrovaný)

  Platba kartou nemusí být delší než platba hotovosti. To ale závisí na zkušenosti prodavače a způsobu připojení terminálu k bance. Telefonní linka opravdu může trochu zdržet - asi tak, jako když někomu voláte.

 • 6. 6. 2002 13:05

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  Ještě jsem nezažil platbu kartou, která by byla rychlejší než platba v hotovosti. S vyjímkou >100 letých babiček, které to vyndavají z peněženky po pětníkách. Hlavně u velkých nákupů, kdy se musí znovu vytisknout celý pokladní blok. To už se např. u toho Meinla vyplatí ta jejich firemní (platební, ne BON) karta, kde alespoň člověk dostane slevu.
  Naopak jsem zažil obrovské množství plateb kartou kdy to trvalo strááášně dlouho, kdy se vyplatilo jít k jiné pokladně, nebo kdy to bylo dokonce nutné, protože se terminál kousl.
  Výhodu pro obchodníky vidím spíše v místech s turistickým ruchem, kde cizinci opravdu půjdou do jiného obchodu protože ty peníze skutečně nebudou mít s sebou a v restauracích nebo obchodech s luxusním zbožím, kde
  1. obchodník ty 2 - 4 % hravě pokryje z vysoké marže
  2. zákazníkovi těch pár procent nebude stát za to, aby šel jinam
  Docela se divím, že velké supermarkety na tuhle "karetní hru" přistoupily. Protože při platbě kartou pokladní obslouží méně zákazníků. Snad jedinná výhoda je v tom, že zákazník bude mít větší tendenci "se rozšoupnout" když uvidí nějakou akci, kterou by jinak nevyužil, protože právě nemá u sebe dostatek peněz. Navíc Tesco, Hypernova, Globus apod, určitě mají speciální smlouvy a vůbec bych se nedivil, kdyby poplatek byl blízký nule.
  Když Bill Gates prohlásil, že "by chtěl mít cent z každého utraceného dolaru", tak to zvedlo vlnu kritiky, ale zatím spoustu lidí dává mnohem víc karetním společnostem a ještě je "brání" tak, "že když tam neberou karty, půjdu jinam".

 • 6. 6. 2002 13:33

  Petr (neregistrovaný)

  Máte pravdu, že tam, kde jsou turisti, si obchodník nepřijímající karty ani neškrtne. Myslím ale, že čím dál víc lidí i u nás upřeďnostňuje platbu kartou a vědomě nebo nevědomě preferuje obchody, kde kartou se platit dá. Např. u benzinky mi platba v hotovosti připadá hrozně nepraktická - nechci mí plnou peněženky drobných, když platím třeba 982,17 Kč, dtto v super/hypermarketech. Nakonec jsem zjistil, že mi v peněžence stačí 200 Kč, a všechny platby zhruba nad tuto částku řeším kartou, čímž i minimalizuji výběry z bankomatu, typicky na 1 výběr měsíčně.

 • 6. 6. 2002 14:29

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  ...i u nás upřeďnostňuje platbu kartou...
  A v tom to je. V některých oblastech to bez těch platebních karet nejde, tak tam je ten obchodík prostě musí přijímat (a nechá si to zaplatit ve vyšších cenách). To že je naši lidé upřednostňují i při nákupu v hypermarketu (což je ale jiná kategorie se kterou se střední, natož malý obcod nemá šanci srovnávat) nebo i jiných obchodech neznamená, že je vyžadují. Domnívám se, že to většinou berou tak, že - když už je tu berou, tak s ní zaplatím -, ale pokud bude vedle jiný obchod s nižšími cenami tak většina půjde tam.

  Jasně každý píše sem do diskuse ve stylu "podle sebe soudím tebe". Já skutečně vyhledávám ty lenější obchody (jako zde zmiňovaný Kaufland), ale ne každý je takový skrblík, někdo prostě za to, za co já dám 1000, "vyplázne" klidně 1500 a nevadí mu to.

  No nemá cenu tady vyvolávat hádku. Připomíná mi to spor "AMD nebo Intel" (určitě AMD :-))). Prostě každému vyhovuje něco jiného a je dobře že každý má možnost si to zvolit.

 • 9. 6. 2002 9:50

  Viktor (neregistrovaný)

  Naopak se setkávám s tím, že lidé upřednostňují platbu hotovostí před kartou.
  Krásný příklad je Hypernova - je tam bankomat, nad ním cedule jak VRATA, že Hypernova přijímá platby kartou, a přesto tam je obludná fronta lidí, kteří z bankomatu vybírají a s hotovostí putují do Hypernovy nakupovat!!!
  Chápe to někdo?

 • 9. 6. 2002 13:23

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  To nemusí být zrovna pro to. Oni mohou zaplatit kartou + si vybrat nějaké peníze "na domu", když už jdou kolem toho bankomatu.

  I když kdo ví.

 • 10. 6. 2002 9:18

  PB (neregistrovaný)

  Nechci být pesimista, ale oni u toho bankomatu čekají s ještě prázdným vozíkem, takže...

 • 10. 6. 2002 13:39

  Martin (neregistrovaný)

  Ne, ne já tam vybírám tzv. "na doma".V Hypernově samozřejmě platím kartou... Upřímně řečeno si nedokáži představit, že bych jel na týdenní nákup kdy platím cca 2000,- a platil to hotově.........a přitom vidím pořád spousty lidí, kteří u pokladny vytahnou pracně smotaný štůček tisícovek.

 • 11. 6. 2002 12:17

  Petr (neregistrovaný)

  Já taky preferuju levnější obchody, ale zase rozlišuji, když za dražší peníze dostanu lepší službu.

