tedy koukám, že když odevzdá státu cca 100.000,- Kč ročně na důchodnové pojištění, to je průměrně cca 8.000,- Kč měsíčně, to si je může uložit sám na konto a spořit si tak, s tím pohodlně člověk vyžije až přijde jeho důchodový věk. A když umře, možná něco zbyde i na dědictví.
No jo jenomže je to nesmysl 8.000 měsíčně nikomu stejně nezbývá aby to mohl cpát státu, když mám mzdu 16.000,- čistýho :-) a to jsme na tom docela dobře u nás na Mostecku :-(
Myslím, že lidi, co si 40 let spoří na účtu na důchod, dopadnou dost špatně. Před 20 lety, když jsem byl kluk, bylo 100 000 běžně celoživotní úspory chudšího spořivého člověka. Dnes z toho vyžijete rok, pokud máte kde zadarmo bydlet. Dnes chudý spořínek našetří za celý život milion. Za dvacet let z toho vyžijete s bídou rok a za 40 let jeden jediný měsíc. A to ani nemusí přijít žádný státní bankrot, měnová reforma, válka a podobně. Zlato, akcie, nemovitost, starožitnosti, dobře vychované děti nebo dobře vychovaná mladší manželka, vlastní firma a já nevím co všechno ještě může a nemusí vyjít. Spoření na účtu na důchod vyjít nemůže.
No, je vidět, že do financí nevidíte ani trochu a bohužel tak je to u 80% populace.:-(
Pokud si budete spořit na důchod a navyšovat každoročně částku o inflaci, tak budete mít na konci stále stejnou kupní hodnotu peněz, jako v součanosti. Nebo jinak řešeno, pokud si budete dávat 20% z výplaty stranou na důchod a to je opravdu minimum, aby to mělo vůbec smysl a pořád to bude 20%, tak za 20 let si budete spořit třeba 10ti násobek dnešní částky ačkoli to bude pořád jen 20% výplaty a úměrně tomu porostou i vaše úspory. Největší chyba je začít třeba s 1000,-Kč a tak to nechat, tam je efekt obráceny, za 20 let to bude jako by jste dnes šetřil stovku. Jestli na to spoření máte, nebo ne, je druhá věc, ale bez něj bude v důchodu moooc špatně.Počty jsou celkem jednoduché, pokud budete chtít k důchodu dnešních cca 5 tisíc po dobu 15 let navíc a máte možnost spořit 30 let, tak si musíte spořit 2500,-Kč a tuto částku navyšovat o inflaci. Lze to sice vylepšit o nějaké to procento třeba nějakým termínovým účtem, nebo ukládat peníze na spořící účet a nechat je lehce úročit a nebo investovat do fondů, či komodit, ale to je už na každém, do jakého rizika se svými penězi půjde.
Patříte rovněž mezi těch 80%. To co píšete o těch 20% platí pouze za předpokladu, že se vám výplata bude stále zvyšovat minimálně o inflaci. To vám ale nikdo nezaručí. Např. příští rok klesnou platy ve veřejné správě o 10% a další třiroky se nebudou zvyšovat. Pak samozřejmě nebude stačit, abyste stále ukládal jen 20% výplaty.
Souhlasím. Např. já jsem zaměstnán v soukromé sféře a za poslední čtyři roky se mně nezvýšil plat ani o jednu jedinou korunu a nevidím jediný náznak zlepšení. O nějakém dorovnávání inflace si tedy mohu nechat jenom zdát. Přesto jsem rád, že, alespoň zatím, vůbec mám nějakou práci a snažím se proto spořit maximum na důchod. Z matematického hlediska je to přitom velmi jednoduché: zhodnocovat to co uspoříte, a to alespoň o inflaci - pokud se podaří ještě něco navíc tak je to ideální. Jedině tímto spůsobem si zachováte stávající kupní sílu naspořených peněz, případně budete mít reálně ještě i něco navíc. Pokud se člověk o svoje napořené peníze takto stará, jsou řeči o tom, že si za ně za třicet let nic nekoupí, úplně mimo.
Do financí tak trochu vidím. Jak budu spořit, když se jako matka budu nejprve starat o dítě/děti a posléze se budu starat postupně o své dva nebo v lepším případě i o čtyři, svoje a manželovy) nemohoucí rodiče? Jejich imobilita může trvat několik let, v případě našeho známého, který se staral o imobilní a inkontinentní manželku, to bylo celých 6 let. A to už byl v důchodu, takže příjem měl, Jak ale bude spořit člověk, v produktivním věku, který v případě péče o nemohoucí příbuzné o svůj příjem přijde? Nebo bude řešení takové, že děti mít ženy nebudou a nemohoucí rodiče šoupnou do obecní pastoušky (protože tato neplacené péče leží téměř výhradně na bedrech žen)? Ano, pak si můžou spořit na důchod.
Líbí se mi jak stát také valorizuje státní příspěvek na podporu penzijního a nebo třeba stavebního spoření, které bylo daleko výhodnější alternativou penzijního připojištění. Před 15 lety když to začínalo , měla koruna cca 3 násobně větší hodnotu než dnes. Pod vedením našich uvědomělých vlád je dnes státní příspěvek ve výši dvou krabiček horších cigaret jen zbytečné vyhazování státních peněz.