Hlavní navigace

Proč může být hotovost nejlepší volbou, když jsou trhy volatilní?

29. 9. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
I když nemůžou peněžní nástroje konkurovat výnosům z akcií nebo dlouhodobých dluhových instrumentů, nabízejí pro investory určitou míru bezpečnosti a stability.

Ačkoliv dlouhodobá historická analýza jasně ukazuje, že akciové trhy rostly historicky v průběhu posledních desetiletí přibližně dvě třetiny celkového času, stále zde existují období, kdy trhy jako takové zažívají značnou volatilitu, či jinak řečeno nestabilitu. Samozřejmě to obvykle spouští úprk do bezpečí ze strany investorů, kteří investují následně prostředky do stabilních peněžních nástrojů, mezi které můžeme zařadit například depozitní certifikáty, fondy peněžního trhu či pokladniční poukázky. Hotovost může být skutečně nějaký čas králem a jasnou volbou, když se akciové a dluhopisové trhy stávají chaotickými.

Bezpečnost a stabilita

I když jsou sazby, které vyplácí, nízké při srovnání s akciemi nebo dlouhodobými dluhovými instrumenty, nabízí peněžní nástroje zjevné výhody. V mnoha případech jsou jejich jistiny a úroky garantované emitentem nebo portfolia, do kterých investují (nástroje peněžního trhu), jsou natolik stabilní, že jsou obecně považované za bezpečná útočiště i v obdobích mimořádné tržní nestability. Hotovost je také zdaleka nejlikvidnějším druhem ze tříd aktiv, protože zpravidla není potřeba žádná nákupní nebo prodejní transakce, abychom získali přístup k této třídě aktiv. Dokonce i ti, kteří obchodují na trzích v dobách zvýšené volatility, používají peněžní účty pro mezipřistání, když zrovna nemají otevřené žádné pozice. Když se trhy stanou příliš drsnými pro žaludky investorů, některé z běžných peněžních nástrojů, které si investoři vybírají, mohou být například tyto níže uvedené:

Podílové fondy peněžního trhu

Tyto fondy zpravidla investují do krátkodobých dluhových obligací se splatností do jednoho roku a jsou většinou k dispozici téměř u jakékoliv banky nebo investiční společnosti. Skoro všechny společnosti s podílovými fondy nabízejí alespoň jeden typ podílového fondu peněžního trhu svým klientům. Svou podstatou přináší investorům poměrně malý potenciální výnos, ale to jde ruku v ruce také s nižším podstupovaným rizikem, což je v dobách zvýšeného chaosu (a občas i paniky) na trzích jistě většinou účastníků kvitováno s povděkem.

Krátkodobé depozitní certifikáty

Jedná se o obligační instrument, který je časově omezený. Jeho emitentem je nějaká finanční instituce (zpravidla banka). Často tyto instrumenty nabízejí rozmanitější seznam splatností při srovnání s pokladničními poukázkami. Také vyplácejí poměrně nízké úrokové platby, ale investoři se nemusí na druhé straně víceméně starat o to, zda jejich peníze nezmizí během dalšího týdne či měsíce z důvodu tržních výkyvů. Samozřejmě by museli zaplatit emitentovi pokutu, či lépe řečeno poplatek při předčasném vybrání těchto peněz z jejich strany.

Pokladniční poukázky

Pokladniční poukázky mají nejkratší doby splatností ze všech investičních nástrojů, které emitují vlády jednotlivých států. Jejich maximální doba splatnosti je ohraničená jedním rokem, i když se jejich jednotlivé splatnosti mohou dle nastavení dělit třeba na tři, šest nebo devět měsíců. Tyto instrumenty jsou zároveň jedny z nejbezpečnějších peněžních nástrojů, protože jsou přímo kryté plnou důvěryhodností a dobrou pověstí vybrané vlády, i když by samozřejmě záleželo, o jakou zemi by se v dnešní době jednalo, protože ne všude je tato pověst valná. V rámci finanční teorie se pokladniční poukázky považují za bezriziková aktiva, ale to v rámci reálného světa jistě vždy a všude nutně neplatí, což víme asi úplně všichni.

Běžné účty s vysokým výnosem

Mnoho bank začíná slučovat běžně účty s fondy peněžního trhu, aby nabídly klientům lepší úrokové sazby. Ačkoliv většina fondů peněžního trhu nabízí plné bankovní služby, tento nový typ řekněme „hybridního“ účtu se stává stále častějším a populárnějším.

Termínované účty

Alternativou k běžným účtům mohou být termínované vklady. Sjednávají se na předem stanovenou dobu a za předem danou úrokovou sazbu, která bývá vyšší ve srovnání s běžnými či spořicími účty a může být fixní nebo variabilní v rámci úročení. Důvodem je skutečnost, že na vložené peníze nesmíme po stanovenou dobu sáhnout, protože by nám jinak hrozila pokuta či nějaký ten poplatek. Výhodou také je, že jsou tyto vklady ze zákona pojištěné do 100 % hodnoty (resp. maximálně do výše 100 000 EUR), což je obdobné pro běžné či spořicí účty.

Likvidita

Likvidita, která přichází s hotovostí, může také pomocí denním obchodníkům a krátkodobým investorům, aby se snadno a rychle mohli navrátit na trhy, když už cítí, že pomyslného dna již bylo dosaženo a bude docházet znovu k růstovému trendu. Prudké poklesy cen akcií a indexů jsou často následovány rychlými oživeními a ti účastníci, kteří se dokáží dostat zpátky ve správný čas, mohou posbírat rychlé výnosy. To je však možné pouze tehdy, pokud je hotovost uložena ve skutečně likvidních nástrojích z důvodu, aby se dala co nejrychleji a bez problémů vybrat.

dan_z_prijmu

Bezpečné a stabilní

Přestože nikdy nebudou moci peněžní nástroje a prostředky konkurovat výnosům z akcií nebo dlouhodobých dluhových instrumentů, nabízejí určitou míru bezpečnosti a stability, které nemohou být k vidění v jiných dostupných třídách aktiv. Ve skutečnosti většina finančních poradců a portfolio manažerů doporučuje investorům, aby si z tohoto důvodu vždy ponechali alespoň malou část jejich portfolia v nějaké peněžní struktuře, která jim sice moc nevydělá, ale ani na druhé straně neprodělá. Zároveň budou mít jistotu v rámci likvidity pro případ, když se jim naskytne nějaká zajímavá investiční příležitost, takže budou moci ve většině případů rychle a efektivně peníze přemístit do vybrané investiční či jiné lokace.

Volná inspirace překladu originálu od Marka Cussena z Investopedie.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).