  Příklad: Spotřební elektronika - velká většina obchodníků prodává za doporučené ceny, stanovené dovozcem/výrobcem. Tím mají zajištěnou slušnou marži, a většina z těch obchodů karty přijímá. Pak je třeba v Praze několik "obchodů", která nabízejí stejné zboží s 10% slevou oproti standardním cenám. Karty nepřijímají. I v těchto jsem nakupoval, ale čím je to vykompenzováno: zboží nemají na skladě, je nutné objednávat, a nelze ho vyzkoušet, horší servis (implicitně vás směrují na servisy výrobce), neporadí vám neboť sice prodávají "všechno", s ničím totiž nemají zkušenosti. Raději tedy nakupuji u těch prvních...

 • 6. 6. 2002 13:15

  MArtinPP (neregistrovaný)

  Je mi jasné, že někdo tu transakci zaplatit musí a banka to určitě není. V různých obchodech však přistupují různě k minimální ceně nákupu, který je možno platit kartou.
  První případ: lékárna v jednom z hypermarketů v Ostravě - umožňuje platit kartou nákupy nad 100,- korun, což jsem ochoten chápat, protože transakce je něco stojí, ale nenakupuji u nich a chodím do malých lékárniček, kde mi nevadí zaplatit ty moje malé nákupy hotově
  Druhý případ: moje kolegyně z práce si chtěla koupit zboží v prodejně v centru Ostravy za 400 korun a odmítli ji přijmout, že kartou je možno platit až od 500,- Kč - stát se to mně, tak bych byl asi agresivní
  Třetí případ: zavedená čistírna na sídlišti - vyčištění kalhot za cca za sedmdesát korun, platba kartou v pohodě
  Čtvrtý případ: železářství Ševčík v Ostravě Mariánských Horách - chodím k nim nakupovat veškerý jejich sortiment, i když to mám občas z ruky, a to proto, že mohu jakýkoliv nákup platit kartou (minimálně jsem platitl 20,- Kč, nicméně takové "korunové" platby řešívám hotově, teda jenom občas) - chodím tam rád a dle mého soudu relativně často
  Poslední případ: u čerpací stanice velké firmy (modré logo...) noviny za 7,- Kč - obsluha není majitelem a je jí nejspíš jedno, kolik to stojí

 • 6. 6. 2002 13:43

  Pavel (neregistrovaný)

  To je opravdu fantazie, odkud ti obchodníci berou minimální částky, když smlouvy s bankou jim to výslovně zakazují.

  Nedávno jsem kupoval boty a měli tam ceduli "Platba kartou jen do 17 hod." což mi přišlo docela legrační. Docela zajímavou situaci jsem naopak zažil ve Francii, kde po zavírací době jsem mohl zaplatit u většiny pokladen hypermarketu jen kartou (jediná kasa přijímala hotovost). Jiný kraj, jiný mrav...

 • 22. 10. 2002 20:22

  Lukáš Mižoch (neregistrovaný)

  Asi myslíte lékárnu Lloyds ve Futuru, že? :-) Taky mě tím namíchli. Zajímalo by mě, zda je to vůbec v souladu se smlouvou s bankou.

 • 6. 6. 2002 13:19

  Petr (neregistrovaný)

  Jsem rád, že jste uvedl konkrétní čísla. Ale neříkajte mi, že kupujete 400 Kč kupony za 380, vždyť za 380 to někteří prodávají koncákům (i za míň). Domnívám se, že běžně mají obchůdky marži 15-30% a do toho se poplatek bance vejde v pohodě....

 • 6. 6. 2002 13:51

  Jakub Novotný (neregistrovaný)

  Raději zvolím mírný tón odpovědi, ale věřtem že vaše poznámka o 15-30% se mnou docela hnula...
  Oskar nabízí své kupony za cca 7% diskont do hlavní distribuce (asi 3 firmy na celou ČR), takže k prodejci (v našem případě je to hned druhý článek za operátorem) se dostanou tak za cca -6,5% (konkrétně 360,- bez 5%DPH)...
  Radiomobil a Eurotel po dlouhých časech již před více než rokem zahájili postupné zdražování (snižování provize) z původních 15% pro první článek až na současných cca 8% pro první článek... Reálná dosažitelná cena při velkých odběrech je tedy na vstupu asi T400-356,19 a G300-267,14 bez 5%DPH... Těch cca 8% na výstupu od operátora bych viděl asi tak, že 2% stojí výroba a distribuce kuponů po odečtení získu z peněz, které zaplatí operátor až po reálném protelefonování kreditu... Ale to by bylo na jinou debatu...
  Nestandardní ceny nižší než zde uvedené mohou mít několik více či méně oficiálních zdrojů a s tím související vyšší či nižší úspěšnost při pokusu kredit uplatnit, avšak to by bylo na zcela jistě ještě delší debatu... Zkuste popřemýšlet třeba nad variantou, že někdo na zcizené doklady "nakoupí" na úvěr - pak jsou pro něj právě dobíjecí kupony tou nejvhodnější ceninou, která mu umožní získat z jedné sady dokladů (nákup za max 25-30 tis.) až 80% hodnoty kuponů (to podle toho, komu se je rozhodne "nálezce dokladů" prodat)...

 • 7. 6. 2002 17:50

  Marek A (neregistrovaný)

  Předem, jsem mj.j. také živnostník (malé papírnictví, nakladatelství...)

  A i když máte pravdu, tak řeknu jednu větu: Tam kde není marže alepoň 30 procent (ideální je 50%), tak jdu od toho. Toto pořekadlo jsem z počátku podnikání nechtěl přijmout, ale zkušenost po 10ti letech dávají za pravdu.

  A kde jsem to kdysi slyšel? Za totáče v Západním Německu od Jugoslávců apod. A potvrdilo mi to i cesty do Anglie cca před 3mi lety, kdy i obchůdky vedle supermarketů, které vlastnili čistokrevní angličani se za každou cenu nesnažili podlézat cenami.

  A co se týká dobijecích karet? To je to samé jako známky, kupony MHD apod. Tam, kde to chci mít kvůli lidem - v papírnictví známky k pohledům a dop. papírům, obálkám, mě ty 4 % marže neživí, ale pohled za 5,- Kč ano (nákupka 2,- Kč).

  Vím, že to není moc k věci ohledně plat. karet, ale takto bohužel uvažují banky. Když si vezmete, že od úroky jsou slabé 4 % PA a běžný úvěr u bank 18 %, tak banka má z jedné půjčené koruny zisk 15 resp. 20 %

 • 7. 6. 2002 20:49

  Pavel (neregistrovaný)

  Jasně kupony jsou trochu specifický artikl. A co mobily a příslušenství. Když se podívám na nízké ceny mobilů na internetu, vychází mi u malých kamenných obchodů provize min. 20%, u příslušenství klidně i 100%. Asi je nutné se smířit s tím, že nevyděláte na všem.

 • 7. 6. 2002 15:40

  bb (neregistrovaný)

  Připadá mi naprosto komické, že na poště nemohu platit kartou - když si jdu třeba vyzvednout balík.....

 • 7. 6. 2002 20:58

  Pavel (neregistrovaný)

  Na poště je problém - není, kdo by zaplatil provizi bance. Standardní bankovní karty bez provize nefungují (resp. Visa a Europay nechtějí aby fungovaly). Pokud chcete platit i na poště kartou, zřiďte si účet u poštovní spořitelny - dostanete Maestro s čipem, který umožňuje platit cokoli na přepážce pošty přímo z vašeho účtu.

  Pokud vím, tak ve kartově "vyspělém" světě také nelze platit na poštách - možná proto, že dobírka se téměř nepoužívá, zákazník dává číslo karty přímo obchodníkovi, a ten si platbu inkasuje sám.

 • 9. 6. 2002 10:59

  Ondrej Brablc (neregistrovaný)

  Alespon v Nemecku to tak skutecne je. Na poste nelze (nepostovni) kartou platit, ale pokud mate ucet u jedne z velkych nemeckych bank, tak si muzete bez poplatku vybrat v postovnim bankomatu, ktery stoji vetsinou hned vedle.

  Jinak v Nemecku je velmi standardni pouzivat EC (Electronic Cash) kartu, a to dokonce jenom na podpis (bez tlf. overeni). Napriklad v IKEA ani jinak bezhotovostne nenakoupite. Velmi pouzivane jsou platby, kdy davate obchodnikovi svoleni (i elektronickou cestou) si stahnout penize z vaseho uctu - jeste jsem se nesetkal se zneuzitim, i kdyz se mi jeho pravdepodobnost zda docela vysoka.

 • 12. 12. 2002 18:46

  anonymní

  Hmm, k tomu muzu jen dodat, ze asi pred 14ti dny jsem platil v Nemecku na poste kartou, nebyla to zadna postovni karta, ale normalni Maestro a nerikali nic. Ovsem musim rict, ze to byla hlavni posta v tom danem malem nemeckem meste (70.000 lidu)

 • 7. 6. 2002 16:16

  Carooso (neregistrovaný)

  Pečlivě pročítám příspěvky do diskuze a jsem překvapen odmítavými názory na platební karty.

  1, obchodníci, kteří jsou mými klienty prodávají s marží 17-28% (jedná se o běžný sortiment spotřebního zboží).

  2, Většina solidních obchodů bere platební karty ochotně.

  3, Transakce je např. v Globusu, Tescu, Hypernově a jiných obchodech, kde se karty hojně používají stejně rychlá jako platba v hotovosti.

  4, Platebními kartami bude platit stále více a více lidí, je to zcela přirozený vývoj, jako všude na světě.

  5, budou přibývat kreditní karty. Jak může zaplatit v hotovosti majitel kreditní karty, když žádnou nemá :)

  Slyšeli jste někdy o problémech třeba s kartami CCS na čerpacích stanicích ? Jsou zavedené a fungují. Bez problémů.

 • 9. 6. 2002 2:18

  Petr Souček (neregistrovaný)

  Jenomže z té marže musí uživit celou firmu. Kolik procet z obratu činí jejich zisk před zdaněním? Docela jsem byl překvapen, kolik firem se pohybuje v rovině obrat 1 mld. Kč, zisk 10 mil. Kč. Pokud by všechny tržby byly přes karty, tak ta firma je ve ztrátě 20 mil. Kč. Takže taková firma buď skončí, nebo zdraží o ta 3%.
  A ještě jiný pohled. Má-li firma marži 17-28%, znemená platba kartou, že z marže odevzdá 10 až 20% bance. To je dost slušné výpalné, ne?

  Kreditní karty jsou sice argument, ovšem úspory obyvatelstva každoročně výrazně stoupají, takže těch, co peníze nemají a musejí si na každodenní nákupy půjčovat, moc není.

  Podle mě používání platebních karet za současných podmínek bank je dost iracionální, ovšem člověk se chová dost často iracionálně, zvláště v oblasti peněz, které nevidí (daně, poplatky, odvody, pojištění....)

 • 9. 6. 2002 10:19

  PB (neregistrovaný)

  1. Zisk před zdaněním není měřítkem ničeho, řada firem se ho snaží záměrně minimalizovat

  2. Podle Vás se asi celá západní Evropa chová iracionálně, když si vezmete, kolik obchodníků karty přijímá (700 000 Francie, 1 000 000 Itálie, 600 000 UK, 800 000 Španělsko) a platí s ní všichni a všude.

  3. Iracionalitu chování spatřuji především v následujícím:

  - Ano, těch, co opravdu potřebují si na běžné nákupy půjčovat moc není, ale uvědomme si, že banky ještě do tohoto segmentu moc nešly a doposud kreditky dávají spíš těm, co to nepotřebují (tím nechci nikoho navádět, zásadně nekupuji kdy na to nemám)

  - Češi milují hotovost a šustící bankovky a tento zlozvyk se nedaří ostranit. ČNB sice upozorňuje na to, že v oběhu je nadměrná hotovost, ale není to moc platné. Zákonů, které platí v řadě zemí, omezujících maximální částky hotovostních plateb, se asi hned tak nedočkáme. Naopak naditá peněženka je stále u nás symbolem solventnosti...

  Jsou tu další argumenty "pro" OBCHODNÍKA příjem karet, které ještě nebyly zmíněny:
  - omezení rizika příjmu padělaných bankovek
  - snízení rizika loupeže (mít v kase >100Kkč mě vůbec nenechává klidným)
  - snížení nákladů na zpracování hotovosti (zkuste odnést tržbu 100ks mincí + 100bankovek do eBanky a napište kolik si za to naúčtovala

  a vzhledem k tomu, že výběry z bankomatů jsou dost zpoplatněny, znamená nepřijmutí karty přenesení nákladů na zákazníka a to naprosto jednozačně. Už několikrát jsem v obchodě nenakoupil, protože mě poslali do bankomatu, že karty neberou. To jsem odmítl, že by mě to stálo 25 Kč jako poplatek za výběr (+ ztráta času + mě nutí vybrat víc než potřebuji). Je to iracionální?

 • 10. 6. 2002 3:27

  Eric (neregistrovaný)

  Neexistuje jediný racionální důvod pro přednostní používání platebních (a jiných) karet. Celé je to záležitost poměrně jednoduchého marketingového triku. Karty prostě NEMAJÍ v porovnání s hotovostí ŽÁDNÉ převažující výhody. Karta je jen jiný druh platby se srovnatelnými riziky a výhodami jako hotovost.

 • 10. 6. 2002 9:23

  Pavel (neregistrovaný)

  Vyjmenoval bych vám nejméně deset důvodů, proč je placení kartou pohodlnější/výhodnější, ale s vámi to asi nemá cenu - to jste vy, ten slamníkář, který odmítá nejen karty, ale celé bankovnictví, že?

 • 11. 6. 2002 4:59

  Georgre (neregistrovaný)

  Vyjmenoval bych Vam nejmene 10 duvodu proc je lepsi platit cash, ale s lidma , jez nedokazi odlisit bankovni propagandu od reality to asi nema cenu....

 • 11. 6. 2002 8:53

  jola (neregistrovaný)

  Milý Georgre, můžete tedy prosím uvést ty důvody, proč je dle Vašeho mínění lepší platit hotově než kartou? Já sama jsem přišla jen na jediný důvod - člověk tolik neutratí - na co nemám hotovost v peněžence, to si zkrátka nekoupím; jinak ale vše hovoří PRO kartu, alespoň to je můj názor .Děkuji.

 • 11. 6. 2002 14:43

  Pan Karel (neregistrovaný)

  Az se ti objevi par zahadnych vyberu na vypise z bankomatu u kterych jsi v zivote nebyla a zaboha to u banky nevyreklamujes, mozna se pak zamyslis. A pis si, ze to prijde.

 • 11. 6. 2002 8:46

  Eric (neregistrovaný)

  Skutečně jsem onen slamníkář, který má banky a jiné zlodějské instituce za bandu okrádačů národa. Pokud chcete polemizovat, proč ne. Vyjmenujte mi tedy těch deset důvodů pro karty. Buďte si jist, že vám je rozdrtím v prach. K tomu přidám ještě nějaké to plus pro hotovost. Neděláte náhodou v bance?

 • 11. 6. 2002 10:31

  Pavel (neregistrovaný)

  Takže tady jsou ty důvody. Vycházím z toho, že mám bankovní účet a na něj mi přicházejí příjmy. To je ekonomická realita nejen u nás, ale všude v civilizovaném světě (kde pravda se banky chovají poněkud korektněji než u nás ke svým klientům), takže pokud už nyní nesouhlasíte, asi nemá cenu mi vyvracet argumenty.

  1. Nemusím se starat o získávání a doplňování hotovosti, nejsem omezen aktuální částkou v peněžence

  2. Nenosím hotovost, riziko ze ztráty/krádeže je minimální - karty zablokuji, u peněženky to nejde (a od 2003 bude odpovědnost klienta nulová, pokud se bude chovat dle podmínek)

  3. Platba v obchodě je zdarma, jakýkoli způsob pořízení hotovosti je zpoplatněný (Karta jako taková samozřejmě něco stojí ale srovnejte si cca 150 Kč ročně za obyč. mezin. kartu s náklady na hotovost)

  4. Částka je zaúčtována se zpožděním, takže se úřoči (byť bídně) ještě nekolik dnů až týdnů po transakci.

  5. Kdeditní karta je nejpraktičtější způsob získání spotřebitelského úvěru (úročí se jen skutečně čerpaná částka). U hotovostního úvěru to nelze, leda že by byl získán na nákup toho konkrétného zboží, což je složité. Nechtěl bych tady ale rozebírat, zda je nutné a proč si lidé půjčují

  6. Je to pohodlné, není nutné počítat hotovost, přepočítávat, kolik mi pokladní vrátila - zdroj chyb

  7. Riziko, že mi v obchodě vrátí poškozenou nebo padělanou bankovku, kterou mi pak nebudou chtít vzít jinde, je nulové

  8. Nehrozí, že nebudou mít navrácení nebo vám vrátí tunu drobných nebo malých bankovek (Zkuste zaplatit po ránu něco menšího 5 000 Kč bankovkou)

  9. Identifikace obchodníka - obchodníka lze vždycky dohledat (neboť měl smlouvu s bankou) v případě, že "zmizel" ze světa

  10. V cizině NAVÍC:
  a) Nemusím směňovat hotovost (což je drahé, ať je to provedené v bance nebo směnárně)
  b) Po návratu mi nezbyde žádná cizí měna (doma nepoužitelná, zpět na koruny bych
  ji mohl směnit leda za další poplatek, u mincí bych to raději ani neukoušel)
  c) Nejvýhodnější kurz (deviza prodej nebo střed)
  d) Při platbě vyšších částek v hotovosti se na vás v některých zemích dívají jako na podvodníka (USA, F)
  e) Karta je jediný způsob, jak vypůjčit automobil nebo si zarezervovat hotel bez platby předem, koupit něco na internetu...
  f) Cestovní pojištění v ceně karty

 • 11. 6. 2002 14:17

  Lubor Kolar (neregistrovaný)

  Pod to vsechno bych se podepsal, akorat bych se rad zeptal na bod 4 - jak eBanka, tak Zivnobanka mi ty penize ihned po zaplaceni kartou bloknou - jste si jist, ze je pouze bloknou pro vyber, ale uroky ze zustaktu u nich stale nabihaji?
  Jinak jste se dopustil male manipulace, v bode 3 uvadite rocni naklady na kartu 150Kc (coz odpovida elektronicke Visa Electron nebo Maestro), zatimco v bode 10f pocitate s pojistenim, ktere je u karet, co stoji nejmene 750/rok (EC/MC u eBanky).

  Pro mne osobne jsou velmi dulezte body (krome te ciziny v bode 10., tam vsechny bez diskuze) 1-3, kdyby nic jineho, kvuli jedinemu z nich se ta karta vyplati.

 • 11. 6. 2002 14:31

  roman (neregistrovaný)

  Nevím, jak u Živnobanky, ale počítám, že to bude stejné, jako u eBanky - peníze jsou blokovány, ale jsou zároveň úročeny. Pravda, úrok u eBanky (tuším) 0,25 % nebo nic, to vyjde skoro za jedno :-)

 • 11. 6. 2002 14:43

  Pan Karel (neregistrovaný)

  Vezmu kus za Erika:

  1. Uz jste dostal kartu k necemu jinemu nez terminovanemu vkladu ? Ja ne. A vsechny prachy nenechavam valet na beznem uctu.

  2. Karty zablokujete az s prodlevou, nekdy muze byt pozde. Stoji to prachy.

  3. Pokud si nechate vyplacet vyplatu v hotovosti (ze zakona), zpuso porizeni hotovosti je taky bezplatny.

  4. Kolik mate uroku z castky bezneho nakupu ? 0,005 Kc ? Opravdu vyyyhodne !

  5. Nejak nemam rad spotrebitelske uvery. Radsi si pockam.

  6. Pri pocitani hotovosti znate okamzite zustatek. Kdyz platite kartou, vite prd, jestli vam nahodou nekdo neudelal duplikat karty a --- s nim vesele 3 dny plati.

  7. To se stava opravdu hodne casto. Daleko casteji vam kartu vubec nevezmou, pripadne se zasekne terminal a vy budete rudnout u pokladny.

  8. Zalezi na tom kde platite a za co. Na noviny a automat na listky si opravdu nechavam drobne.

  9. Nechapu souvislost s hotovosti.

  10. Uz jste nekdy platil na arabskem trhu kartou ? Nebo pri jizde autobusem v Turecku ? Nehlede na to, ze kartu nemuzete rozdelit z bezpecnostnich duvodu na vice dilu a uschovat na ruzna mista odevu .....  8.

 • 11. 6. 2002 14:53

  Pan Karel (neregistrovaný)

  Jeste neco pridam:

  Uz se Vam objevilo na karte par zahadnych vyberu z druheho konce republiky ? Me ano, nevyreklamovatelne u banky, u soudu nezalovatelne, trestni stihani nemozne. A myslim, ze toho bude jenom pribyvat. Viz:

  http://www.cl.cam.ac.uk/~rnc1/descrack/

  http://www.cl.cam.ac.uk/~rja14/wcf.html

 • 12. 6. 2002 12:37

  Pavel (neregistrovaný)

  Nečetl jsem to do detailu, ale většina info na těch stránkách mně připadá out-of-date. PIN třeba není odvozováno od čísla karty. V každém případě do dvou let tu budou čipovky a tím pádem zabezpečení na mnohem vyšší úrovni.

 • 12. 6. 2002 13:12

  Pan Karel (neregistrovaný)

  A podle ceho je tedy odvozovano ? Drive tomu tak bylo, a je otazkou, kolik relikvii z minulosti je dodnes v obehu.

 • 11. 6. 2002 15:44

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  ad 1) To omezení nemusí být až tak od věci. Navíc vždycky jde vybrat např. z bankomatu. Nebo si založit poštovní vkladní knížku a vybrat si na kterékoliv poště v ČR - navíc bez jakéhokoliv poplatku (u částky do 10.000; u vyšší je to 10 Kč - tedy jestli to nezměnili)
  ad 2 + 7) Ještě se mi nestalo, že by mi v obchodě vrátili neplatnou bankovku a neznám nikoho komu by se to stalo. Neříkám že je to nemožné, ale mnohem pravděpodobnější je že si někdo "vycucne" vaší kartu (ať ztracenou nebo zkopírovanou).
  Zatímco v obchodě mi hrozí maximálně škoda 1000 Kč, u té obyčejné Visa electron to může za jeden den být i 20 000 Kč.
  U té krádeže navíc pokud mě někdo přepadne a donutí k vyzrazení PIN tak další tisíce za přímý výběr z bankomatu.
  ad 3) To že ta platba je zdarma je relativní. Jak jsme se zde dočetli, spoustu obchodů dává při platbě v hotovosti slevu, ty levnější obchody karty často neberou. Takže chci-li zaplatit kartou často musím:
  a) zapomenout na slevu
  b) jít do jiného (obvykle dražšího) obchodu
  Jsou i vyjímky, např. obchody se značkovým zbožím, které mají často pevně stanovenou (pěkně mastnou) cenu pro celý stát a kde je marže tak vysoká, že bez problémů berou karty. Dále hotely, restaurace a jiné provozy kde je vysoká marže.
  ad 4) běžné účty jsou často úročeny 0,5 %, takže o nějakém úročení se nedá ani mluvit
  ad 5) Jedna z mála nezpochybnitelných výhod. Hlavně u extrémně krátkodobých - "od výplaty k výplatě". Jenže na druhou stranu za kreditní karty se platí mnohem větší poplatky - asi stovku za měsíc. Navíc u nich bývají téměř prohibitivní poplatky za výběr z bankomatu, takže vedle nich musí mít člověk ještě normální kartu. Výsledek by se musel přesně spočítat, ale odhaduji, že pro běžného člověka bude záporný.
  ad 6) Ano, je to pohodlné. Přesně podle pořekadla:"Za lenost se platí".
  ad 9) Pokud obchodník zmizel ze světa tím, že zkrachoval, tak mi to bude stejně na nic.
  ad 10) Ta cizina to je pravda. Jak už jsem psal - obchody pro turisty prostě musí přijímat karty. Jenže i v cizině platí, že hovotost má prostě větší váhu.
  Můžu si koupit Colu v hotelu, kde za ní zaplatím kartou, nebo za mnohem nižší cenu někde v malém obchůdku, kde za ní zaplatím v hotovosti.
  ad 10 c) Záleží na bance. Deviza prodej v jedné, může být vyšší než valuta prodej v jiné (viz www.fin.cz - nejlepší kurzy)
  ad 10 e) i při objednání přes Internet jde použít bankovní převod - právě mám v úmyslu koupit si v zahraničí dovolenou (vyjde to asi o 40 % levněji než přes ČEDOK)
  ad 10 f) Na jak dlouhou dovolenou jezdíš? Já jedu na 3 týdny, tak jsem o tom začal uvažovat. A pořád je to dražší. Navíc pojištění k platebním kartám bývá často tak osekané, že je dost často na ... .

 • 14. 6. 2002 12:22

  Lubor Kolar (neregistrovaný)

  Ac jsem puvodni body nepsal, vetsinou s nimi souhlasim a dovolim si ragovat na nektere ze uvedene:
  Ad 2+7) Mne se take nestalo, abych dostal falesnou (aspon jsem to nepoznal :-), ale rozhodne je to pro kartu plus (i kdyz dejme tomu velmi male). Nebo je to dle vas nevyhoda? A puvodni otazka (pokud si dobre pamatuji) znela vyhody platebni karty proti penezum
  Ad 3) Obchodnici maji zakazano davat slevu pri platbe v hotovosti. Pokud to nekde delaji, pak podvadeji a odvolavat se na to jako na bezne neni fer.
  Ad 4) Stejny argument jako u 2+7. Je to sice naprosto minimalni vyhoda, ale JE to vyhoda.
  Ad 9) No, to je argument snad jen proto, aby se neco "ad 9" mohlo objevit. Neznam nikoho, komu by se to stalo (ani mne se to jeste nestalo). Netvrdim, ze se to stat nemuze, ale stejne tak kdyz koupite neco v normalnim krame a obchodnik zkrachuje, taky prijdete o vsechny mozne nahrady skody/reklamace apod.
  Ad 10) Opet, ta karta zkratka JE vyhoda. Nikdo nezaruci, ze vsude budou kreditky brat, ale hotovost s sebou muzete mit taky spolu s kartou. Kdyz jsem byl v Irsku nebo ve Spanelsku, platil jsem prakticky vyhradne kartou (v samoobsluze, restauraci, jizdenky apod.). Samozrejme pokud bych jel do Zimbabwe, tak si hotovost vezmu. Ale to, co jsem platil kartou, mi usetrilo spoustu starosti a penez prave diky tomu, ze se pouzil vyhodny kurz a nemusel jsem nikde shanet smenarnu.
  Ad 10c) Po navratu z Irska i Spanelska (tam jsem totiz kreditku pouzival poprve a jinde jsem zatim nebyl) jsem se dival a VZDY mi byl nauctovan vyhodnejsi kurz, nez bych dostal v bance nebo smenarne. Asi kdybych mel nejakou hodne silenou banku, tak by se to mozna stat mohlo
  Ad 10e) Vy jste to porad nepochopil. Uvedomte si, ze bez karty mate moznost pouzite ten bankovni prevod taky, karta vas nijak neomezuje. S kartou mate navic X moznosti.

 • 14. 6. 2002 21:41

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  Tak dobře
  ad 3) To že dávání slevy na platbu v hotovosti je v rozporu se smlouvami s bankou je sice jedna věc, ale praxe je prostě taková, že sleva na platbu v hotovosti je běžná.
  A když ne, tak v dosahu bude jiný obchod s podobným zbožím, který karty nebere a který bude levnější.
  A ještě jedna výhoda a řekl bych mnohem důležitější. Některé obchody umožňují vrácení zboží (např. do týdne) bez udání důvodu - ale jenom bylo-li zaplaceno v hotovosti.
  ad 10) Můžete napsat u jaké banky máte účet? A hlavně jakým kurzem ty platby počítala?
  Jestli devizy prodej, nebo devizy střed?
  Protože jestli to byly devizy prodej, tak např. podle www.fin.cz žádá banka není levnější než exchange (valuty prodej).
  Potom jsem nepochopil tu větu S kartou mate navic X moznosti. Které možnosti navíc jste měl na mysli? Tedy kde můžu zaplatit kartou a hotovostí ne?
  Mě napadá jen půjčení automobilu, který mi někde bez karty opravdu nepůjčí.

 • 15. 6. 2002 10:33

  Pavel (neregistrovaný)

  S těmi kurzy se mýlíte, podívejte se na kurzy na webech bank. Při prodeji je vždy valutový kurz horší než devizový. Tím byste popřel principy konstrukce kurzů. Další věcí je, že banka/směnárna vám při prodeji valut často naúčtuje další poplatky (procento a/nebo fixní poplatek) v závislosti jestli valuty nakupujete proti složené hotovosti nebo z vašeho účtu. Takže další mínus pro hotovost.

 • 15. 6. 2002 22:44

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  Při prodeji je vždy valutový kurz horší než devizový. Tím byste popřel principy konstrukce kurzů.

  No já tu konstrukci nepopírám. Popírají jí samy banky. Vezmu konkrétní případ včerejšího (pátečního) kurzu.

  Valuty prodej Exchange při vytištění poukázky z Internetu CZK/EUR 30,7.Bez popl!
  Devizy prodej Banky, seřazeno od nejlevnější po nejdražší:
  Raiffeisenbank; 30.703
  eChange.cz; 30.730
  Živnostenská banka; 30.755
  Interbanka; 30.841
  ČSOB; 30.892
  Komerční banka; 30.921
  Česká spořitelna; 30.922
  eBanka; 30.922
  Union banka; 30.927
  HVB Bank; 30.933
  GE Capital Bank; 31.018
  Navíc u těch bank nevím, jak je to s poplatky, ale i kdyby žádné nebyly, tak jsou pořád dražší.
  Mohl bych vzít i dnešní kurzy, ale tam není takový výběr:
  Valuty prodej Exchange 30,6
  Devizy prodej Banky
  Živnostenská banka; 30.755
  HVB Bank; 30.973
  GE Capital Bank; 31.018

 • 15. 6. 2002 10:50

  Pavel (neregistrovaný)

  S kartou máte skutečně víc možností, jak už jsem zmiňoval:

  - Platby na dálku - internet atd. (Zkuste zaplatit na Amazonu jinak než kartou)
  - Rezervace hotelu v cizině (navštivte weby velkých hotelových sítí střední třídy jako je www.accor.com, www.bestwestern.com a napište, jestli jste hotel bez karty zarezervoval)
  - Garance nejen v autopůjčovně, ale i v hotelech bez platby předem. Jestli vás baví platit v hotelu předem (a každou konzumaci zvlášť), tak prosím...

  A ještě tady byla zmíněna platba převodem do ciziny. Kolik stovek až tisíc korun vás to stálo na poplatcích?

 • 15. 6. 2002 22:46

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  Zatím jsem to ještě neplatil, ale bude to stát 0,8 - 1 %. Kartou to bohužel nejde.
  No proti 30.000 Kč ušetřenými oproti Čedoku je to za hubičku.

 • 14. 6. 2002 16:16

  Art (neregistrovaný)

  No je videt, ze autor je krupan. Argumenty typu, ze z karty Visa electron mi muze nekdo vyrabovat 20.000 (to jako ze se nauci muj podpis a ja si nevzpomenu kartuu zablokovat ?) nebo vynutit PIN mucenim to je jako agitovat pro to abych nemel zarizeny byt, protoze vchodove dvere nejdou 100%ne zabezpecit. Kdyz nakupujes na dedine v Jednote, stravujes se v bufetu na nadrazi a jezdis na dovolenou pod stan s konzervama, v JZD ti davaji plat hotove tak samozrejme kartu nepotrebujes a neporizuj si ji. Nevyvracej to vsak lidem, kteri ziji jinak nez ty a jeste k tomu snuzkou blbosti.

 • 14. 6. 2002 20:33

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  1. To že mi může kartu Visa electron někdo "vyluxovat" mám přímo od pracovnice banky. Když jsem si zřizoval účet (ten jsem si pořizoval proto, že potřebuji převést peníze do zahraničí, kde jsem si vybral dovolenou, protože od německé cestovky vyjde podstatně levněji než od Čedoku; 1188 EUR místo 68 000 Kč) a k němu byla zdarma právě karta Visa electron. Teprve na můj přímý dotaz mi přiznala, že obchodník nemá povinnost ověřovat totožnost ani požadovat PIN. Banka má navíc v podmínkách, že neručí (mimo jiné) za škody způsobené napodobením podpisu. Takže stačí, aby mi tu kartu vytáhl v tamvaji nebo metru nějaký kapsář a než to stačím zjistit tak na ní nakoupil v nejbližším supermarketu nebo ještě "lépe" u nějakého obchodníka-spolupachatele.
  2. Ne nejsem z vesnice. Bydlím v Praze, nakupuji v supermarketech (nejčastěji v Kauflandu - kde karty neberou) a nedělám v JZD, ale v pojišťovně.

 • 15. 6. 2002 10:38

  Tank (neregistrovaný)

  Ten Kaufland je ale hrůza - špína, nepořádek, (ne)kultura prodeje, malý sortiment...ráj pro bezdomovce...

 • 15. 6. 2002 22:26

  Patrik Chrz (neregistrovaný)

  Nevím jak který. Já používám ten na Praze 4, ulice myslím U Plynárny, nebo tak nějak.
  Rozhodně tam není špína nebo nepořádek. Nevím co myslíš tou (ne)kulturou prodeje.
  Malý sortiment tam je, to je pravda, je to prostě daň za nižší ceny, ale je to určitě lepší než Plus, nebo Penny market. Navíc já mám možná štěstí, ale většinu toho co kupuji tam zrovna mají.
  S těma bezdomovcema - ano scházeli se před obchodem, ale jednou jsem viděl, jak je odtamtuď vyháněli a myslím, že už je tam klid.

 • 15. 6. 2002 10:35

  Eric (neregistrovaný)

  Pojďme na to. Bankovní účet ani zdaleka mít nemusím, ale chci se zabývat vašimi argumenty.
  ad 1/ Vždy jste omezen, ať už výší platu nebo výší povoleného debetu. Ze slamníku si mohu hotovost doplňovat podle potřeb a bez rizika, že mi v hypermarketu kartu někdo šlohne a vybílí do výše limitu. K tomu mi ovšem obvykle šlohne i hotovost, kterou mám u sebe, protože mi jistě nechcete tvrdit, že žádnou nenosíte. Blokace karty je mimořádně příjemná historka, která předčí obvyklou nasranost při zrátě hotovosti.

  ad 2/ Hotovost nosíte, kdyby to dvacet korun bylo, nekecejte. Slamník nemá poplatky, slamník lze doplňovat nezpoplatněnou hotovostí přímo od zaměstnavatele. Karta se platí, blokace stojí obvykle balík, riziko nesete obvykle dalších 24 hodin. Ztráta karty=ztráta do výše limitu. Riziko ztráty nebo padělání karty je obrovské.

  ad 3/ Platba někomu cizímu za to, že mohu používat své zdaněné těžce vydělané peníze a to bez možnosti ovlivnit výši poplatků je nemorální a zavrženíhodná, i kdyby to bylo pouze vámi uváděných 150 korun.

  ad 4/ Jistě, pak máte bordel v účtech, netušíte, že čerpáte z (ne)povoleného mínusu a platíte neskutečně zlodějský úrok.

  ad 5/ Ujišťuji vás, že dluhy jsou také nemorální a dělají ze svobodných lidí onuce, což je samozřejmě z pozice mocenské žádoucí. Dluhy přivedly do hlubokého neštěstí daleko více lidí než prostí zloději.

  ad 6/ Ale můžete se splést i takto zrovna jako pokladní, co to povídáte... stačí se přehlédnout.

  ad 7/ Slyšel jste o tom, že v Asii se platí veliké peníze za databáze čísel platných karet? A víte proč? Karty se padělají - lépe a snadněji než bankovky.

  ad 8/ Na vlakáči nebo v autobuse vám na kartu kašlou. Zmrzlinář chce taky hotovost, i na západě. Malé bankovky (např. dolary) jsou velmi žádoucí všude ve světě, tak proč se jim bránit????

  ad 9/ A to jako proč???? Pokud chtěl zmizet, tak vám ani jeho smlouva s bankou nepomůže, ostatně se k ní ani nedostanete

  ad 10/ Za platbu kartou v cizině platíte, za výběr z bankomatu v cizině platíte (hodně), ani v cizině se bez hotovosti neobejdete. Ostatně v době Eura je tento váš argument úsměvný.
  Drobné si kontroluji a kupuji si za ně pití před odjezdem, nebo je hodím charitě, mám pak dobrý pocit. Zkuste občas charitě hodit něco kreditkou. Tedy částu v řádu "feniků". To jde blbě co?
  V jiných zemích a jejich rozhodně více, vám rádi dají slevu za platbu hotovostí (i 10%), čemuž se nedivím při vyděračských podmínkách karetních společností potažmo bank.
  Platit kartou v mnoha zemích a je jich mnohem více je cesta k vybílení účtu. Ostatně se vám to může stát i ve vámi zmiňovaných "civilizovaných zemích".
  Pojištění je obvykle spojeno s mnoha úmyslně nepřehlednými pojistnými podmínkami. U karet "vyšší" třídy za které platíte jak mourovatý se vyplatí spíše hotovost a komerční běžné pojištění.
  Tolik stručně.

 • 2. 7. 2002 15:06

  pankreas (neregistrovaný)

  > Za platbu kartou v cizině platíte

  stejne malo (tj. nic, jen zuctovani polozky) jako pri platbe tuzemske.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).